separarea violetelor

Ioana

Member
Buna ziua doamnelor,

Am primit cadou o violeta chiar violeta :D la Craciun. In 24 de ore s-a pleostit de tot si i-au picat toate florile. :( Acum are 5 frunze mari si mai multe mici. Inteleg ca ar trebui sa detasez frunzele mari si din ele sa obtin puiuti, dar cred ca este cam tarziu acum. Nu imi este foarte clar cum trebuie sa fac, desi am incercat sa gasesc raspunsul pe forum. Asa incat am cateva intrebari, poate ma puteti ajuta:

1. Frunzele mari (mature) au rolul de a forma plante noi prin separarea lor de planta mama?

2. Termernul rozeta se refera la frunzele cele mature sau la cele noi sau la ambele? (sper ca poza sa fie mai explicita decat mine :D)

3. In cazul in care deja s-a format o generatie de frunzulite mici, mai trebuie sa le detasez, sau le las asa cum sunt?

4. Pot sa imi dau seama daca planta este prea stufoasa si trebuie aerisita inainte sa ii apara florile?

Sunt convinsa ca o sa mai am muuuulte alte intrebari :D deoarece sunt o novice absoluta, de aceea orice info suplimentara este foarte bine venita.

Multumesc,
Ioana
 

cornelia

Fondator
Membru staff
1. Frunzele mari (mature) au rolul de a forma plante noi prin separarea lor de planta mama?
Nu mereu, dar de obicei se folosesc pentru obtinerea de plante noi.

2. Termernul rozeta se refera la frunzele cele mature sau la cele noi sau la ambele? (sper ca poza sa fie mai explicita decat mine Fericit)
Termenul se refera atat la frunze mature cat si la frunze tinere. Tu ai acolo o rozeta exterioara cu cateva frunze mature si o rozeta in formare cu frunze tinere. Care arata bine, nu-ti face probleme.

3. In cazul in care deja s-a format o generatie de frunzulite mici, mai trebuie sa le detasez, sau le las asa cum sunt?
Poti sa le mai lasi pana ce frunzulitele mici mai cresc putin. Dupa aceea le tunzi in asa fel incat dispunerea frunzelor sa redea un cerc - sau cat mai aproape de un cerc.
4. Pot sa imi dau seama daca planta este prea stufoasa si trebuie aerisita inainte sa ii apara florile?
Da, cand privesti planta dintr-o parte si vezi ca sunt mai mult de 3-4 straturi de frunze, poti elimina stratul exterior (rozeta de frunze mature).
 

Ioana

Member
Draga Cornelia,

Multumesc mult pentru sfaturi. O sa le las sa creasca si poate reusesc sa imi maresc colectia :).
Am incercat sa le si identific, dar inca nu am reusit. Astept cu nerabdare urmatoarea transa de flori, poate voi avea mai mult succes.

Ioana
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ioana in clipa in care te atinge virusul nu te mai lasa si e sigur ca-ti vei extinde colectia. Indentificarea e grea pentru ca sunt multe varietati asemanatoare. Plus ca la noi unii dau nume florilor lor dupa cum vad prin poze pe net. Dar nu este o metoda corecta. Mai intai trebuie sa identifici furnizorul si apoi sa cauti printre produsele lui. Altfel ... dai un nume unei plante dar nu este si cel corect.
 

Ioana

Member
:(
Din pacate floarea am primit-o cadou si era impachetata ca atare si fara eticheta. Este cam greu sa gasesc furnizorul, asa ca imi pun sperante in ochii vostri avizati cand o inflori. :D

Ioana
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vom incerca Ioana. Pana infloresc plantutele sigur vom mai invata cate ceva. Eu sunt absolut fericita ca azi dimineata cand inspectam pepiniera am vazut ca Phobos a crescut atat de mult in ultimele saptamani incat va trebui separata si transplantata. :D Mai sunt si altele, dar mi-a ramas sufletul la ea pentru ca tare frumos infloreste.

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc. Sper sa ajunga si a mea asa mare (poza era doar pentru ilustrarea frumusetii florilor, nu era plantuta mea - te-ai prins).
 

Ioana

Member
Sincer, nu :D

La ce gradinita de violete am vazut ca ai... nu ma mai mira nimic :) . Eventual sa imi fi dat de banuit semnul cu numele florii...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nici o grija. De cand cu ingrasamintele administrate, au devenit surprinzator de harnicute.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ioana vezi ca e o capcana in care cad multi. Rob's nu vinde la noi pe piata (decat daca faci tu comanda). La florarie sau in magazine nu gasesti plante de la Robs. El este producator care distribuie propriile plante. La noi ajung de cele mai multe ori varietati olandeze. Deci este mai probabil ca ce ai tu sa fie Sonja.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nicoleta nu e necesar sa folosesti un ingrasamant anume. Am folosit ce am avut si efectele se vad. N (azotul) stimuleaza cresterea, PK (fosforul si potasiul) protejeaza de boli si stimuleaza infloriea. Uite-te pe eticheta ingrasamantului tau si vezi ce scrie.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vezi la mine in albumul de violete standard. Imi pare rau ca te-ai dezumflat, dar poti sa gasesti exact denumirea florii tale.
 

sini

Well-Known Member
am separat puii de la o chimera
of! tare incurcate au fost radacinile
daca am reusit va spun peste vreo saptamana,ca pana atunci care nu se prinde,se ofileste
 

oana_oana

Member
ce parere aveti....am de separat niste suckeri de mamica lor...pot sa-i pun in banuti de turba? voi ati incercat?
 

shalymar

Member
am nevoie de un raspuns urgent: am o tavita plina cu pui de violete care au trecut cu bine iarna, pot sa-i separ in ghivece si ce pamant sa caut la floraria de langa mine, vreau sa fac operatiunea astazi asa ca astept un sfat urgent sa nu fac vreo prostie ca sunt singurele mele plantute
 
Sus