Seminte Datura

mymo

Active Member
Iris,eu zic sa nu te pripesti,mai asteapta ca au timp sa germineze.Dar cred ca n-ar strica sa le acoperi putintel.
Instructor-multa bafta!
 

iris

Active Member
Va multumesc pentru sfaturi. :( Am acoperit ghiveciul cu o folie si l-am asezat la fereastra unde sunt 21 grade.
 

popescu gp

Well-Known Member
dfatura

Vreau sa fac o precizare caci vad ca inasi producatorii de seminte fac greseli.Si datuura si brugmansia fac parte din aceeiasi familie ;datura este de regula anuala si se prinde prin seminte si nu prin butasi avand tulpna predominant ierboasa,desi creindu-se conditii de iernare se manifesta ca multianuala;brugmansia are tulpina lemnoasa si este cunoscuta si sub denumirea de datura arborescens, se poate inmulti prin seminte si butasi de tulpina.Datura are florile preponderent cu trompa in sus iar brugmansia are florile atarnatoare.Daca brugmansia are culori si nuante multiple ,datura este mai putin variata alb galben mov iar florile pot fi simple sau involte.La fel si brugmansia.Sper ca precizarile sa fie folositoare
 

mymo

Active Member
Nu incerci sa acoperi una dintre seminte? poate se vede diferenta la germinare......zic si eu :)
 

ghia_don

Active Member
Le-am semanat si eu acum doua zile...si din doua in doua ore ma uit sa vad daca n-au rasarit :rofl: ...
 

instructor

Member
Semintele mele ,cele tinute in atonik azi cind le-am scos erau deja incoltite :) asa ca buna treaba am facut...multumesc Violeta
 

claude

Well-Known Member
Moderator
instructor a spus:
Semintele mele ,cele tinute in atonik azi cind le-am scos erau deja incoltite :) asa ca buna treaba am facut...multumesc Violeta
Draga mea, ce-ai facut cu ele???? :eek: Le-ai tinut la stratificat cele 6 saptamani si le-ai ciupit? Sau doar le-ai ciupit? Ca ale mele sunt in pamant de mai bine de doua saptamani si nu misca nimic. E adevarat ca nici eu nu le-am facut nimic, leam implantat si gata! :) Marturiseste tot ca ma duc sa le ciupesc pe ticaloase! :eek:
 

instructor

Member
Pai le-am scrijelit unpic .Am avut si seminte albe si negre ,cele albe un pic mai marisoare si am putut sa le scrijelesc ,cele negre mai mici nu am putut (ca nu mi-a facut Vio ochelarii cu sclipici promisi :rofl: ).Pe toate le-am pus in apa calda cu atonik,si ti-am spus cele albe ...operatele,au incoltit..o sa pun pozici cind le descarc sa vezi.Cele negre nici o miscare voi vedea care si cum rasar :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
instructor a spus:
Pai le-am scrijelit unpic .Am avut si seminte albe si negre ,cele albe un pic mai marisoare si am putut sa le scrijelesc ,cele negre mai mici nu am putut (ca nu mi-a facut Vio ochelarii cu sclipici promisi :rofl: ).Pe toate le-am pus in apa calda cu atonik,si ti-am spus cele albe ...operatele,au incoltit..o sa pun pozici cind le descarc sa vezi.Cele negre nici o miscare voi vedea care si cum rasar :)
Ma duc sa le scot si sa le scrijelesc...nemernicele, ma uit de 10 ori pe zi la ele...le-arat eu lor! :rofl: Atonik n-am :(
 
Sus