Seminte Datura

nick1971

Active Member
Pe plic scrie sa le insamantam feb/martie la 18-20 grade in pamant fin si umed si sa le acoperim 3mm cu pamant
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mymo a spus:
Vin cu vesti.Am vorbit cu Lili si ea a spus ca trebuie ingropate in pamant,nu foarte adanc dar trebuie.Nu germineaza la lumina si le trebuie umiditate,adica pamantul trebuie sa fie in permanenta reavan dar sa nu balteasca apa si caldura.
Claude,dureaza si 2-3 luni pana cand apar plantutele asa ca mai ai un pic de asteptat :D .

Multumesc Mymo! Acu' ma duc sa le infig iar in pamant, ca le racaisem!!! Asta inseamna ca ma trezesc ca-mi infloreste prin octombrie, ca brugmansia! No, no, no! :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Mai mult ca sigur ca Lili a mentionat si faptul ca NU ianuarie-februarie sunt lunile ideale pentru pus semintele la incoltit :x
Gabiuto, ce faci, esti pe post de Gigi contra??? :) Daca tot le trebuie o viata ca sa incolteasca, mai bine le semanam din decembrie! :)
 

iris

Active Member
:oops: Ce mai conteaza acolo o luna mai devreme daca le oferim temperatura si conditii bune de trai ? Si asa dureaza cam mult pana germineaza si pe cand scot ele capsorul din samanta, afara e primavara ....sper . :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ba conteaza si inca foarte mult :x ........nu sunt nici contra si nici nu vreau sa va retin sa va faceti de cap :evil: .Succes!!!
 

nick1971

Active Member
VioletaB a spus:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/11726151_c2bdddb328_Datura_seeds.jpg

semintele arata asa, da ?

se ia bucata cu bucata si ,cu virful unei foarfeci de unghii :) se "ciupeste" invelisul semintei pe o suprafata de 2-3 mm, astfel incit apa sa patrunda usor la embrion.
pui semintele "ciobite" in termos cu apa calda + 3-4 picaturi de Atonik , 24 ore, apoi le pui in pamint umed, nu baltit, cu pet .

io am obtinut plantutele in maxim 10 zile . In iunie, e drept . :) Germinare rapida, 100%.
dar ale noastre, cumparate de la qty, nu arata asa, uita-te in primul post
 

riana

Active Member
bunica mea avea in toata gradina datura si stiu ca le semana primavara direct in pamant afara. oare astea sunt mai cu mot? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mamaaaa! Semanatul de datura a devenit complicat ca o operatiune militara! :) Eu le las asa cum le-am pus si Doamne ajuta! :D
 

Edelweiss

Active Member
Cand ma gandesc la cate cresc la mine in apropiere de bloc pe malul lacului... :oops: Dar salbatice ciumafaiele alea :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Cand ma gandesc la cate cresc la mine in apropiere de bloc pe malul lacului... :oops: Dar salbatice ciumafaiele alea :D
Ce-ti creste tie pe malul lacului e clar ca nu sunt din astea......... :D
Riana si ce punea bunica ta iar nu sunt din astea motate.Avea din astea colorate?Nu cred.Ci clasicele albe care se inmultesc pur si simplu prin semintele care cad din ciumafaie pe pamint.Nici nu trebuie sa le faci ceva ca iti umple curtea.
 

ghia_don

Active Member
Ma apuc si eu de "operatiuni" punct cu punct, asa cum a spus Violeta...norocul meu ca intii am citit aici, ca nu vreau sa pierd semintele. :D
 

riana

Active Member
Gabiuta a spus:
Edelweiss a spus:
Cand ma gandesc la cate cresc la mine in apropiere de bloc pe malul lacului... :oops: Dar salbatice ciumafaiele alea :D
Ce-ti creste tie pe malul lacului e clar ca nu sunt din astea......... :D
Riana si ce punea bunica ta iar nu sunt din astea motate.Avea din astea colorate?Nu cred.Ci clasicele albe care se inmultesc pur si simplu prin semintele care cad din ciumafaie pe pamint.Nici nu trebuie sa le faci ceva ca iti umple curtea.
asa e Gabiuta erau din acelea albe
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' oare e musai sa fie 6 saptamani? :? Daca sunt doar cateva zile or iesi? eu oricum le las asa pe cele deja plantate, sa vad ce fac...poate ale mele sunt mai smechere :) Am pus deja si in frigider cateva, ca m-a si intrebat mama daca sunt cu toate alea de la mansarda acasa de am umplut frigiderul de seminte! :)
 
Sus