Seminte Datura

iris

Active Member
:? Lamuriti-ne si pe noi de fapt care e diferenta sau cum deosebim o brugmansia de o datura ca nu mai pricip nimic.
 

iris

Active Member
:marfa: Aha am priciput . Dar mai am o intrebare. Ambele floriciuni necesita caldurica peste iarna adica nu ierneaza afara nici daca le protejez cu paie si saci de iuta?
 

iris

Active Member
Multumesc.Nu-i bai. Sper ca, se vor dezvolta plantute din semintele mele apoi gasesc eu unde sa le gazduiesc peste iarna. :)
 

popescu gp

Well-Known Member
datura

Si datutrile desi sunt anuale pot fi pastrate peste iarna in vase mari in casa;florile sunt dispuse cu trompa in sus iar brugmansiile atrnatoare;datura are trunchiul putin ierbos iar brugmansia are trunchi lemnos de aici denumirea de datura arborescens
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mi-am luat din Practiker un plic de seminte de brugmansia galbena. Poza e cu florile in jos. Pe spatele plicului scrie Datura fastuosa :eek: :eek:f: :x :suparat: si ca e anuala si toxica. Stiam ca datura e toxica. Semintele sunt deschise la culoare, plate, si au oarecum forma de seminte de ardei. O sa le plantez si va tin la curent cu evolutia. Acum eu nu stiu daca sa le ciupesc sau nu... :? Pe plic scrie sa le tin in apa calduta 10 ore.
Eu nu inteleg cum naiba producatorii astia nu se pun odata de acord care e brugmansie si care datura, ca am mai vazut greseli de-astea. :x Pana si eu, dupa un an de forum, mi-am dat seama ca sunt doua plante diferite. :roll:
 

mymo

Active Member
Din cate stiu eu,la inceput erau denumite ambele datura,dupa ceva timp s-au impartit in doua categorii.Poate ma insel,dar eu asa stiu.
Dar se face deosebirea clar.
 

sicamin

Member
Iris ,mai asteapta ca alte seminte germineaza mai greu. La mine au iesit si dupa 3-4 saptamani ,cand altele puse la aceiasi data ,erau deja marisoare.
 
Sus