Seminte Datura

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
:evil: poate incoltesc acolo si in loc "de".....maninci ce a rasarit :rofl:
Nu-i rea ideea...ca dupa iarna asta cam astept sa ies la...pascut :) de verdeturi proaspete, da sa fie de la mine din gradina, nu de-astea de plastic de la supermarket! :)
 

riana

Active Member
am vazut ca au la semluca datura roz cu 8 lei parca.oare nu o incurca cu brugmasia? :? exista si roz?
 
Semintele mele de datura luate de la Anthesis nu seamana cu cele aratate de Violeta, ci cu cele de datura alba. Pe plic arata ca ar fi mix de culori. Cred ca le voi semana si eu in curand si voi vedea ce iese. Pe plic scrie ca pot fi semanate din ianuarie pana in martie
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elena_luminita a spus:
Semintele mele de datura luate de la Anthesis nu seamana cu cele aratate de Violeta, ci cu cele de datura alba. Pe plic arata ca ar fi mix de culori. Cred ca le voi semana si eu in curand si voi vedea ce iese. Pe plic scrie ca pot fi semanate din ianuarie pana in martie

Ar fi bine sa citesti posturile Violetei B. de la pagina 2 a topicului, ca spune niste chestii in legatura cu semanatul Daturei! :) :) :)
 
Am citit si tocmai din acest motiv am spus ca semintele mele nu seamana cu cele aratate de Violeta. Semintele de la datura alba nu au nevoie de tratament special.Incerc si va tin la curent :) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elena_luminita a spus:
Am citit si tocmai din acest motiv am spus ca semintele mele nu seamana cu cele aratate de Violeta. Semintele de la datura alba nu au nevoie de tratament special.Incerc si va tin la curent :) :)

Succes! Eu am pus in pamant acum doua saptamani seminte de datura alba... deocamdata nimic... :D
 
Am in gradina si datura alba. Nici nu ma complic sa o seman eu pentru ca iese singura din semintele care au cazut in vara trecuta sau da din radacinile plantelor de anul trecut. :)
 

iris

Active Member
:D A incoltit o samanta. Deci, au nevoie de aproximativ o saptamana eu le-am semanat Luni seara .
 

iris

Active Member
Multumesc. :) Cum apar primele frunzulite fac poze si le pun si un snurulet rosu de deochi. :rofl:
 

iris

Active Member
riana a spus:
felicitari Iris. pana la urma le-ai mai acoperit cu pamant?
Nu le-am acoperit. Am hidratat pastilele de turba le-am desfacut si am realizat patul de substrat unde am semanat semintele dupa ce le-am tinut in apa calduta aproximativ o ora. Apoi le-am acoperit cu o folie le-am pus la loc cald unde nu au lumina. De atunci nu le-am mai udat .
 

iris

Active Member
riana a spus:
dar ,asta nu e brugmasia ?ca am inteles ca brugmasia are florile in jos :?
:rofl: Eu stiam ca brugmansia are florile orientate in sus acum expertii sa-si de-a cu parerea . Sa fie sus sau jos cum e corect? :mrgreen: :rofl:
 
Sus