Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

albela

Active Member
Iata ce surpriza ma astepta la birou azi dimineata:

Chiar nu m-am asteptat, ca vineri nu era nici o floare deschisa :D .
 

lelia

Well-Known Member
Te cred si eu ,la cat e de frumoasa ,merita cat mai multe sedinte foto ....e superba ! :visator:
Sa te bucuri de ea !
 

Blitz

Active Member
Multumim pentru laude si iti spunem:

Nu iti fa probleme- cea mai buna ingrijire la craciunite, epiphilium si la ceilalti cactusi este:
- Cat mai putina apa
- Vara afara in curte
- Iarna intr-un loc racoros

si REGULA 1 (din experienta mea "vasta"de 2 ani :oops: ) sa-i admiri, dar sa-i lasi in pace :D

Poate ca cei cu mai multa experienta au alta parere- dar "tratamentul"de mai sus a dat roade la mine :D
 

Roxana

Active Member
Cu a mea nu stiu ce s-a intamplat ca intreaga planta avea o culoare de verde foarte deschis si era pleostita. Am taiat-o aproape de la suprafata pamantului si acum, dupa cateva luni vad ca are frunzulite noi si ma bucur tare mult pentru ea.

Stiti cumva ce a avut de a ajuns in starea asta? Sa fie din cauza apei in exces sau...? ca sa stiu sa nu mai fac aceeasi greseala. :D
 

lelia

Well-Known Member
Roxana,imi pare bine sa te ,,revad'' :hug:

Ma bucur mult ca ai reusit sa o salvezi ,cred ca apa in exces si substratul prea dens ,au fost cauzele ,am patit si eu asa .

Bafta cu plantuta !
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari! :clap:
Mica, mica, dar vrednica! :giggle: Sa-si tina naravul si tu s-o ingrijesti cum se cuvine. :D
 

Dea

Active Member
Cautand informatii cu privire la clasificarea schlumbergerei, am gasit urmatorul site, unde, din punctul meu de vedere, sunt detaliate o serie de aspecte de interes, intr-un mod pe cat se poate de detaliat, pe atat de accesibil.
http://www.ag.auburn.edu/hort/landscape/Hcactus.htm :D

Prin urmare, schlumebrgera mea care din decembrie tot infloreste ( ceea ce ma incanta ), treptat cate doua-trei sau mai multe flori, este una de tip bridgesii sau, dupa cum se pare ca ii mai spune: Cactusul Craciunului

Cealalta, tip truncata, a avut o inflorire abundenta in luna noiembrie, timp de aproape doua saptamani, dupa care a considerat ca a obosit :D
 
Sus