Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

elenafles

Active Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Si Schlumbergerile mele au fost destul de harnicute anul acesta. :D

 

Dea

Active Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Pur si simplu: Incantatoare!!! :visator: Felicitari elena pentru asemenea frumuseti!! :clap: Imi place foarte mult combinarea mai multor nuante intr-un ghiveci! Superb!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Elena, superbisime combinatiile tale! :visator: :clap: :marfa:
E o mare incantare sa le vezi. :hipnotizat: Ma tot uit si nu-mi vine sa cred cum s-au deschis in acelasi timp. :eek:
Cum ai reusit sa le faci sa infloreasca asa? :? La mine fac boboci numai pe partile cu lumina.
Compania hibiscusilor, infloriti si ei bicolor este ..... :marfa: :indragostit: :ingeras:
 

elenafles

Active Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Multumesc mult,ma bucur ca va plac combinatiile mele.Din lipsa de spatiu si din dorinta de a avea cat mai multe culori am plantat cate doua intr-un chiveci.

Tzep,le tin in balcon unde au lumina multa si se pare ca le place.Vara pentru ca in balcon e foarte cald le tin in camere si acolo nu prea au lumina dar pe la sfarsitul lui septembrie cand se mai racoreste le aduc in balcon si cred ca aceasta mutare le place si le stimuleaza la inflorit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Elena , se vede ca te iubesc mult sa ai un asa spectacol de flori :marfa: Bravo! :D
 

laural

Well-Known Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Elena sunt minunate florile tale :clap: combinatiile sunt superbe...Am si eu o craciunita :dans: una mica mititica
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

ce frumusica , sa nu o plimbi prea mult sa nu si piarda bobocii :rose:
 

laural

Well-Known Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Am pus-o pe pervaz. Cred ca trebuie sa ii schimb ghiveciul, dar mai incolo, acum sper sa infloreasca la si mine :D
 

elenafles

Active Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Va multumesc Ghia-don Dan,Laura, ma bucur va plac :D
laural a spus:
Elena sunt minunate florile tale :clap: combinatiile sunt superbe...Am si eu o craciunita :dans: una mica mititica
Laura,se face ea mare.Daca ai achizitionat-o asa imbobocita e posibil sa-i mai cada din boboci ca nu-i place sa fie deranjata.Din momentul cand incep sa-i apara bobocii trebuie tinuta in acelasi loc si aceiasi pozitie (sa nu-i sucesti ghiveciul ).Sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe,multe floricele in fiecare an.
 

laural

Well-Known Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Nici atat nu suporta sa-i sucesc ghiveciul :eek: La asta nu m-am gandit :oops: . Bine o sa ma port frumos cu ea...demult vroiam una, pt ca imi aduce aminte de bunica mea care avea una rosie si tinea tare mult la ea, nici nu ne lasa sa o atingem, ACUM inteleg de ce :rofl: . Craciunitele astea sunt de mai multe soiuri ? Cea pe care mi-o amintesc eu, din copilarie , parca totusi nu avea asa florile :?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Laura, sa-ti traiasca Schlumbergera si sa te bucure cu multe flori! :visator: :clap:

Nu suporta sa-i muti ghiveciul pentru ca bobocii nu au pediceli (codita) si daca le schimbi directia luminii ei incearca "sa-si intoarca capul" catre ea si de aceea se rup. Daca vrei sa muti ghiveciul in alt loc tine seama de acest lucru si bobocii nu vor mai cadea. Acum important este sa nu fie nici curenti de aer .......

In privinta soiurilor ai dreptate, sunt multe feluri. Fiind hibrizi, au fost creati sa satisfaca toate gusturile .... si sarbatorile. :giggle:
In linkul urmator gasesti raspunsuri la curiozitatile tale. :D
http://www.ag.auburn.edu/hort/landscape/Hcactus.htm
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Super! :visator:
Mi-am adus aminte ca si eu am fotografiat Schlumbi a mea, dar nu am postat pozele. Oare le-am descarcat?!?! :? :aoleu:
 

Dea

Active Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Sa o laud sau sa o cert? :roll: A inflorit, din nou ... :D
 

daisy111

Active Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Ce ma bucura pe mine cu minunatele flori in momentul asta :indragostit:

scuze claritatea pozelor,sunt facute cu telefonul ca aparatul nu imi mai merge. :(
 

lelia

Well-Known Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

E foarte frumoasa ,eleganta si harnica ! :visator: sa-ti traiasca !
 
Sus