Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

Roxana

Active Member
Zygo meu nu arata prea bine. Nu stiu din ce cauza frunzele au capatat o culoare verde foarte deschis si sunt moi. :( Ma gandeam sa-i tai ramurelele de la jumate si sa le pun la inradacinat...poate o sa-i fie mai bine.
 

adite

Active Member
Ce multi boboci aveti! :eek: Ale mele fac boboci in fiecare an, dar majoritatea cad si raman cu cateva flori. Le tin in balconul dinspre nord si nu au soare.Au inceput sa apara si la mine boboceii.
 

Tulipa

Member
Citeam mai sus o intrebare a cuiva: Schlumbergera are frunzele moi. A mea are aceeasi problema, doar ca, odata cu "inmuiatul" au capatat si o culoare vinetie. Este vorba de Schlumbergera rosie. O tin la fereastra cu soare indirect, las sa se usuce pamantul intre doua udari (deci nu o ud nici in exces, nici rar), si totusi nu-si mai revine. Ingrasamant i-am pus cam odata pe luna. Ceea ce ma supara este ca anul trecut pe vremea asta se umpluse de boboci, a inflorit pana la refuz, iar acuma abia se mai mentine, cu 3-4 bobocei amarati, mereu aplecata si fara vlaga. Ce sa fac?? Ma puteti ajuta, va rog? :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu cred ca am mentionat ca schlumbele, peste vara, se inmoaie si arata deshidratate, mai pierd si din lastari, insa acum, cand le-am scos pe balcon si-au mai revenit, au si boboci. Cred ca mie mi se intampla asa din cauza caldurii de peste vara.
 
D

dyayzh

Guest
Si excesul de apa poate fi un motiv. Daca o data a fost apa in exces si nu a avut timp sa o "lichideze" pana la urmatoarea udare, apa s-a tot adunat in pamant, radacinile fiind afectate :(
 

albela

Active Member
Si eu cred ca de vina poate fi caldura. Si a mea s-a cam inmuiat si chiar invinetit (nu exagerat) in vara dar acum e ok si cum spuneam, plina de bobocei. Eu o ud o data pe saptamana.
 

kerkyra

Well-Known Member
Cu udatul am avut grija, poate chiar le-am cam tinut insetate. Cum acum si-au revenit, as zice ca de la caldura au fost problemele.
 

Tulipa

Member
Ma gandesc ca totusi am udat-o in exces. Odata, prin vara, a suferit de sete si apoi i-am pus apa mai des, sa-si revina. Stiu, am facut o prostie. De atunci nu mai e intreaga. Initial am crezut ca a afectat-o atat de tare insetarea aceea, dar acum, din ce scrieti voi, imi dau seama cam ce si cum. Adevarul e ca niciodata nu am lasat sa balteasca in apa. Mereu am umarit sa las pamantul sa se usuce intre doua udari, insa atunci am exagerat un pic si am mentinut pamantul umed. Inteleg deci ca asta-i baiul. O ultima intrebare: mai pot face ceva pentru ea? Poat sa incerc sa o inmultesc, ca sa n-o pierd de tot? Ea are bobocei, nu foarte multi, dar are. Deci, presupun ca mai are capacitate. Ce ziceti?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Parerea mea este sa nu umbli la partile cu boboci inca, dar celelalte recolteaza-le si pune-le in nisip la inradacinat.
Si a mea cea rosie la sfarsitul verii a inceput sa dea semne de sucombare, drept urmare acum e in nisip, ce-am ales din ea. Probabil ca ea intrase in perioada de estivare si eu nu am fost atenta si am udat-o, asa ca i-au putrezit radacinile.
Schlumbergerele nu doresc udare deasa ci in caz de deshidratare e mai bine venita o udare puternica urmata de o perioada de uscare aproape completa a substratului, nu numai a unei portiuni din el.
Acum tu faci cum crezi, eu ti-am spus ce am facut.
 

Blitz

Active Member
Promit poze, sper ca vor fi de calitate mai buna, DAAAR: schlumbergeriile se vor umple de floricele (erau rosii, acum par roz), epi nu are decat doi boboci :oops: si aceia albi (in vara era rozaliu spre rosu :eek: :eek: :eek: )

Aveti vreo "iesplicatie" :?: :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si shlumbergera alba, la mine e plina de boboci, dar cele rosii inca nu. E adevarat ca nici nu au fost tinute in aceleasi conditii. Sunt in faza de experiment in ceea ce priveste conditiile de expunere vara si toamna in vederea formarii bobocilor florali. :gandit: :nu stiu: :astept:
 

Dea

Active Member
anul acesta am tinut-o afara toata vara, orientare estica, soare pana pe la amiaza si s-a dezvoltat considerabil. La sfarsitul lui septembrie am adus-o in casa, geam nord-estic, incapere usor mai racoroasa decat in restul casei, iar acum e plina de flori

Am udat-o, in perioada verii, de 1-2 ori pe saptamana, maximum 3.

Cealalta, rosie si cu frunzele usor diferite, abia se pregateste sporadic de cate un mic boboc

Ambele au beneficiat de aceleasi conditii, insa cred ca depinde si de tipul sau specia din care fac parte.
 

Blitz

Active Member
Abia astept poze de la frumusetile tale si promit ca ne vom "duela" :wink: - cine are mai multi boboci, etc :rofl: :rofl: :rofl:

Tare ma bucur ca mai sunt multi amatori de "schlumbergera" si tare sunt curioasa sa vad "poporul schlumberg" inflorit la cat mai multi dintre noi :D
 

gabrielais

Active Member
si la mine au inflorit toate..inca n-am apucat sa le fac poze dar asa a fost in fiecare an..s-au harnicit cu mult inainte de Craciun.. :wink:
 

anette_b

Member
eu am un zygocactus (cred ca asta e numele , e cel clasic , roz cu flori rasfrante , din care avea toata lumea acum 20 de ani... :D ). e foarte batran , mai mult de 20 de ani. si foooarte ramificat . segmentele (nu sunt frunze , nu ? ) au devenit din ce in ce mai mici si anemice. evident , nu infloreste . ce sa ii fac ? nu vreau sa il arunc . sa incerc ingrasaminte sau sa ii schimb pamantul ?
are un pui mare care e plin de boboci.

multumesc !
 
Sus