Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Piticotul alb de anul trecut , a devenit cam roz:, iar cel care anul trecut bãtea spre portocaliu , acum e roºcat de-a binelea: . :eek:
Bine cã mãcar bãtrânul zygocactus nu îmi face surprize!
 

ira

Member
Foarte frumoase :clap: :clap: Ale mele si-au retras bobocii inapoi.Le-a inflorit numai cate o floare... :(
 

elipopa

Active Member
multumesc, pe cea galbena o astept de doi ani, anul trecut a facut boboci, dar s-au uscat si au cazut inainte sa infloreasca!!!
 

lucia_lucia

Member
si eu acum doi ani am avut probleme la craciunita .I-au cazut majoritatea bobocilor pe care ii avea dar acum are boboci si deabea astept sa infloreasca ! :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cinste ei, arata foarte bine. :clap:
A mea cea rosie nu cred ca face anul asta floricele. Le-am cam stricat programul si cred ca le-am debusolat. :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Arata foarte bine! :clap:
Asta vara ai scos-o afara? Iarna trecuta ai lasat-o in repaus?
Pun aceste intrebari pentru a invata toti de ce unele plante nu infloresc in fiecare an. Din experienta fiecaruia putem invata.
 

ALEX

Member
Anul trecut de iarna il aveam in camera si din cauza ca o fost prea cald nu a inflorit.Prin decembrie l-am pus pe terasa pe dulap. Si acola l-am tinut de atuncea. Soarele nu bate pe el, dar primeste destula lumina.Iar de udat il ud odata pe luna,vara si de doua ori cand vad ca i uscat pamantul. Ca sa aibe perioada acea de repaus ca sa infloreasca il ud pe 15 august iar urmatoarea udare pe 1 octombrie.Iar temperatura care o am in terasa este intre 15 ...20 de grad.
 
Sus