Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

aleynad

Active Member
Moderator
Nu stiu de ce nu merge sa postez pozele cu codul thumb :?
a trerbuit sa le postez cu alt cod, imi cer scuze daca sunt prea mari, eu le-am tot micsorat

culoarea initiala era o combinatie intre rosu si portocaliu, acum mi-a inflorit o nuanta de rosu spre cyclam
voi ati mai patit sa-si schimbe culoarea florilor de la o inflorire la alta? Mentionez ca nu i-am schimbat pamantul.
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, Daniela, anul trecut am vazut si eu schimbarea culorii la schl alba cu contur portocaliu. La a doua inflorire, peste cateva saptamani, albul s-a dus spre ciclam, cu margine portocalie.
De dumneaei e vorba :D
http://kerkyra.sunphoto.ro/Schlumberger ... e/11564424
Nu am poza cu a doua inflorire.
Si cea alba, prima inflorire a fost alba, a doua spre roz.
Ambele sunt acum inflorite, culorile sunt alb si alb cu portocaliu, si eu sunt curioasa daca va mai aparea diferenta. M-am gandit anul trecut ca o fi fost de la temperatura, a fost diferenta mare in cele doua perioade de inflorire.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
ªi la mine schlumbergerele au început înflorirea (boboceii mai harnici). ªi tot cu surprize. Ghiveciul cu amestec de culori (alb, cyclam ºi un soi de roºu-portocaliu) e acum bicolor - albul e cam pãtat cu roz, iar restul sunt cam roºu-cyclam. Aºtept sã se deschidã toþi bobocii sã vãd de nu am ºi alte surprize.

Zygocactusul e mult în urmã...
 

fisulix

Member
Nu stiu daca am facut bine (daca e perioada buna), dar mi-au picat pe mana niste bucatele din aceasta planta si le-am pus in pamant...Sper sa fie ok...
 

Blitz

Active Member
Gata, Daniela, intre timp vad si eu pozele :oops:

Superbe flori au schlumbergiile voastre! Tre sa fac poze si la "prichindeii" mei.
 

gabrielais

Active Member
fisulix a spus:
Nu stiu daca am facut bine (daca e perioada buna), dar mi-au picat pe mana niste bucatele din aceasta planta si le-am pus in pamant...Sper sa fie ok...
anul trecut am procedat si eu la fel...(era sa pierd una dintre plante, ii murise radacina, asa ca am luat butasi si i-am pus in pamant); s-au prins repede si au crescut frumos...acum plantele sunt mari....mult succes cu butaseii tai!
 
Sus