Scadoxus

magda

Active Member
Moderator
imi doresc si eu asa ca daca vede cineva asa ceva sa dea de stire sau daca se comanda va rog sa ma aveti in vedere. Este superba aceasta planta.
 

marean

Active Member
Fain,dar pana la urma de unde l-ai achizitionat mai,ca nuai mai zis nimic in primavara ? :)
 
D

dyayzh

Guest
Mareane..nu te-as fi lasat pe dinafara :wink: L-am primit de la o doamna cu un suflet mare :D
 

marean

Active Member
Am inteles :wink: ,nu-i bai , sa te bucuri mult de el,sa nu uiti sa-i faci multe pozecu floricelele !!!!! :D
 

ghia_don

Active Member
Al meu are trei frunze, in schimb bulbul s-a micsorat vizibil, chiar s-a injumatatit pot spune...nici nu stiu cum mai traieste :( ... Radacinile sint sanatoase, foarte carnoase si au iesit aproape din ghiveci, de asta inca mai sper ca-si va reveni.
 

fixpix

Active Member
am(avem, cu parinti cu tot)...cativa scadoxus in cateva ghivece... nu prea stiu bine cati si cum...ca is asa insiruiti in ghivece pe terasa...dar fac un inventar si daca am... pot sa dau.

dar nu pe bani. la schimb!

inca nu promit. sa vad mai intai cati sunt!
 

adana

Member
si tu ca deobicei fixule,vrei numai plante de gradina.treb sa caut neaparat cate ceva.hai,sa ne dai de stire daca ai sigur de dat,si ce doresti
 

jkati

Member
A inflorit si la mine Scadoxul. In 14 zile de la iesirea din pamant a si inflorit. E superba. A meritat asteptarea.
 

jkati

Member
Din pacate nu ma pricep sa pun foto in topic. Daca gasesti albumul meu la = albumele membrilor= acolo poti sa-o vezi.
 
D

dyayzh

Guest
Am si eu muguras la scadox. Daca imita ritmul de crestere a scadoxului Corneliei, anul asta vad si floarea :wink: :rofl:
Ai avut un as in maneca, Cornelia? Sa-i soptesc ceva? :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
A aparut un muguras de vreo 4 cm si la scadoxusul meu. Multumesc Fixpix. Sper si sa infloreasca anul acesta.
 

ghia_don

Active Member
Vad si eu la al meu un muguras de vreo 3 cm, dar inca nu ma bucur :| ...tinind cont ca doi ani la rind am vazut doar mugurasi de frunza, ma abtin pina la aparitia celui de floare :wink: .
Ar fi cazul anul asta sa mi-l arate :rofl: ...
 
Sus