Scadoxus

ghia_don

Active Member
Am o maaaare bucurie....mi-a inflorit Scadoxusul pentru prima data.. :)

E cel cumparat la o comanda comuna din 2008 si abia acum s-a invrednicit...ma si mir ca am avut atita rabdare cu el.. :rofl:
Dar la cit e de minunat, a meritat asteptarea :)
 

fixpix

Active Member
ooo superb. ai mei abia acuma incep sa dea frunze. nu stiu ce nu le convine!
si am unu mai mic care e cu frunze si incepe sa dea tija florala... si e in apartament la umbra.
oareeee le place umbra?
:rofl:
 

ghia_don

Active Member
Si al meu e in casa, dar nu chiar la umbra, are dupa amiaza si soare citeva ore..dar filtrat printre perdele :wink:
 

fixpix

Active Member
Ciudat.... mie niciodata nu imi infloresc inaintea frunzelor.
Anul acesta, si mai ciudat, au stat asa fara sa clinteasca luni de zile, la soare. Abia de ceva timp, o luna si ceva, au dat frunzele si au inflorit.


Nu prea seamana cu al poxicutei. alt gen :)
 

poxicuta

Active Member
fixpix a spus:
Ciudat.... mie niciodata nu imi infloresc inaintea frunzelor.
Anul acesta, si mai ciudat, au stat asa fara sa clinteasca luni de zile, la soare. Abia de ceva timp, o luna si ceva, au dat frunzele si au inflorit.


Nu prea seamana cu al poxicutei. alt gen :)
in privinta comportamentului seamana perfect, asa a evoluat si al meu,
daca gasesc bulbi cand il scot , putem sa facem schimb. Al meu a fost achizitionat din comanda comuna de la Floriana Bulbose Italia.
 

fixpix

Active Member
Da, clar sunt diferiti.
Al tau e multi al meu... habar n-am. Seamana cu puniceus dar parca totusi nu e.
Da, putem face schimb. Dar daca al tau face pui, ar trebui sa stii, ca puii dau frunze, zic eu. La ai mei se vede ... in fiecare an am pui.
Problema e ca nu fac bulbi. Sunt practic pui din tulpina principala, si doar cu cutitul ii poti separa. Si fac niste radacini groase de numa.
In fiecare an ma chinui cu ei! Sa-i scot din ghivece, sa le descalcesc radacinile, sa vad pe unde sa tai, etc.
:wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu sunt coapte. Capsula trebuie sa fie moale si inchisa la culoare, sa cada cand o atingi.
 

ghia_don

Active Member
S-a grabit anul asta :D



E afara in ploaie, deocamdata nu face mofturi, dar cred ca ar trebui sa-l duc la adapost...sa nu se supere de la atita apa.
 

attila

Member
Buna ziua
An sfarsit a aparut si a mea cam tarziu dar macar a iesit
Anca nu sa deschis total ca atunci seamana cu floarea cepei mare


apropo am vazut ca mai este o culoare daca cumva are cineva ias cumpara sau dac stie de unde se poate procura
 
Sus