Scadoxus

cornelia

Fondator
Membru staff
Va aduceti aminte ca in 2006 am vazut la gradina botanica o planta si nu stiam ce e? Ei bine, era Scadoxus. Inflorit toamna, nu ca al meu in miezul verii. :rofl:
 

Simona D.

Member
Este superb Cornelia !!! :eek:
De un an de zile imi doresc si eu dar nu am gasit bulb nicaieri :(
Imi poti spune , te rog , de unde l-ai cumparat? :rugaciune:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
S-a trecut floarea si ... abia acum apare frunza. :rofl: Asa doar ca sa o vedem si pe ea la fata.
 
D

dyayzh

Guest
Cornelia..am vazut la gradina botanica cum va arata al tau peste ..sa zicem..5 ani...o imensitate extraordinar de frumoasa. Floarea avea cam 10 cm in diametru. Rabdare si noroc! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dya pai floarea avut cam 12 cm in diametru de acum. Peste x ani va trebui sa fie si mai mare, nu? :)

Merci Dorinas.
 
D

dyayzh

Guest
Posibil....era imensa..eu nu le am cu marimile...toate le vad mari dar le descriu mici :rofl: Frunzele erau cam de 1 metru..tijele florale la fel si groase, iar florile..mariiiiiiiiiiii. Nu am putut face poza ca statea bodygardul prin preajma si cum nu platisem taxa de poze....
 

ghia_don

Active Member
Dupa o vara in care scadoxus-ul meu s-a chinuit sa dea vreo frunzulita, acum e mare, voinic, dar floricica ...ioc :cry: . Bine totusi ca nu l-am pierdut de tot :D ...poate la anul va inflori.

Sa-l duc la culcare, sau sa-l las sa-si faca de cap in continuare?
Cornelia, al tau ce face?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai si-a cam terminat treaba. Floare a facut, frunze a facut. N-a intrat inca in repaus (frunzele sunt verzi) dar banuiesc ca mult nu mai are.
 

nutilepadat

Active Member
ooooooooooo Cornelia ce frumosssssssss e scadoxusul tau
felicitari :clap: .O sa imi cumpar si eu unul cand apare de cumparat?(din cate am inteles este sub forma de bulb?) primavara ca si begoniile si gloxiniile?
 
Sus