Rosii II

ionascus

Active Member
Intrebare de specialitate.....
In solar...am pus cate 2 fire de rosii in cuib....
Am facut sistem de bare,ca sa ridicam rosiile pe ata(pana acum am avut araci)....
Putem sa prindem cate doua fire intr-o ata...sau fiecare fir trebuie ridicat pe ata separata?
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: asa am facut eu anul trecut ..am ridicat rosiile fir cu fir .. si pina la urma s-au imprastiat pe jos si am facut multe multe rosii .. asa ca anul asta avind deja tevile infipte ata insirata sirma intinsa la maxim am lasat rosiile direct pe jos fara araci fara ata fara nimic .. instalatia aranjata acum sta degeaba .. cel mai bine mi-a prins plasa cu ochiuri pe care a crescut fasolea si castravetiii .. uitasem ca la domnii castraveti trebuie sa ii culegi ca sa se dezvolte ceilalti si mi-au iesit castraveti direct cit borcanuu az diminetaa culesei tot tot ca sa creasca alta recolta .. adevarul ca au un gust .. si un miros asa placut ...
 

happy

Well-Known Member
ionascus a spus:
Intrebare de specialitate.....
In solar...am pus cate 2 fire de rosii in cuib....
Am facut sistem de bare,ca sa ridicam rosiile pe ata(pana acum am avut araci)....
Putem sa prindem cate doua fire intr-o ata...sau fiecare fir trebuie ridicat pe ata separata?
Daca rezista ata nu este nicio problema! ;-) Am mai auzit de acest sistem intensiv ,o sa fie nevoie de multa apa la cuib!
 

IulianIchim

New Member
sannamaria a spus:
veretregn a spus:
danero2004 a spus:
eu as zice ca nu e nici una nici alta , poate un putregai de varf de tomate daca e sa ma bazez pe cele din link

o seara placuta
eu votez cu tine. nu cred că este alternaria...
nu poate fi si lipsa de calciu ? :?

Am avut aceeasi problema cu niste rosii Ghitia. Doar alea spre surpriza mea. La vecinele Alvaro, Marissa si Beefstak nu a aparut. Orice ar fi par rezistente.
In lipsa de alte idei constructive am stropit cu zeama bordeleza. Acum sunt OK toate. Sper sa nu mai apara.
 

anknic

Active Member
no ca io-s romanca :)

asta e decorul...cu asta ne descurcam :)

daca ai stii ce bine se fac rosiile in vie...nici nu trebe udate...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am mai vazut cu ideea cu plante in vie , dar tata sef" e cu "sufocarea viei" :incapatanat: asa ca doar intre pomi in livada am avut voie :rofl:
 

anknic

Active Member
pai si la mine e via lu' tata...e bine ca am goluri, e greu ca dupa legat trebe sa desfac legaturile de corzi in "x" peste rosii...ideea e ca alt teren nu am si deja inca de acu' 2 ani de cand din nebunia mea de a pune rosii in golurile de vie, vara aduna cate 2 galeti pline la 2 zile...l-am convins ca se poate :)

aaa...si fii atent: noi avem putin peste 1000 mp, pe randurile de vie cresc: ceapa, dovleci, dovlecei, fasole, mazare :) in goluri cresc rosiile...vecinul meu are peste 2000mp de vie si noi scoatem de 3 ani mai mult vin ca el...i-am zis lu' tata ca e de la rosii/ceapa/fasole/mazare :)

(rosiile si ceapa alunga bazdaganiile care ataca via, fasolea si mazarea ingrasa solul)
 

veretregn

Active Member
Doamnelor și domnilor eu vă prezint "Făcătoarea de bani" ("Moneymaker"). Este o rasă de tomate cu care eu niciodată nu am dat greș. O cresc de câțiva ani și întotdeauna am avut rezultate bune cu ea. Fructele nu sunt mari, însă sunt numeroase și uniforme. O recomand oricărei persoane care dorește o varietate heirloom pentru coșul pieței. Gustul este bun și se poate folosi atât pentru consum proaspăt cât și pentru suc de roșii și conservare. Nu cred că merge pentru pastă sau uscare.



Acestea le cresc tot impul separat pentru că sunt tomatele mele productive. Știu că dacă orice altceva eșuează acestea mă vor salva. În plus, nu le stropesc, nu lefac niciun tratament special pentru că au o oarecare rezistență la boli, însă este drept că le cresc doar în solar alături de niște roșii "fără nume" și "inimă de vită".



______________________________
 

geodezia

Well-Known Member
Horia se cheama duble cherry adica fructul il are cit alea mici de cherry dar dublu la mine au crescut intr-un an de 2m juma inaltime si rosiute pina in virf .. acum am pierdut soiul dar o sa il regasesc eu pe aici .. mie de la Anknic mi-au placut vinetele albe ce imagine frumoasa .. alb cu verde ..parca sunt niste hibi fidji ..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anka , mersi de sfat , noi la anul trebuie sa le mutam , doar ca via e la 1 m distanta in rand , nu stiu unde mai incap sa stropesc nobila

poate prin cea strabuna sa pun cate ceva , mersi din nou


Horia ..."inima de vita" ....... :tavalit: :tavalit: :nu-i nimic:
 

veretregn

Active Member
geodezia a spus:
Horia se cheama duble cherry adica fructul il are cit alea mici de cherry dar dublu la mine au crescut intr-un an de 2m juma inaltime si rosiute pina in virf .. acum am pierdut soiul dar o sa il regasesc eu pe aici .. mie de la Anknic mi-au placut vinetele albe ce imagine frumoasa .. alb cu verde ..parca sunt niste hibi fidji ..
Mă îndoiesc... dacă o roșie cherry are între 8 și 25 de grame, fructele acestea (Moneymaker) trec de 70 de grame. Cele "fără nume" nu sunt fotografiate însă le-am botezat "Grăsane din Romania". Voi face o poză , poate știe cineva varietatea. Anul trecut am crescut Christmas Grapes care sunt foarte productive și bune la gust și au dimensiunea dublă a unei cherry. Să fie vorba despre acelea?
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
anka , mersi de sfat , noi la anul trebuie sa le mutam , doar ca via e la 1 m distanta in rand , nu stiu unde mai incap sa stropesc nobila

poate prin cea strabuna sa pun cate ceva , mersi din nou


Horia ..."inima de vita" ....... :tavalit: :tavalit: :nu-i nimic:
hehe.
 

ionascus

Active Member
Horia,frumoase rosiile tale...
Dar unde sunt cele cu experimentul...am inteles eu rau ceva de 70 soiuri?
Vorbeam astazi cu cineva....care este misterul rosiilor crescute in vie?Sunt umbrite partiat de vita de vie.....fac casa buna cu via alaturi...nu stiu,dar cert este ca se dezvolta si rodesc foarte bine....

Noi am mancat aseara primele rosii cherry..mare realizare mare...pentru celelalte mai avem de asteptat vreo 2-3 saptamani....
 

veretregn

Active Member
ionascus a spus:
Horia,frumoase rosiile tale...
Dar unde sunt cele cu experimentul...am inteles eu rau ceva de 70 soiuri?
Vorbeam astazi cu cineva....care este misterul rosiilor crescute in vie?Sunt umbrite partiat de vita de vie.....fac casa buna cu via alaturi...nu stiu,dar cert este ca se dezvolta si rodesc foarte bine....

Noi am mancat aseara primele rosii cherry..mare realizare mare...pentru celelalte mai avem de asteptat vreo 2-3 saptamani....
70 de soiuri în 2011
90 de soiuri in 2012 (altele decât în 2011).

Este un experiment dificil și îmi rămâne puțin timp să centralizez informațiile: am în grijă aprox 220 de fire distribuite în 3 solarii și pe alte trei suprafețe în aer liber. Până de curând a existat o patra suprafață cu aprox. 30 de tomate însă au fost năucite de Alternaria solani (?) și am ales să le scot. Am înțeles că 1) este imposibil să cresc roșii 100 % nestropite afară și 2) că orice tomată trebuie copilită indiferent de ceea ce spun vânzătorii. În 2011, am încercat să particip la schimburi de semințe de roșii cu ceilalți colegi, însă feedbackul a fost limitat. Mă bucur, totuși că am reușit câteva schimburi cu ceilalți colegi. Am considerat că topicul de anul trecut nu este suficient de popular pentru a continua să postez într-o rubrică separată despre el și de aceea l-am abandonat.

Roșiile din vie. Eu sunt de părere că tomatele nu au nevoie de lumină solară directă ci un pic filtrată. Bineînțeles că au nevoie de foarte multă lumină. De asemenea arșița nu este pe gustul lor. Varietăți precum OSU Blue au nevoie de soare direect doar pentru ca fructele să înceapă să producă anthocianină ca și reacție la soarele puternic...
 

ionascus

Active Member
Multumesc Horea....
Ma gandeam in mintzisoara mea blonda si obosita...in solarul pe care l-ai postat...nu prea imi ieseau la socoteala 70 varietati rosii....
Succes.....ft interesant...abia astept poze.....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu deocamdata sunt dezamagita de experienta cu rosiile de anul acesta. Pe langa faptul ca la mine a aparut deja mana, inca din luna iunie, azi am cules primele rosii coapte, din soiul Siberian. Nu stiu ce naiba au patit dar nu s-au dezvoltat bine fructele, au ramas cam la dimensiunea unui ou de gaina mic, iar fructele sunt atacate de ceva, ca ramane pe ele pata alba, unde nu se inroseste, habar n-am ce boala e, ca eu la boli nu ma pricep nicicum, nu reusesc sa le invat caracteristicile :oops:

Ca spuneam de rosiile Siberian-soi extra-timpuriu, plantate in gradina la inceputul lui mai, aveau 50 cm inaltime...cum sa nu fiu dezamagita? :(

In schimb au fructe frumoase, pana acum, Chocolate Stripe si Green Zebra, abia astept sa le vad coapte si sa le gust :)
 

IulianIchim

New Member
veretregn a spus:
Doamnelor și domnilor eu vă prezint "Făcătoarea de bani" ("Moneymaker"). Este o rasă de tomate cu care eu niciodată nu am dat greș. O cresc de câțiva ani și întotdeauna am avut rezultate bune cu ea.
______________________________
Nu ai idee de cate ori am trecut pe langa semintele astea cu ganduri de achizitie. Dar nu s-au lipit. In rest cred ca am toata colectia de "autohtone comerciale". Sa fiu sincer am auzit prima data de el din experimentul tau cu Growboxul din care m-am inspirat si am facut o minune proprie. Ma gandeam la momentul respectiv ca trebuie sa fie grozav de tolerante de au crescut si fructificat pana la capat in conditii de lumina artificiala. Dar din o lipsa totala de inteligenta nu le-am cumparat, implicit nici cultivat.
Bina ca am cultivat adunatoarele alea de boli pe nume Ghitia - pe care m-am jurat solemn sa nu mai pun mana in veci.
Ce alte soiuri foarte tolerante si rezistente la boli ai mai intalnit din cele 90+ cu care ai avut de a face?


Iulian
 
Sus