Rosii II

veretregn

Active Member
belisima a spus:
shanzha a spus:
rosii "gogosar"? :) daca o tai ,poti sa scoti semintele cu usurinta,si iti ramane o "carcasa" de umplut?eu am din seminte de la mirela,de pe forum.nu le stiu numele real.
Părerea mea:

zapotec / zapotec pink ribbed dacă are mici orifici în interior

costoluto genovese/ costoluto fiorentino dacă are multe semințe.


nu este "gogoshar"...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anknic a spus:
in alta ordine de idei ieri am mancat prima rosie matina. sunt mai mici decat early girl (alea pe care vi le-am tot pozat), azi sper sa nu uit sa le fac poze. sunt f.dulci (cat am reusit sa simt gustul ca am impartit una la 6 pers :) )
trebuia sa te ascunzi si s-o mananci singura :rofl:
 

anknic

Active Member
claude a spus:
anknic a spus:
in alta ordine de idei ieri am mancat prima rosie matina. sunt mai mici decat early girl (alea pe care vi le-am tot pozat), azi sper sa nu uit sa le fac poze. sunt f.dulci (cat am reusit sa simt gustul ca am impartit una la 6 pers :) )
trebuia sa te ascunzi si s-o mananci singura :rofl:

:)

s-a mai copt azi una, poze n-am facut ca am uitat camera acasa...

oricum incepe sezonul, we viitor sigur am de-o salata.
 

shanzha

Member
Am si gustat-o, dar nu mi se pare deosebita. Pulpa e putin-putin fainoasa, putin dulce as zice, seminte nu prea are, iar pielita e cam tare, adica iti ramane in gura cate-o bucatica mai mare. Dar ma gandesc ca toate astea sunt din cauza ca poate a fost culeasa mai verde, si s-a copt ulterior, poate e si de sera (sau solar?)
 

veretregn

Active Member
shanzha a spus:
Am si gustat-o, dar nu mi se pare deosebita. Pulpa e putin-putin fainoasa, putin dulce as zice, seminte nu prea are, iar pielita e cam tare, adica iti ramane in gura cate-o bucatica mai mare. Dar ma gandesc ca toate astea sunt din cauza ca poate a fost culeasa mai verde, si s-a copt ulterior, poate e si de sera (sau solar?)
eu sunt de părere că este zapotec / zapotec pink ribbed, mai ales dacă nu are un gust care să impresioneze.
 

happy

Well-Known Member
Abia astept sa se coaca rosiile din semintele cumparate!Vad ca deja se fac abonari la soiuri rare!Eu deocamdata am inceput sa mananc rosii din solar.Soiul Marisa si inca un soi bulgaresc!Adaug si un castravete,asta este norma zilnica saptamana asta! :wink:
prima varianta
a doua varianta :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Abia astept sa se coaca rosiile din semintele cumparate!Vad ca deja se fac abonari la soiuri rare!Eu deocamdata am inceput sa mananc rosii din solar.Soiul Marisa si inca un soi bulgaresc!Adaug si un castravete,asta este norma zilnica saptamana asta! :wink:
prima varianta
a doua varianta :rofl:

asa merge pe varianta doi dar lipseste un ardel ca musteata , eventual unul purple :D
 

ionascus

Active Member
Sunt suparata...toate rosiile din afara solarului au "fructele" intepate.....cate 10-20 intepaturi pe fiecare fruct...arata ca niste puncte maronii....ce o fi?Paianjen,viespe......a mai patit cineva?Cu ce sa le stropesc....
S-au dus naibii rosiile mele eco...bio...sau ce or mai fi......
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
diana999 a spus:

chimicale de sinteza , un produs natural , sa luam de ex zeama de urzici , las-o sa stea in aer si ai sa vezi ce durata de viata are.

ionascus a spus:
Sunt suparata...toate rosiile din afara solarului au "fructele" intepate.....cate 10-20 intepaturi pe fiecare fruct...arata ca niste puncte maronii....ce o fi?Paianjen,viespe......a mai patit cineva?Cu ce sa le stropesc....
S-au dus naibii rosiile mele eco...bio...sau ce or mai fi......
ca un adjuvant natural impotriva musculitelor care bantuie prin culturi as recomanda Craitele-Vazdoagele-Tagetes

Craitele secreta substante nocive pt. insecte si nematode.Sunt suficiente 2 craite pt. 6 tomate, pt. a le apara de daunatori.
-se recomanda plantarea langa varza: inlatura musculitele
-pot fi folosite ca ingrasamant natural
-au proprietati antifungicide, antivirale, antibacteriene si nematicide
-frunzele si florile inlatura tantarii
-gainile care mananca frunze si flori de craite, au galbenusul oualor mai galben (America de Sud)
-industria alimentara le foloseste pt. arome si coloranti
-ceaiul de craite este recomandat ca adjuvant in miopie, retinopatie diabetica, infectii oculare, ochi obositi, pentru ten acneic, riduri, in profesii care solicita ochii.
-Tagetes Lucida- tarhonul mexican- are o aroma placuta si dulceaga, intre tarhon si anason.Se foloseste la aromarea otetului, se asorteaza cu carnea de pasare.
 

anknic

Active Member
f.bune craitele si...f.frumoase.

eu am umplut gradina de craite (fac rasaduri pe balcon primavara si cand au 15 cm le mut prin toata gradina-nu fac rasadurile in casa, ci pe balcon afara si au 15 cm fix cand tb sa mut si rosiile in gradina, adica pe la 1 apr.). pacat ca nu se autoinsamanteaza (sau s-or auto-insamanta ele probabil in vreun sol in care nu intra cazmaua)

nu am avut nicio pb.pana acum cu nicio planta: am craite zeci, pun zat de cafea,a stropit tata de 3 ori pana acum: 1 data cu bordeleza, 1 data cu zeama de urzica si o data a bagat insecticid ca sa omoram naibii tatarii aia omniprezenti ca ne disperasera...daca nu era vorba de tantari nu bagam insecticid chimic in gradina deloc.
 

ionascus

Active Member
Am galbenele mai departe in gradina...
Cum arata craitele de care zici,Dane.....Vazdoagele ma rog ce or fi....ma duc sa iau rasaduri din piata.....
 

ionascus

Active Member
Aha.....am in gradinita din fata...le mut de acolo intre rosii...merci mult,Dan,Shanzha!!!!!Sau cumpar altele
 

happy

Well-Known Member
Eu in solar nu am probleme,mananc rosii la greu! :dans: In schimb afara au inceput sa se parguiasca rosiile si deja am gasit cateva cu pete negre la in dreptul coditei,cum le atingi cad!Cred ca trebuie sa le stropesc cu ceva zeama bordeleza.Nu tin neaparat sa fie eco 100% si zeama bordeleza este ceva destul de naturala.
Maine o sa plantez cateva craite pe langa rosii,preventiv! :marfa:
 
Sus