Rosii II

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi pare rau, Diana, dar apucasem sa rup si sa arunc frunzele la container si nu ma pot baga in el sa le scot sa le fac poze, ca e adanc :oops:

Eu stropisem acum vreo 3 saptamani cu zeama bordeleza, peurma am mai dat cu zeama de urzici dar cum ploua mereu bu stiu ce efect a avut :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Imi pare rau, Diana, dar apucasem sa rup si sa arunc frunzele la container si nu ma pot baga in el sa le scot sa le fac poze, ca e adanc :oops:

Eu stropisem acum vreo 3 saptamani cu zeama bordeleza, peurma am mai dat cu zeama de urzici dar cum ploua mereu bu stiu ce efect a avut :(

sau , nu te mai doare spatele , nu mai ai mana , pui un plic de Shavit(sau altele) si ai scapat o luna de mana :fluierat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
shavitul e tot cupric? Acum ma uitam pe un site unde ca tratament curativ (daca ai noroc :mrgreen: ) sunt date Ridomil si altele, Shavit-ul nu apare nici la cele de preventie.Presupun ca tu ai folosit cu succes shavit-ul, altfel nu-l recomandai, dar in ce faza l-ai folosit, ca sa previi sau si ca sa tratezi? Nu spun ca aia au dreptate ci intreb ca sa ma lamuresc...si preventivele si cele curative sunt toate pe baza de cupru? Care-i diferenta intre ele? Ca tin minte ca anul trecut tata a stropit intr-o veselie cu substante cuprice dar boala nu a dat inapo
Asta e site-ul pe care m-am uitat:
http://www.horticultorul.ro/insecte-bol ... artofului/
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu mai folosesc cuprice la rosii de cativa ani , nu au avut acelasi efect ca cele folosite de mine

Nicasol
Shavit 72
Bravo 500

in linkul tau vad ca e totusi dat Bravo , care chiar dupa nume e chiar un fungicid bun

La shavit sunt un complex care permite si prevenirea si stoparea dar mai important eradicarea

Sulfatul de cupru e doar de prevenire , dupa instalare mana scoate Asul din maneca si nu mai ai ce face cu banala zeama bordeleza

Reminenta e al doilea lucru pe care il caut , anul asta cu atatea ploi cu frig si umezeala in sol am scapat fara probleme cu cele de sus

Cele bio , nu mai sunt Bio pentru ca pentru stocare se sintetizeaza si cam dispare ...bio din descriere

succes

http://makhteshim-agan.ro/produse/shavit-f-72-wdg/
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc. Eu am incercat sa evit cat mai mult folosirea tratamentelor chimice, ma enerveaza ideea sa mananc de la kine din gradina legume la fel de indopate cu chimicale ca si cele pe care le cumpar, atunci toata munca si placerea mea de a le cultiva se cam duc naibii, nu imi rup spatele si le cumpar si-am terminat balciul. Dar ma enerveaza si gandul ca acum cand se apropie momentul de a manca o rosie sa se duca naibii din cauza manei :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
atunci cand te apropii de final de coacere calculezi ca acel fungicid sa si fi iesit din zona de actiune ( de obicei un fungicid nu e la fel de rezident ca un insecticid datorita formularilor)

In sensul ca e mai periculos un mar decat o rosie , daca pot in mod plastic sa zic asa


Poate ca totusi poti incerca shavit sa omori bacteria si apoi sa continui cu Ridomil Plus , bunisor ca preventie daca e dat corect pe planta

Succes
 

Floria

Active Member
Dintre toate rosiile mele Black Prince este cea mai harnica. Pe-asta nu stiu de unde am mai luat-o, pe langa comanda cu voi, am mai cumparat unele din Africa de sud si altele din Australia. Binenteles ca am licitat si Tomate Purple la o chinezoiaca din Hong Kong. Era inghesuiala pe net pentru pliculetul de tomate, licitau toti ca nebunii si am avut norocul sa ridic pretul cu un minut inainte sa se incheie licitatia. Sper sa fie asa minunate ca aspect si gust incat sa simt si eu ca nu m-am "inghesuit" degeaba si mai ales sa nu ma zgarii pe ochi ca am dat 4,5 lire pe 20 de seminte.
 

shanzha

Member
Habar n-am cum e inauntru, am fost 3 zile in delegatie in Pitesti, si era un real peste drum de unde eram cazat, si acolo am gasit-o. Era (parca) 18,99ron/kg, asa ca am luat numai una, a fost cam 2.5ron bucata, si am zis ca e echivalentul unui plic de seminte :-) De fapt mai mult pentru semintele din ea am luat-o. Dar as vrea sa stiu cum se numeste.
 

maresmarian

Member
shanzha a spus:
maresmarian a spus:
seamana cu marmande.
Poate seamana, dar vad ca marmande sunt mai turtite, asta e mai degraba lunguiata, adica inaltimea ei e mai mare decat circumferinta. Si asa erau toate cele expuse la vanzare.

or fi un hibrid de german orange strawberry atunci.
alea sunt protocalii, dar ale tale sunt rosii.

alte idei nu mai am :d
 

shanzha

Member
Am tot cautat pe net, chiar si pt. aceeasi denumire exista poze in care tomatele arata diferit, dar asemanator am gasit ceva numit Zapotec, apoi Tomato Red Pear Franchi, si parca cea mai asemanatoare e Yellow Ruffled, numai ca e galbena.
Poate totusi se gaseste cineva sa ma lamureasca pe deplin.
 

maresmarian

Member
as zice 90% sigur, ca ce iei din magazinele gen real, sunt hibrizi comerciali, si chiar daca tii seminte de la ea, cel mai probabil o sa iti iasa o rosie patrata, violeta cu buline albe :d

semintele colectate de la hibrizi, nu au ca rezultat hibridul.
rosia ta poate fi o combinatie de 7 rosii diferite. daca pui seminte, poti obtine oricare din soiurile de baza, sau combinatii din ele de exemplu forma rotunda de la una cu gust acru de la alta. practic nu te ajuta cu nimic daca aflii soiul de baza de la care a luat forma, pentru ca gustul o sa difere.
cei mai de succes hibrizi au "retetele" secrete.

e posibil sa fie un soi "heirloom" (eu in afara de cele 2 de mai sus nu am idee care ar putea sa mai fie), dar ele nu se preteaza de obicei la comertul de supermarket.
 

anknic

Active Member
shanzha a spus:
Am tot cautat pe net, chiar si pt. aceeasi denumire exista poze in care tomatele arata diferit, dar asemanator am gasit ceva numit Zapotec, apoi Tomato Red Pear Franchi, si parca cea mai asemanatoare e Yellow Ruffled, numai ca e galbena.
Poate totusi se gaseste cineva sa ma lamureasca pe deplin.

fa-ne o poza cu ea taiata in 2.

in alta ordine de idei ieri am mancat prima rosie matina. sunt mai mici decat early girl (alea pe care vi le-am tot pozat), azi sper sa nu uit sa le fac poze. sunt f.dulci (cat am reusit sa simt gustul ca am impartit una la 6 pers :) )
 
Sus