Rosii II

ionascus

Active Member
Am gasit acum ceva vreme,cand cautam solutii contra coropisnitelor,pe un site englezesc de gradinarit....inele de cupru de pus la baza plantelor...jumatate in pamant,jumatate afara-le vindeau drept snail rings...dar materialul din care erau facute-cupru...nu era intamplator.....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
melcii nu pot trece peste ele caci cuprul se oxideaza si nu le place reactia chimica dezvoltata 8)
 

maresmarian

Member
eu am o solutie bio antimelci la rosii.
de obicei am un rand de salata pe langa, acolo se infig mama lor de taratoare, nu ii intereseaza rosiile.
dar eu fiind un om milos, ii culeg si ii azvarlu peste gard la vecin, sa se bucure si el.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
azi la Viata satului am vazut 2 chestii

tarata + zahar + ulei +2ml de insecticid
ceapa coapta + 3 ml insecticid


f bun la coropisnita la rosii si alti "balauri" , se presara in jurul rosiilor
 

ionascus

Active Member
Anul asta nu m-au suparat coropisnitele.....
Agricultura noastra in gradina este intarziata din cauza vremii.... :cry:
In plus....salata mea minunata si mustarul rosu urias este ciuruit de ceva....nu vad urma de animal...sa fie melcisori,sau ce?????
 

maresmarian

Member
eu am avut probleme cu puricele negru, mi-a mancat si din frunzele de ridichi.
am dat cu cenusa de soba, si m-a lasat in pace.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
musculite , salata nu mai stiu daca tine la caldura cand apare si musculita de varza care face gaurele in frunze :D
 

victoria222

Active Member
Victoria, sunt frumusele rosiile tale. Cred ca si tu in 2 saptamani o sa faci salata.
Buna treaba cu cenusa turnata in capul purecilor. La mine au dat navala pe bob. O sa incerc si eu metoda, poate chiar maine.
 

interval

Active Member
Revin la subiectul Prekos. Tot cautand am aflat cateva amanunte semnificative care ma fac sa cred ca alegerea mea de a le cultiva in gradina nu a fost una buna

- Prekos este un hibrid destinat culturii in spatii protejate (sere, solarii) sau in spatii libere pentru cultura a doua
- Cultivate in spatii libere in care frecvent temperaturile sunt de peste 25 de grade (cum ar fi sudul tarii), rosiile Prekos necesita umbrire, altfel fructele for fi deteriorate de soare. Deasemenea, in caz de temperaturi inalte, ele au nevoie de stimulare pentru a lega bine. (In zonele mai reci din Transilvania ele se dezvolta armonios si in spatii libere)

In plus, cei care doresc sa le comercializeze, ar trebui sa stie ca fructul are pielea subtire si prin urmare crapa usor, fiind sensibil la transport si pastrare.
 

Ionutza

Member
Mama mea a pus de vreo 2 saptamani in gradina 3 fire de rosii cherry. Le-as accelera dezvoltarea daca as confectiona in jurul lor o mica sera din sticle de plastic sau e prea tarziu? :ros_unghii: Mentionez ca inca nu au inflorit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e cam cald pentru sera ? cred ca acum le privezi de minunata vara decat sa le faci bine

Un pic de ingrasamant (pentru cei de la oras pot lua de la porumbei in parc) si totul devine magie :cafea:
 
Sus