Rosii II

interval

Active Member
mihai71 a spus:
Ca inaltime ajung pe la 1,2-1,3 m daca le mai lasati cate un copil dupa ce se carnesc singure(pe la 1m).Ca si defecte ar fi faptul ca nu pot sa tin tot sezonul-prin august se cam termina si sunt ceva mai putin rezistente la boli comparativ cu hibrizi olandezi dar compenseaze prin gust si pretul mult mai mic.Ca si lucrari deosebite singurul lucru ar fi copilitul-sa aveti grija sa aiba varf de crestere.
Multumesc mult pentru informatii. Interesanta chestia asta cu autocarnirea
 

veretregn

Active Member
victoria222 a spus:
Foarte frumoase rosiile, Mihai! Si solarul imi place foarte tare. Si eu visez la un solar pentru anul viitor. Se poate sa te intreb cateva detalii despre solar pe PM?

Si ale mele sunt destul de avansate. Daca se opresc ploile si iese soarele sper sa mananc rosii in doua saptamani. Eu am numai soiuri heirloom

https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 5780987874
https://picasaweb.google.com/1033060411 ... 3812270594
Minunat! Victoria ești o inspirație! Foarte frumos lucrat! Am răsfoit întreg albumul.
 

IulianIchim

New Member
Salutare tuturor,

Cand vad gradinile voastre imi dau seama ca nu e cazul sa apar cu vreo fotografie. Sunt hilar :)
Am si eu o intrebare deoarece vad ca sunt aici multi oameni cu experienta in tomate. Am vreo 40 de fire in gradina - atat am spatiu - din productie proprie. Am crescut niste rasaduri "la bec" - un soi de cutie de crestere de fapt si am ajuns sa le si plantez cu toate ca nu asta era scopul final. Oricum sunt paria pe strada cu rosiile mele; pe strada tonul e dat de gazon si mobilier de gradina nu de tomate
Sunt scoase afara de la inceputul lunii mai si primele au deja fructe destul de mari si merg in general foarte bine. Pana acum nu au avut parte de nici o stropire si din fericire nici nu am avut probleme in ciuda ploilor abundente. Poate si din cauza ca pamantul nu a fost lucrat de anu buni si in preajma nu exista nici o cultula pe o raza destul de mare.....
Am observat totusi ca de cateva zile incoace au inceput sa dispara bucati de frunze, la una chiar varful de crestere si flori - tot buchetul. Rupte nu sunt - lipseste la unele spre ex doar partial frunza - daca ar fi rupte ar lipsi total din tulpina si ar fi in vecinatatea plantei. Lipsesc bucati de la toate etajele plantei nu doar in apropierea solului ci si din varf.
In afara de ceva paianjeni lup cu care ma lupt de ceva vreme si care oricum sunt carnivori si pasionati de greieri nu am mai zarit alte ganganii care ar putea provoca asemenea pagube. Cred ca detin si ceva coropisnite dar distrugerile sunt pe partile aeriene ale plantei deci nu prea le pot atribui vina. Si ca sa fie totul "bine" toate astea se mai produc si noaptea - le gasesc dimineata asa.
Are cineva idee cine are pofta de rosii inainte de vreme? Macar sa il instruiesc care parte se mananca :)
Multumesc Anticipat!

Iulian
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
IulianIchim a spus:
Salutare tuturor,

Cand vad gradinile voastre imi dau seama ca nu e cazul sa apar cu vreo fotografie. Sunt hilar :)
Am si eu o intrebare deoarece vad ca sunt aici multi oameni cu experienta in tomate. Am vreo 40 de fire in gradina - atat am spatiu - din productie proprie. Am crescut niste rasaduri "la bec" - un soi de cutie de crestere de fapt si am ajuns sa le si plantez cu toate ca nu asta era scopul final. Oricum sunt paria pe strada cu rosiile mele; pe strada tonul e dat de gazon si mobilier de gradina nu de tomate
Sunt scoase afara de la inceputul lunii mai si primele au deja fructe destul de mari si merg in general foarte bine. Pana acum nu au avut parte de nici o stropire si din fericire nici nu am avut probleme in ciuda ploilor abundente. Poate si din cauza ca pamantul nu a fost lucrat de anu buni si in preajma nu exista nici o cultula pe o raza destul de mare.....
Am observat totusi ca de cateva zile incoace au inceput sa dispara bucati de frunze, la una chiar varful de crestere si flori - tot buchetul. Rupte nu sunt - lipseste la unele spre ex doar partial frunza - daca ar fi rupte ar lipsi total din tulpina si ar fi in vecinatatea plantei. Lipsesc bucati de la toate etajele plantei nu doar in apropierea solului ci si din varf.
In afara de ceva paianjeni lup cu care ma lupt de ceva vreme si care oricum sunt carnivori si pasionati de greieri nu am mai zarit alte ganganii care ar putea provoca asemenea pagube. Cred ca detin si ceva coropisnite dar distrugerile sunt pe partile aeriene ale plantei deci nu prea le pot atribui vina. Si ca sa fie totul "bine" toate astea se mai produc si noaptea - le gasesc dimineata asa.
Are cineva idee cine are pofta de rosii inainte de vreme? Macar sa il instruiesc care parte se mananca :)
Multumesc Anticipat!

Iulian
Iulian , fa o poza cu "distrugerile" :wink:
 

anknic

Active Member
IulianIchim a spus:
Salutare tuturor,

Cand vad gradinile voastre imi dau seama ca nu e cazul sa apar cu vreo fotografie. Sunt hilar :)
Am si eu o intrebare deoarece vad ca sunt aici multi oameni cu experienta in tomate. Am vreo 40 de fire in gradina - atat am spatiu - din productie proprie. Am crescut niste rasaduri "la bec" - un soi de cutie de crestere de fapt si am ajuns sa le si plantez cu toate ca nu asta era scopul final. Oricum sunt paria pe strada cu rosiile mele; pe strada tonul e dat de gazon si mobilier de gradina nu de tomate
Sunt scoase afara de la inceputul lunii mai si primele au deja fructe destul de mari si merg in general foarte bine. Pana acum nu au avut parte de nici o stropire si din fericire nici nu am avut probleme in ciuda ploilor abundente. Poate si din cauza ca pamantul nu a fost lucrat de anu buni si in preajma nu exista nici o cultula pe o raza destul de mare.....
Am observat totusi ca de cateva zile incoace au inceput sa dispara bucati de frunze, la una chiar varful de crestere si flori - tot buchetul. Rupte nu sunt - lipseste la unele spre ex doar partial frunza - daca ar fi rupte ar lipsi total din tulpina si ar fi in vecinatatea plantei. Lipsesc bucati de la toate etajele plantei nu doar in apropierea solului ci si din varf.
In afara de ceva paianjeni lup cu care ma lupt de ceva vreme si care oricum sunt carnivori si pasionati de greieri nu am mai zarit alte ganganii care ar putea provoca asemenea pagube. Cred ca detin si ceva coropisnite dar distrugerile sunt pe partile aeriene ale plantei deci nu prea le pot atribui vina. Si ca sa fie totul "bine" toate astea se mai produc si noaptea - le gasesc dimineata asa.
Are cineva idee cine are pofta de rosii inainte de vreme? Macar sa il instruiesc care parte se mananca :)
Multumesc Anticipat!

Iulian
sa stii ca mie mi s-a intamplat sa imi reteze varful de crestere al rosiilor pasarile (in special graurii)...ia-ti o pisica :)
 

IulianIchim

New Member
anknic a spus:
sa stii ca mie mi s-a intamplat sa imi reteze varful de crestere al rosiilor pasarile (in special graurii)...ia-ti o pisica :)
Hmmm ..grauri..
Am din belsug. Le-au placut coacazele rosii care tocmai s-au copt si acum imi era teama sa nu le tenteze si afinul ca e plin de fructe saracul asa mic cum e. Da nu m-a dus capul ca s-ar putea sa ii tenteze rosiile; in special frunzele. Cred ca o sa investesc intr-o plasa pentru pasari.
Ca prea mi-e mila de prima recolta la arbustii fructiferi si cine stie ce le-o mai tenta.
Pisica am, e a vecinului de fapt, dar e la fel de utila ca un cui in drum. O stiu toate zburatoarele din zona de lenesa si obeza ce e. Nici de decor nu e grozava :D

Multumesc mult!
Revin si cu foto sa confirmam vinovatul.
 

victoria222

Active Member
Si eu am grauri in zona, si alte cantatoare care mi-au infulecat jumatate de pom de cirese. Dar de rosii nu s-au atins :whew: si am fost si plecata mult timp. Ele asteapta strugurii vecinilor si alte bunatati mai apetisante probabil.

Iulian, din pacate nici eu nu stiu ce ar putea fi. Mai degraba vre-o insecta daca actioneaza noaptea. Pasarile dorm noaptea, nu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pate actioneaza dimineata devreme :wink: Eu acum 2 ani plantasem niste rasaduri de dalii pitice si cand ieseam dimineata (pe la 10,na :oops: ) le gaseam retezate...inlocuiam plantuta, a 2-a zi la fel :evil: Faptasii erau niste grauri care gasisera o gaura spre podul casei si construiau cuib si s-au gandit ca daliile mele sunt tocmai bune de aromatizat cuibul :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Lume lumee , ieri la magazin vine o tanti si zice

-vreau un metru de cablu de cupru
- de care ?
- pai nu stiu de care aveti sa vad ce pot pune la rosii :eek:
- cum la rosii ?
- da , le introduc o bucata in sol si celalalt capat strapung tulpina cu el, in felul asta isi ia singura cuprul necesar :gandit:
- e prima oara?
- nuuu , de cativa ani fac asa si nu am mai stropit cu cuprice :eek:

mersi zic si ii dau marfa

cautand pe net nu am reusit sa adun ceva ok si deslusit , chiar si studii universitare nu dau o concluzie clara.

totusi , ca tot cautam am dat iar de apa oxigenata cu care am mai avut ceva de gandit , si anume ca 3% solutie de apa oxigenata fara alta dilutie ar ajuta mult la orice fel de fungi.

voi ce ziceti ?
 

anknic

Active Member
aia cu cuprul am mai citit-o siparea viabila, bine ca mi-ai adus aminte ca am zis ca eperimentez si eu anul ata pe 2-3 fire.

aia cu apa oxigentaa pare logica, intrucat sterilizeaza.
 

victoria222

Active Member
Am cercetat eu subiectul firului de cupru. Am gasit niste studii facute si de institutii, dar si experimente individuale de amatori. Se pare ca nu e nici o diferenta intre plantele cu fir de cupru si cele fara. Concluzia mea este ca e un mit. Dar poate totusi experienta e cea mai buna dovada. Mi-ar placea sa ne povesteasca cineva de pe forum care a incercat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am dat si eu de informatia cu firul de cupru dar tot asa, nu am gasit rezultate care sa ma convinga.

In schimb as fi tare curioasa de traba cu apa oxigenata...unde ai dat de informatia asta?
 

maresmarian

Member
cuprul in aer liber se oxideaza rapid, si oxidul e toxic ?
sau ma insel ?
nu prea cred ca e ok sa faci asa ceva la rosii.

graurii au pofte ciudate. daca nu e nimic altceva prin zona, as da vina pe ei.
 

mihai71

Member
Putin offtopic dar in ton cu ultimile postari.Stie cineva ce lipici foloseau cei care se ocupau odata(si cred ca si acum) cu prinderea pasarilor pt colivii(gen sticleti) si pe unde s-ar putea gasi ? Am si au cateva familii de grauri pe langa casa de care nu prea pot scapa(cred ca s-au gandit ca decat sa vina in vizita sa manance cate ceva mai bine se muta cu totul).Au inceput cu mazarea,acum sunt la cirese si pana la pere cine stie de ce mai au pofta.

http://mihai1971.sunphoto.ro/
 

maresmarian

Member
mihai71 a spus:
Putin offtopic dar in ton cu ultimile postari.Stie cineva ce lipici foloseau cei care se ocupau odata(si cred ca si acum) cu prinderea pasarilor pt colivii(gen sticleti) si pe unde s-ar putea gasi ? Am si au cateva familii de grauri pe langa casa de care nu prea pot scapa(cred ca s-au gandit ca decat sa vina in vizita sa manance cate ceva mai bine se muta cu totul).Au inceput cu mazarea,acum sunt la cirese si pana la pere cine stie de ce mai au pofta.

http://mihai1971.sunphoto.ro/

clei de oase. dar nu stiu cum preparat, parca mai faceam ceva cand eram mic, nu il foloseam "original"
oricum, merge la vrabii, pitigoi ... nu stiu daca si la grauri. sunt mai mari.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re:

claude a spus:
Am dat si eu de informatia cu firul de cupru dar tot asa, nu am gasit rezultate care sa ma convinga.

In schimb as fi tare curioasa de traba cu apa oxigenata...unde ai dat de informatia asta?

un studiu la o universitate, de atlfel e cea mai buna metoda de sterilizare sol pentru seminte delicate :cafea:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
maresmarian a spus:
cuprul in aer liber se oxideaza rapid, si oxidul e toxic ?
sau ma insel ?
nu prea cred ca e ok sa faci asa ceva la rosii.

graurii au pofte ciudate. daca nu e nimic altceva prin zona, as da vina pe ei.

nu are de ce sa prezinte probleme , problema e ca deocamdata nu se stie daca ajuta

tehnic trebuie vazut daca face sau nu necesara uzul de sulfat de cupru , doamna cu care am discutat a zis ca de cand a pus cupru nu a mai avut probleme si sa fie nevoita sa utiliizeze cupridice :gandit:
 
Sus