Rosii II

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Nu ca-n autobuz ca detest inghesuiala, la un cot jumate mai bine, ca am coate ascutite, de te nimeresc te doare rau :rofl: :hug:
 

ionascus

Active Member
Buna dimineata....
multumesc dragelor si dragilor pentru sfaturi.....
Si la noi se invart graurii dar nu au avut treaba cu rosiile....vecinii au agatat cd-uri prin pomi si in gradina......nu au probleme cu graurii.....
De la bunici stiu ca luau semintele de la primele rosii care se coceau...e lasau sa se coaca bine-bine...si acele seminte se foloseau pentru anul urmator....
despre udat...pe seceta asta.......
Si anii trecuti am udat rosiile in fiecare zi....dar daca ziceti voi o pot rari....la doua-trei zile.....
 

geodezia

Well-Known Member
pai daca ai apa poti uda in fiecare zi .. eu ud cam la 2-3 zile cind incep sa se blegeasca frunzele
am niste ardei amariti care isi lasa frunzele ca pasarelele si atunci ud ..dar cam la 2-3 zile le vine rindul la stropit nu la udat .. imi e frica sa nu sece fintina
 

ghia_don

Active Member
Si eu stiu ca de la primele rosii se string semintele, si chiar asa fac si eu de ani buni..n-am avut probleme pina acum..

Azi l-am lasat pe sot acasa sa faca sperietori si sa le puna prin gradina..in momentul asta am o ciuda pe grauri de mor :x
 

Elektra

Member
marirogo a spus:
Sa speram ca are totusi cineva ceva solutii
de tratament naturist experimentate. Stiu ca sunt mai multi membrii pe forum care produc legume eco, va rog daca aveti rezolvarea pentru bolile rosiilor sa ni le impartasiti si noua! :rugaciune:
Cele mai bune rezultate eu le-am avut cu maceratul de coada-calului(parul-porcului mai este numit in unele zone), mi se pare ca le confera cea mai mare rezistenta anti-fungica plantelor, folosit atat foliar cat si pt udat la radacina. Poti pune in macerat si tataneasa, foi de ceapa, o mana de cenusa, cativa catei de usturoi zdrobiti, o mana de pelin. Atentie insa la concentratie, desi sunt din plante am constatat ca ard nediluate corespunzator, mergi pe o dilutie de maxim 1/5. De asemenea defoliaza etajele inferioare ale plantei inainte de stropire, eu tai saptamanal cam 3 frunze din fiecare planta. Evident ca cel mai bine e sa stropesti preventiv, totusi ceva din recolta vei reusi sa salvezi si acum daca insisti cu tratamentele.
 

ionascus

Active Member
Wow...bravos....
Noi am mancat ieri prima rosie din gradina,mi s-a parut asa de delicioasa....incep sa se coaca si la noi rosiile.....
 

anknic

Active Member
super!

pe mine ma tenteaza sa fac rosii in bulion.as pune cherry, dar ma gandesc daca sa le curat coaja sau nu...pe net am vazut retete cu cherry in bulion necuratate.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Uau, ce norocosi sunteti ca faceti deja bulion! :eek: La mine taaaaare incet se coc :?

anknic, pentru cherry in bulion cred ca trebuie sa ai niste cherry cu coaja mai subtire, stiu ca unele cherry au o coaja tare :?
 

ionascus

Active Member
Vrednici oameni...cinste voua....
Noi nu mai punem bulion...punem rosii felii la congelator...o bunatate...la pste,tocanite pentru iarna....
 

interval

Active Member
ionascus a spus:
punem rosii felii la congelator...o bunatate...la pste,tocanite pentru iarna....
Nu poti sa pui ca sa-ti ajunga. In fond, depinde si de consum. La noi se consuma foarte mult bulion, iar pasta se mananca pe paine prajita.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Azi am cules prima Black Krim, sper ca era destul de coapta incat sa fie mature si semintele :) Foooooarte gustoasa :rofl:



Si Datterino, un soi de cherry luguiet, care mie imi plac foarte mult
 

ionascus

Active Member
Black Krim sunt printre favoritele mele...foarte gustoase,foarte aspectuoase insalate alaturi de rosii...rosii :) ,si galbene.....
 

ionascus

Active Member
Are cineva 4-5 seminte de rosii Unirea de dat?????De cand caut.....se pare ca sunt pe cale de disparitie......
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai putea incerca la Banca de Gene Suceava...mi-a spus si mie cineva de ei, au tot felul de soiuri autohtone, semintele ti le trimit gratis, doar cu obligatia de a restitui bancii, la prima recolta, seminte din acea varietate, ne-hibridate, deci trebuie sa ai putin grija sa nu se polenizeze incrucisat
 
Sus