Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Acum sa stea cineva cu gura cascata sub ele si sa zica "para malaiata....." :rofl:

O smecherie , atunci cand am plantat solul era prea nelucrabil si am preferat sa pun acelasi pamant de rasaduri amestecat cu cateva maini de pamant de gradina si se pare ca acel sol ajuta mult la "neuscarea" solului din jurul rosiilor , plus de asta putina apa care ajunge acolo ramane mai mult timp la dispozitia plantei ....poate intereseaza pe cineva acest aspect :wink:
 

anknic

Active Member
ca sa iti spun sincer...eu am pus florasol cu perlit :)

n-am vrut sa risc pt.ca nu mai aveam mranita si petul fiind mic m-am gandit ca mai bine pun pamant gras ca sa nu ramana rosia nehranita...si perlit pt.ca imi place ca tine solul aerisit si umed.
 

anknic

Active Member
ca sa iti spun sincer...tata le-a tras deja o stropeala cu piatra vanata (ca a trebuit sa stropeasca vita si la noi toate-s impreuna cu toate)
 

ionascus

Active Member
Eu le-am dat cu piatra vanata deja....au fost niste ploi urmate de soare ...timp propice pentru mana....
Anul trecut le-am tinut din scurt...am alternat piatra vanata cu macerat de urzici si a fost treaba foarte buna...nu am avut probleme majore cu mana...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu nu prea stiu retetele desi s-a aciuat la noi in curte o tufa de urzici , dar am dat cu ce am dat si la pomi si sunt brave si sanatoase :D
 

ionascus

Active Member
Dane...eu pun intr-un bidon de 5 litri 2 ...maini de urzici si o mana de coada calului(uscate-de la plafar),umplu bidonul cu apa si las la macerat cateva zile.....iti trebuie masca de gaze...Michel zice ca pute rau....
dupa ceteva zile strecori...si adaugi de zece ori apa.....dilutia este 1:10....am dat si pe frunzele de la pomi.....si pe rosii....
 

ionascus

Active Member
Eu am luat de la..fierarie o punga de jumatate de kg de piatra vanata si o punga de pasta de var....
Amestec o lingurita de piatra vanata cu o pasta de var(cam o lingura)...si apa...intr-o sticla transparenta de un litru...sa iasa culoarea cerului senin....asa m-a invatat tata...Dumnezeu sa-i dea sanatate.....
Dupa ce s-a dizolvat bine,pui in vermorel,sau puf de stropit.....(ai grija sa nu se infunde duzele)
 

Floria

Active Member
Am gasit in magazie la tatal meu piatra vanata dar cred ca este veche de 5 ani. Oare mai este buna ?
(si un vin vechi de 8 ani, mmmmmmmmmmm !)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Azi am facut un test la rosii , la cateva am desfrunzit tot pe 10 cm de la baza , sa vad daca aerisirea le va place . plus la unele un pic de copilit
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
voi urca si eu mai sus , dar am lasat 2-3 seturi de frunze ca nu sunt prea inalte , si vreau sa tot urc , caci am vazut o metoda pe care vreau sa o incerc pe rosii , in care se elimina toti copilii si se incolaceste la baza vrejul principal
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus