Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mirela06

Active Member
Miultumesc dragelor.
Am tras ceva si acum trebuie sa am grija de ea :D

Piatra vanata este f.f. buna.Nu avem...macerat sau ceai din coada calului si urzici :D
 

plicurici

New Member
Superba gradina Mirela!
Multa putere sa te ocupi de ea, ca ai tare mult de munca! :D
Spune-mi si mie te rog... aracii i-ai pus dupa ce ai plantat rosiile sau inainte? ai pus apa in cuib inainte de a pune rosia sau stropesti dupa ce le plantezi pe toate? acum ce stropiri urmeaza sa le faci si cand?? mersi frumos!
Eu inca nu am pus rosiile, la noi ploua de cateva zile bune... poate in week!
Cateva poze cu gradina si curtea mea (prin curte sunt si foarte multe planute/flori si de la tine; unele s-au prins, altele nu :D ) de anul asta:
https://picasaweb.google.com/1014725752 ... zrtarksQE#
 

mirela06

Active Member
Multumesc draga mea.
Dupa cum ai vazut si in poze se fac biloanele, se masoara distanta, se fac gropitele pt. plante ,se pun in ele si se uda bine.Maine zi, sau chiar dupa ce se retrage apa se bat parii.
Stropirile se fac in functie de necesitate.
Eu le stropesc dupa ploi, preventiv cu ceaiuri sau macerate in apa ,din coada calului si urzica,iar o data la 2-3 luni sau daca este vre-o mana,dau cu piatra vanata
Acum am scapat si de nesufetitii de melci pt. ca nu suporta nisipul, coropisnitelor ,nici lor iar viermii de pamant nu agreaza sa fie asa ceva.
 

mirela06

Active Member
Da, draga mea. Merg f. bine.Ganditi-va ca eu le am afara, in laditele alea,puse pe raftutile facuta ca minisera si ne acoperite de acum 3 saptamani.Le-am calit si dupa cum ati vazut sunt mari si sanatoase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am scos si eu peturile de la cele citeva fire de rosii .Sunt f putin pleostite dar viguroase.Crescusera asa mari ca dedeau pe dinafara sticlei. :)
Datorita ploilor din ultimul timp si ardeii se tin batz :)
 

ionascus

Active Member
Rosiile timpurii sunt inflorite.... :dans:
Le-am stropit ieri cu piatra vanata....
Dintre cele 10 fire de rosii cherry luate de la piata s-au prins 6....am mai adaugat ieri 5 fire din cultura proprie....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Au inceput sa-mi rasara in gradina rosiile semanate direct afara, in cuiburi! :) Deja ma gandeam ca nu mai am sanse la ele, dupa brumele de acum o saptamana, dar vad ca s-au descurcat. Acum sunt curioasa cum vor evolua comparativ cu rasadurile...ca lenesa de mine ar prefera evident sa semene direct in gradina, fara complicatia rasadurilor :rofl:
 

ionascus

Active Member
Si eu am avut surpriza sa descoper 4 fire de rosii...pe care le-am semanat direct in gradina.....sunt soiul Moneymaker...productive....au 6 cm...dar cresc ele....mai ales ca sunt deja calite de la frigul care a fost noaptea o saptamana....
 

happy

Well-Known Member
La mine in solar au inflorit rosiile,le merge f.b. sper sa aiba si fructe ,am lasat fereastra de ventilatie deschisa la 45 grade sa intre albinele pt.polenizare. :D Ca sa stau cu betisorul de urechi printre flori de rosii este cam incomod! :wink:
 

mirela06

Active Member
Fetelor.In fiecare an , dupa ce faceam bulionul cu Costelul meu, aruncam apa si cu aceasta ocazie si o gramada de seminte.
Tot asa , in fiecare primavara stau si le plivesc dintre flori .Daca va spun ca de as sti ce soiuri sunt nu le-as mai scoate.Cresc mari, viguroase si vorba Codrinei gata calite.
Noi stam cu mofturi, fandoseli ca vai saracele seminte ce sa ne facem, le punem la rasad, ne si le chinuim si de-abea se fac .Celelelte, fara se ne pese de ele rasar si mai ne fac si in ciuda ca sunt si faine. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cred ca pana la urma sunt specii de rosii care rezista iarna afara mai ales daca e iarna blanda sau multa zapada
 

anknic

Active Member
sa stii ca iarna care a trecut mie nu mi s-a parut blanda si nici n-a fost multa zapada. dar, intr-adevar, pe acel loc am avut rosii date de vecina care isi pastreaza seminte: planta de 1,5 m, frunct mediu, dar gustos.

pe de alta parte soacra-mea mi-a povestit ca ea la tara (undeva pe dealurile PH) aveqa o tufa de rosii cherry care rasarea singura de la an la an, din seminte din fructe cazute.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da si la mine tot cherry au trecut iarna , si de obicei din fructe fie cazute fie prea coapte si aruncate
 

ghia_don

Active Member
Mie mi-a spus zilele astea cineva ca pune semintele de toamna :eek: ...le seamana mai adinc si ies fara probleme...Si sint mai rezistente la boli si mai sanatoase ..
De n-o fi adevarat, n-am de unde sa stiu...dar la toamna incerc si eu cu citeva seminte :wink: ...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus