Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
multumesc ptr toate raspunsurile...vad ca sunte-ti foarte pregatiti la acest capitol,de maine ne apucam si noi sa intindem furtunul pentru rosii pic cu pic....cica trebuie sa-mi menajez spatele si sa nu mai ud cu galeata sau furtunul.... :rofl: ,dar nu vom folosi banda ci un furtun verde de gradina care are vreo 50 m si nu mai trebuie la altceva....il vom gauri noi din ......apropo:din cat in cat pune-ti voi rosiile?????
 

sebii

Member
merge si asa dar la cat e de scump furtunul asta, 60 delei 200 m cred ca mai bine pastrati furtunul acela intact , in plus ca sa nu curga apa mai multa decat trebuie gaurile trebuie sa fie egale ca so diametru si foarte mici
 

ghia_don

Active Member
Nicoleta, nu cred ca e bun furtunul gaurit de voi, cel cumparat are la fiecare gaurica o supapa, care lasa sa curga cite o picatura pe toata lungimea furtunului. Pe furtunul gaurit vei pierde apa prin primii metri, care nu va ajunge la capatul furtunului decit daca bagi presiune mai mare...dar in cazul asta , plantele de linga primele gauri vor fi dezradacinate de jetul care va tisni prin gaurici. :(
Mai bine-l cumperi ca e vreo 40 bani metrul... :wink:
 
stiu ca nu e scump,dar furtunul ala ne incurca si ne-am gandit sa-l folosim la astfel de udat,dar ne vom mai gandi daca voi spuneti ca nu e bine.... :?
 

geodezia

Well-Known Member
rosii

rasadului mic pus in solar i-am trintit niste peturi taiate in cap si borcane ca la prins hibi ... si vad ca le merge super le-a mai dat un rind de frunzulite .. imi e frica si de ce arata la tv cu bulgarii ... daca va aduceti aminte cind cu ploile acide la noi in razboiul de la sirbi ca tot asa a fost , de au trecut citiva ani sa se regeleze toate adica ploi zapada ... uf ca noi oameni ni le facem cu miinile noastre ...
 

iris

Active Member
:) Azi mi-am facut inventarul galetilor sparte :rofl: acum o sa spuneti ca am dilit ce ma apuca sa scriu aici despre galeti :rofl: deci ideea e urmatoarea m-am documentat am pregatit rasadul siiii saptamana viitoare mai exact Luni ca sa mearga bine treaba incep sa plantez rosii cu capul in jos in galetile vechi si m-am gandit ca poate organizeza cineva :ingeras: un concurs daca mai sunt doritori sa vedem care e cea mai harnicuta rosie "Cu capul in jos" . Eu am de gand sa incerc aceasta metoda :) doar asa de dragul de-a cultiva rosii altfel sa ma lamuresc si eu cum sta treaba . :)
 
si eu am de gand sa plantez cateva rosii cu capul in jos,dar inca sunt in cautare de solutii care sa inlocuiasca galeata,fiindca nu mi se par estetice si cantitatea de pamant este prea mare in raport cu radacina mica a rosiei....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sticla de apa de 5 litri VERDE ca sa nu faci mucegai prea repede pe interior . avantaje :fund mare sa pui solul , gura mare sa creasca planta in voie :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
se numesc capse de prelata si se ataseaza pe sticla si apoi de acolo cu lantisor de 2.2mm si gata "ghoveciul"

 

anknic

Active Member
cred ca din capsele alea merg puse si agatatori de ghiveci suspendat...ideea e unde gasim capse?
(io intreb pt.ca strang deja bidoane de 5 l de ceva vreme...si am facut si rasaduri pt.rosii cu capu'n jos)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am luat dupa metoda galeata ca ofera un spatiu rotund mai bun atunci cand e ff cald afara si nu ajunge in inima radacinilor
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus