Rodiu - punica granatum din seminte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Aura

Member
Fetelor,
e o ora tarzie...dar nu pot sa tin bucuria in mine pana maine...asa ca va spun acum! ce am gasit asta-seara ...cand am venit de la serviciu?ooooo...o familie numeroasa de rodieri....pai Rodion si cu Liloo au cu cine sa joaca acum...o echipa de fotbal daca nu mai bine....de fapt, ce echipa de fotbal? ca echipa de fotbal este formata din 11 jucatori pe teren...pe cand in paharutul meu...pana acum sunt 15....o echipa de fotbal cu rezerve, nu? :)
sunt tare, tare bucuroasa...si nu am cui sa spun...decat voua...le spuneam colegelor mele de la serviciu de experimentele mele....o colega mi-a zis ca sunt "sisi"...nu a zis-o cu rautate, dar nu-i venea sa creada ca m-a dus capul sa pun mac in pamant...alta colega imi zicea:"Aura ,de unde pasiunea asta ? ce te-a apucat?"....alta colega: " eu nu am timp de mine, daramite sa mai pun si flori..."...ei bine, de ce nu? daca am timp sa stau pe net, sa ma ma plimb, sa gatesc, sa ma ma hranesc(de ce nu m-as hrani si sufleteste?)sa ascult vrute si nevrute, sa zambesc, sa fiu trista, sa lucrez, sa ma minunez...de ce nu as avea timp si vointa de a ma bucura si de flori? si nu doar o bucurie atunci cand ofer si primesc, ci si bucuria unui esec...si ce daca semintele de ananas nu vor rasari?! eu nu ma las ...incerc pana o sa imi rasara...
...gata , nu mai ma lungesc cu vorba.Nu vreau sa va fac in necaz...dar va arat juniorii mei dragi...stiu ca si ai vostri o sa rasara...acum, drept sa va spun, ma intreb daca nu era mai bine sa fi rasarit 3-4 firisoare...asa mi se par prea inchesuiti...si nu vreau sa repet prostioara de anul trecut...ii las sa creasca mai maricei...apoi le voi schimba ghiveciul.....

http://gardenbreizh.org/photos/Aura/photo-307809.html

http://gardenbreizh.org/photos/Aura/photo-307817.html

cu drag,
Aura
 

diana999

Active Member
felicitari!!! Azi mi-am luat si eu rodii :) ma bucur pt tine.e mai bine ca ai mai multzi,sa ai de unde alege ;-) sper sa-tzi creasca mari si frumosi :D
 

sicamin

Member
Aura ,sa-ti creasca mare echipa de fotbal a "rodiilor"!
Cred ca ai dreptate ca trebuia sa-i pui mai rari. Eu am pus dor vreo 5 seminte si au rasarit toate,dar cand au mai crescut am mutat 3 din ei. Cred ca nu le-a placut mutatul ,ca au murit cei trei pe care ii pusesem in paharute separat. Doi i-am lasat impreuna pana in anul urmator si au inflorit si facut si o rodie.
Uite o poza de la ai mei.Sant 2 in ghivecel si au al treilea an acum.
 

diana999

Active Member
sicamin a spus:
Aura ,sa-ti creasca mare echipa de fotbal a "rodiilor"!
Cred ca ai dreptate ca trebuia sa-i pui mai rari. Eu am pus dor vreo 5 seminte si au rasarit toate,dar cand au mai crescut am mutat 3 din ei. Cred ca nu le-a placut mutatul ,ca au murit cei trei pe care ii pusesem in paharute separat. Doi i-am lasat impreuna pana in anul urmator si au inflorit si facut si o rodie.
Uite o poza de la ai mei.Sant 2 in ghivecel si au al treilea an acum.
frumos! :visator: care-i retzeta ta ?
 

Aura

Member
E atat de frumos rodiul tau, Sicamin.Adica dupa un an a facut si flori si fruct?! minunat! sper din tot sufletul sa reziste si ai mei.
Aura
 

Aura

Member
va multumesc. :D
mai bine ii puneam intr-un ghiveci mai mare .....dar de..."cand n-ai cap..vai de picioare" :oops: o vorba a bunicii mele.....
...asa am facut si la mustar...am pus multe bobite...si rasareau intruna...ii sufocau pe ceilalti...si au murit....zilele trecute, am schimbat tehnica...am pus doar trei bobite de mustar ...si vad ca le merge bine....
...ma gandesc ca saptamana viitoare sa-i mut cu cu paharut cu tot(eventual , tai fundul la pahar) intr-un ghiveci...dar tare teama imi e...stiu ca nu le place mutarea......voi ce ma sfatuiti?
Aura
 

Edelweiss

Active Member
Auzi, Aura? de ce nu faci tu un experiment cu o hartie de 500 lei? :D
Sigur ti-ar reusi...apoi ne spui si noua cum, vad ca la noi nu incoltesc. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:

Buna idee Edelweiss!!!
tare fericiti am fi cu totii sa avem parte de asa ceva...
cate flori nu ne-m cumpara pe urma...

:) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:

Buna idee Edelweiss!!!
tare fericiti am fi cu totii sa avem parte de asa ceva...
cate flori nu ne-m cumpara pe urma...

:) :)
 

Aura

Member
daca imi dati voi hartiuta aceea de 500 Ron...fac experimentul cu cea mai mare placere. :)
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pai Aura asta e buba ca nu avem nici noi hartia aia de 500 ron...
dar lasa ca vom creste noi mari si vom creste si bani pe urma...
:rofl: :rofl: :rofl:
 

sicamin

Member
Aura, eu nu as muta acum plantutele ci as selecta plantutele cele mai viguroase ca sa le mentin si restul as smulge.
La rodiu ii trebuie mult soare iar la mine a avut conditii ,ca i-am tinut cu tot cu ghiveci ,afara in gradina. Cred ca de aia a facut si fruct ca albinele au avut acces. Flori au facut amandoi pana toamna tarziu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus