Rodiu - punica granatum din seminte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Floria

Active Member
Calin, voi vinde din rodiu, numai ca anul acesta sunt foarte ocupata, sper din tot sufletul sa am mai mult timp pentru pasiunea mea de plante, anul viitor.
 

ACHIMENES

Member
Doamne Lili, abia azi am mai citit si , mai mult......... si am observat ce ai scris....liriodendronul l-am fotografiat in gradina botanica a facultatii..... primavara asta....nu stiu cum s-o mai dau sa nu ma despart de facultate.. Anul asta terminai si masterul, o lalai cu un doctorat la care vreau sa renunt si sa ma apuc de unul care imi place................ nu flori ca este bataie pe el ci legume :)
 

Aura

Member
Buna tuturor,
azi- noapte am visat ca imi incoltise semintele de rodiu...pe deasupra, crescusera de ajungeau la 20 cm....
eu le-am plantat pe 6 ianuarie. La inceput, aveam impresia ca pe 9, dar pe paharut scrie ca pe 6 ianuarie le-am plantat.Azi -dimineata, cum m-am trezit, am dat fuga la paharut...si chiar asa s-a intamplat...a incolitit ceva...se vede f. putin...dar de indata ce scoate capsorul mai mult...fotografiez si va arat. Sunt f. bucuroasa. :D
Aura
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am plantat si eu pe 10 ianuarie cateva seminteze de rodie.Astept cu nerabdare sa vad cum se itesc.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat rodii Dim magazin,si o parte din samburii rodiei i-am pus in pamant.
 

ghia_don

Active Member
Felicitari Aura, vad ca au rasarit repejor... :D
Voi pune si eu citeva seminte sa vad ce va iesi...
 

Aura

Member
multumesc, Doina. sunt nerabdatoare sa-i vad maricei.Anul trecut mi-au rasarit f. multi. Am pus asa , la nimereala, in ghiveciul magnoliei...au rasarit foarte multi...si am vrut sa-i mut , ca imi era teama sa nu faca rau magnoliei.Nu au rezistat mutarii...Mai bine ii lasam in ghiveciul magnoliei, ca oricum butasul de magnolie..apoi mi s-a uscat.....
am mai incercat in vara...dar nimic...uite ca acum s-au hotarat sa ma inveseleasca. :D
Iti doresc sa rasara si ai tai. Sper ca voi avea ocazia sa postez cu ei fotografii si cand vor fi mai maricei.Pana atunci, deja ma gandesc la niste nume....
Aura
 

Aura

Member
Asa sa fie! esti nasica! primul Rodion( adica cel mare). Pe mijlociu...Liloo ( zilele trecute am vazut un film mai vechi......cu o fata care avea parul rosu....si cum rodia e rosie...).
sa speraram ca vom avea ocazia sa botezam si un mezin... :D
Aura
 

Aura

Member
finutul tau sta inca cu samanta pe cosita lui verde.Asta-seara cand am venit de la serviciu, am vazut ca a aparut la lumina si mezinul.Imi sunt dragi. Cred ca vor mai rasari...ca aseara ..am mai scotocit eu prin pamant... in preajma puiutilor ...mai erau niste" fetusi "pe acolo....
cred ca rodierii nu sunt pretentiosi la rasarit, cred ca asta cu rasaritul e partea cea mai usoara...greul de abia acum va incepe...nu stiu daca vor rezista...nu stiu cum sa-i ingrijesc...apita inca nu le-am dat. Pamantul este destul de umed.

Aura
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus