Risipa de apa

sicora fabian

Active Member
AP

Yanquapin, nu te aprinde, nu m-am gandit deloc la acel monstru inaripat! Pur si simplu si ceilalti au pareri pertinente si am fost mai mult deacord cu ei, de aceea am spus ca ai dreptate uneori, si chiar ai!
A avea o gradina cu care sa te mandresti, inseamna sa-ti placa si pana cand nu se va mai putea altfel, vom planta speciile pe care le indragim.
Sunt de acord ca in Romania (nu "Stupilandia"), trebuie aplicata metoda chinezeasca sau, in cel mai fericit si de dorit caz, cea americana.
Despre salvie, poate in alt topic.
 

Yanquapin

Member
Ei, nu m-am aprins! Pai, popgeo m-a cam sustinut de fapt, asa ca tot cu mine ai fost de acord pana la urma :rofl: .
Nu-i bai, nici ideea nu era a mea, si oricine face ce vrea, la urma urmei.
 

lelia

Well-Known Member
Am citit si eu ce ati scris aici .Aveti dreptate cu totii,fiecare din punctul lui de vedere.Personal ,cred ca fiecare dintre noi trebuie ,sa folosim totul cu masura .Locuiesc intr-o zona de deal ,unde apa curenta ,canalizarea si asfaltul n-au ajuns si dupa cum se misca lucrurile ,nu vor ajunge prea curand .Bazinul cu apa colectata de la ploaie ,acopera toate nevoile gospodariei si plantelor mele ,asta in anii cand mai ploua cat de cat ,cand nu ,suferim cu totii.Cei care au apa curenta sunt norocosi ,dar daca vor strange, in limita posibilitatilor si apa de ploaie ,plantele vor fi foarte fericite .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Yanquapin, expresia "pina la urma face fiecare ce vrea" e cam generalizata zic eu. In principiu fiecare face pina la urma o combinatie dintre ce (se) poate si ce stie, ce e permis si ce e in directia obiectivelor lui.
Nu contest ca sint multi natarai si "salbatici".. care iau expresia "Pina la urma fiecare face ce vrea" fara limitele de rigoare.
Aici e de fapt si elementul cheie al convietuirii... fiecare face ce vrea in anumite limite... si din pacate ce se vede in scumpa noastra tara ca expresia respectiva e abuzata ca o gramada de alte chestii.
Eu as incepe de la postarea Leliei, care reflecta o situatie absolut naturala.
Am putea toti beneficia enorm daca mai toate casele ar avea sistem de colectare al apei, daca lucrurile s-ar face cu mult mai multa masura si daca am actiona si deschide gura mai chibzuit.
Practic inainte de a exista sistemul de distributie a apei curente fiecare gospodarie/localitate era intr-o anumita masura autonoma.
Aceasta este de fapt ceea ce as zice eu ar fi de dorit sa fie directia in care ar trebui sa ne indreptam... aceasta se realizeaza cu primii pasi de a economisi ce vine de la natura si nu este din abundentza.

Pt ca altfel, pt confortul pe care il avem de a avea apa curenta, gaz, electricitate vom fi "mulsi" tot mai mult in aceasta lume in care profitul e pus deasupra omeniei si vietzii in sine.
Astazi sistemele de distributie ale apei si altor resurse pot fi folosite pentru constringere si chiar falimentare pt ca scopul lor a devenit mai putin acela de a da un ajutor esential si accesibil oamenilor si mai mult unul de stoarcere a unor sume tot mai mari din buzunarul unei familii.

Din punctul asta de vedere, Lelia are o situatie mai putin convenabila dar mai sanatoasa, mai naturala si mai ieftina... si restul au ceva comfort dar cheltuieli constante, constant in crestere si constant in defavoarea lor.
Practic daca se intimpla sa ajungi intr-o situatie critica si nu ai servici sau alt venit pt o perioada, intr-un oras ...apa si curentul si gazul te pot duce la faliment. Ceea ce este absolut anormal, viatza unui om e de milioane de ori mai importanta decit profitul care il urmareste orice companie.


:idea: Resursele pamintului/zonei nostru/noastre sint vitale, nepretuite si limitate iar noi trebuie sa le folosim cu chibzuit, cu intelepciune si echitabil.:idea:
...asta e expresia care stabileste citeva limite .


Exploatare neechilibrata va creea un rau mult prea scump pe termen lung si mediu. -- Aceasta se intimpla in lume la ora actuala pt ca oamenii au uitat sa respecte ceea ce le da viatza, natura, mama noastra.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Pe roman este greu sa-l sensibilizezi (si in general, cei din lumea a treia) astfel ca prin lobby sa se produca o miscare de amploare pentru a constientiza resursele naturale Aici ii dau dreptate lui Yanquapin, romanul trebuie fortat sa faca bine ori obligat sa plateasca scump; o data cu incalzirea globala, si apa se va imputina!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am deschis un topic nou, numit Resursele naturale si exploatarea lor chibzuita. Va rog sa va dati parera si pe acolo.
 

mg

Member
Re: AP

sonia_i a spus:
mg a spus:
sicora fabian a spus:
cu incalzirea globala, si apa se va imputina!
...pai parca se topeau ghetarii , deci apa din belsug !
pai apa din belsug va seca din cauza incalzirii globale :(
Mai sa fie ! si dupa evaporare dispare in cosmos sau se intoarce sub forma de ploi ????? :wink: Parca in primele clase invatam de circuitul apei in natura , circuit inchis ! :!:
 

mg

Member
Si apa dulce dispare .... :?
Extinderea deserturilor coincide cu trecerea altor zone din zone aride in zone verzi .... Ce percepem noi ca o desertificare nu inseamna nimic la scara planetei , ea stie si singura sa-si pastreze echilibrul . Ca nu ne convine noua , este alta problema ! Ca acolo unde ne-am stabilit noi , ea isi modifica clima , asta este , este doar vointa si puterea ei , noua nu ne ramine decit sa induram sau sa plecam !
 

sicora fabian

Active Member
AP

Yanquapin, am ajuns la vorbele tale!
A venit azi cineva la mine si mi-a cerut 15 fire portulac si 10 de salvie albastra. Eu i-am dat 30 de portulac si 35 de salvie, insa am vazut ca se uita cam ciudat, chiar fara sa se bucure ca i-am dat mai multe si mi-a spus ca trebuie sa le ude, abia dupa cateva minute mi-a spus ca nu are apa in fantana iar rezervorul de pluviala este gol. Mi-a spus ca ar vrea altceva in rest, dar fara apa si a fost foarte de acord cu un peisaj arid, cu portulac printre pietre si salvie albastra - un sir prin nisip - ca un parau imaginar.
Deci si lipsa te obliga sa respecti natura!
 

mg

Member
Subiectul " risipa de apa " are legatura cu incalzirea globala . Pt stiinta dvs : citat ;"geologul australian Ian Plimer crede ca incalzirea globala a devenit noua religie a elitelor urbane din tarile dezvoltate." :wink: Dar va las sa va delectati cu doar un articol
 

sicora fabian

Active Member
AP

Avand in vedere evolutia vremii in ultimii 20 de ani(si subtierea calotei arctice), probabil ca nu pot accepta.
 

mg

Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Avand in vedere evolutia vremii in ultimii 20 de ani(si subtierea calotei arctice), probabil ca nu pot accepta.
Daca ma duc si filmez citiva raniti la spitalul de urgenta si " aranjez " filmul , pot arata ca a inceput razboiul atomic ! Asa si cu topirea ghetarilor .
 
Sus