Rhipsalidopsis

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ce este in imaginea prezentata de tine este Schlumbergera, ce au Kriss si Akhalteke sunt Rhipsalidopsis. Difera forma florilor si frunzele (cladodiile)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator

Aici sunt Schlumbergere si in poza pusa de tine este Rhipsalidopsis, cum a spus si Ioana. Studiaza cu atentie florile si ai sa observi diferentele.
Florile de la Shlumbi au "volanase" pe tija florala dispuse la distanta unele de altele iar la Rhipsalidopsis floricelele au "volanasele" suprapuse fara distante intre ele. Si petalele sunt mai ascutite ca la margarete. Cu timpul o sa le recunosti usor, mai ales ca acum incepe sezonul Schlumbergerelor si o sa vezi multe. :D
 

elipopa

Active Member
Chiar astazi , de Dragobete a inflorit ripsi cel rosu nou achizitionat! Cei de anul trecut vad ca fac mereu frunzulite noi! Nu stiu cum o sa stea la capitolul flori in acest an!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da a inflorit nu s-a jucat! :dans:
Felicitari si cat mai multe infloriri! :clap: :D
 

elipopa

Active Member
Multumesc draga mea, am luat doi, unul alb si unul rosu, sa fie in ton cu evenimentele de luna asta :wink:
Cel alb e mai lenes, intr-o zi doua cred ca se va deschide si el!
O sa mai iau , la urmatorul drum la supermarket si alte culori!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Bravo lui! :clap:
Cu vremea asta schimbatoare s-a debusolat de tot. Arata bine combinatia "martisoreasca - primavarateca" din prima poza. :D :marfa:
 

elipopa

Active Member
tzep a spus:
Bravo lui! :clap:
Cu vremea asta schimbatoare s-a debusolat de tot. Arata bine combinatia "martisoreasca - primavarateca" din prima poza. :D :marfa:
Multumesc , asta era si scopul, ca sunt luati special pentru evenimentele din februarie si martie, dar cel alb tare greu a mers , iar cel rosu a cam trecut!!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sunt tare frumoase aceste flori! Si eu astept ca un piticut alb nou-achizitionat sa infloreasca. Cat despre cei rosii si roz din anii trecuti, cred ca ma voi bucura de florile lor pe la Pasti, cum le e de fapt menirea.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am vazut ieri in Kaufland ripsi frumusei la aprox 9 lei (rosii si portocalii), poate intereseaza pe cineva :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ripsi meu m-a bucurat cu floricelele lui si inca o mai face. :D :indragostit:
Primele poze sunt facute spre sfarsitul lui martie si ultimele zilele astea.

 
Sus