Rhipsalidopsis

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pai sa dam acatiste sa creasca si sa infloreasca. :wink: :D :rugaciune:
Eu pana acum nu am avut niciunul, asta-i primul, sper ca nu si ultimul ca mai vreau si alte culori. :oops: :)
 

Roxana

Active Member
si la mine tot primul este cel primit de ziua mea. :D
Pana acum vreo luna a stagnat, dar vad ca a inceput sa faca frunzulite noi si poate va si inflori macar o data anul acesta.
 

LauraT

Member
Eu le-am schimbat ghivecelul si am pus cate doi , de culori diferite , cred ca o sa arate bine cand vor inflori :D
 

Roxana

Active Member
Dar daca ai pus cate doua culori intr-un ghiveci, in timp nu-si vor modifica amandoua culorile initiale?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca Shlumbergerele si-au modificat culorile. Au postat fete pe forum, ghivece cu plante ale caror flori erau de diferite culori.
Tinand cont ca sunt hibrizi s-ar putea ca in ani diferiti sa fie si nuante diferite. :gandit: :nu stiu:

PE: Am scris gresit, reiesea ca se amesteca culorile. :oops: Am corectat. :D
 

anette_b

Member
LauraT a spus:
Roxana a spus:
Dar daca ai pus cate doua culori intr-un ghiveci, in timp nu-si vor modifica amandoua culorile initiale?
Eu zic ca nu-si modifica culorile
nici eu nu cred ca isi modifica culorile daca stau impreuna. asta se intampla numai la plantele obtinute din seminte daca au fost polenizate cu alt soi.
dar culorile variaza de la an la an , probabil din cauza solului. (aciditate , ingrasaminte )
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti in 2011

Sa le stapanesti sanatoasa si sa te/ne bucure multi ani cu florile lor! :visator: :D :clap:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E din nou sezonul infloririi, caci se apropie Pastele. Prin urmare cactusii mei s-au umplut de boboci.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai niste flori de raman muta de uimire de cate ori le vad! Si ma tot intreb ce le faci sa fie asa pline de flori...ti-am admirat de foarte multe ori suculentele, felicitari!!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:D Multumesc.
Secretul? Imi sunt tare dragi. Atat de dragi incat ma abtin sa le cocolosesc. Se pare ca si lor le plac conditiile ce le pot oferi. Apa putina iarna si racoare, atentie si mai putina tot timpul anului.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:eek: Subscriu la ce a spus Gradinar1. :D De cate ori vad ca ai postat stiu ca e ceva frumos. :clap:
Si Rhipsi meu e plin de boboci, poate saptamana asta il pozez. :astept:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar te rog sa ii dai putina atentie si sa ni-l prezinti. Se vede treaba ca e primavara si sunt multe concurente care sa lupte pentru atentia noastra. Altfel nu vad de ce ar avea mai putini admiratori ca zygocactusii ori schlumbergerele. Mie una florile rhipsalidopsis-ului imi plac mai mult.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Au trecut cateva zile calduroase si triplul rhipsalidopsis-ul (roz, rosu si portocaliu) se intrece in inflorit. In zi de sarbatoare isi merita pe deplin supranumele de cactus de Paste. Asteapta poze cu fratii sai din casele voastre.


 
Sus