Rhipsalidopsis

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pare o Schlumbergera atat cat disting eu, dar nu conteaza e aceeasi familie. Despre culoare nu stiu ce sa-ti spun. Vedem la anul cum infloreste.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu exact, cred ca da. Sunt in pamant, au dat lastarei, astept sa vad cum se dezvolta. Rhipsalidopsisul si-a deschis si bobocii, dar pana nu-i vad peste cateva luni dezvoltati frumos nu spun nimic, ca anul trecut s-au prins si apoi unii au sucombat subit. In acelasi ghiveci au stat toti si unii nu au mai vrut. :x
 

Blitz

Active Member
tzep a spus:
Pare o Schlumbergera atat cat disting eu, dar nu conteaza e aceeasi familie. Despre culoare nu stiu ce sa-ti spun. Vedem la anul cum infloreste.
Mie mi-a spus vanzatoarea ca ar fi "Steaua Pastelui"- apoi am aflat ca asta ar fi ripsi- si eu as fi zis ca e schlumbergera, ca seamana cu cei doi piticoti luati anul trecut in Kaufland si care acum incep sa infloreasca :D

Dar totusi am o intrebare- nici ripsi, nici schlumbergera nu rezista iarna in coridorul neincalzit- asa o fi?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu sa-ti spun exact, dar tinand cont ca atunci este perioada lor de inflorire cred ca le trebuie o temperatura cam de minim 16 grade si fara diferente mari. In coridorul acela se intra de afara? Cate grade sunt totusi?
 

Blitz

Active Member
Iarna poate sa se apropie si de 0 grade. Nu este nici incalzit, nici izolat si este intrarea dinspre curte in casa. Schlumbergerele mici au iernat la mama in camera ca nu stiam daca nu este prea frig pentru ele. Restul trupei de tzeposhi a iernat in acel hol si am pierdut doar 2- 1 cactus (un gymno micut) si 1 puiut de adenium care oricum nu trebuia tinut acolo.
 

kriss

Member
Sa va traiasca! Sunt superbi!

M-a luat si pe mine boala din nou, acum ca a inflorit pentru prima oara piticul meu:

Mai am un pitic rosu, dar nu da semne ca ar inflori.
 
Buna,am si eu un rhipsalidopsis de toata frumusetea,va inflori curand,are bobocei mari deja,e roz, l-am primit toamna trecuta,atunci nu a inflorit,primavara asta i-am schimbat pamantul,si acum ma va rasplati! :
Intre schlumbergera, si rhipsalidopsis este o diferenta mare si de frunze, eu am si schlumbergera, dar e lenesa,inca nu a inflorit,o am de un an,poate iarna asta va binevoi :visator:
 

kerkyra

Well-Known Member
Bravo lui, ai mei sunt tare lenesi, anul asta nimic flori... poate ma supar si le fac vant :)
 
Ei si tu,ai rabdare ca si eu am avut!
Stii ce am facut? imi ramasesera cateva pastilute de 9 vita de ale mele neluate,se cam schimbasera la culoare,le-am pus intr-un pahar de 250 de grame cu apa si le-am lasat la dizolvat cu apa asta am udat florile cativa stropici la fiecare, le-am drogat. :wink:
 
Sus