Rhipsalidopsis

tzep

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: Ce-mi place apogeul ala!!!!!!!!!!!! :indragostit: :marfa: :marfa: :marfa: :clap: :clap:

Am numai unul, dar infloreste ca lumea, e plin de jur imprejur, dar nu l-am mutat nici macar pentru poza.
Fotografiile sunt facute in zile diferite, 8, 9 si 11 mai 2013.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Incantator de-a dreptul! Ma bucur ca ai reusit sa postezi poze. Merita din plin. :clap:

Nu cred sa ma insel cand spun ca in spatele lui se ascunde un cryptocereus anthonyanus. Ti-a inflorit vreodata?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Asa e, langa el, agatat de suportul pentru sarme :oops: , este un Cryptocereus anthonyanus. Nu a inflorit inca, il am de trei ani, s-a ramificat si acum astept. :astept: Nu pot sa-l scot un pic afara ca ma lupt cu porumbeii. S-au aciuat prin zona si au un tupeu fantastic. :bolnav: Azi dimineata au intrat intr-o zona unde geamul de la balcon e larg deschis si acolo sunt o parte din hibiscusi. Au daramat doua ghivece. :eek:f: :aoleu: Sunt inconjurata de tot felul de plase, dar ei tot isi fac loc si ataca florile. Nu au jena nici la cactusi. :suparat:
Cred ca zilnic o sa-l mut in dreptul geamurilor din partea balconului unde e sita, sa-l bata si pe el razele direct si poate prin februarie-martie ma fericeste cu o floare. :nu stiu: :gandit: :rugaciune:
 

helisananca

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

Am o curiozitate legata de noutatea mea....azi si.a deschis bobocii prima oara( o sa revin cu poza) insa doar pe timpul zilei,cum vine asta? acum in momentul asta adica noaptea sunt inchisi,cum asa? e normal?
Multumesc
 

irinabianca

New Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

ti se pare pt ca bobocii nu sunt deschisi complet. maine se vor deschide si mai mult si vor fi si mai mari. daca ai observat asta inseamna ca ii urmaresti f activ. :) nu te mai stresa cu ea, las-o sa te bucure asa cum considera ea, in ritmul ei. :)
 

helisananca

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

pai daca toata ziua sunt acasa alta treaba nu am decat sa stau cu nasul in flori :rofl: :oops: nu mi s-a parut absolut deloc ,acum iar s-au deschis ,pana si barbatamiu mi-a zis : da ce mai munceste floarea asta a ta,ziua le deschide noaptea le inchide:: nici eu nu am mai pomenit pana acum dar voi face poze in timp real ...
 

irinabianca

New Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

dupa parerea mea, ceea ce ai tu este un alt tip de planta. este tot cactus, dar nu cactusul de craciun.
 

helisananca

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

cred pt ca si florile sunt diferite,doar am avut vestita craciunita si nu erau deloc asa florile...insa de care o fi a mea acum :)
 

irinabianca

New Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

mai exista si cactusul de paste. poti sa cauti pe google, seamana cu ce ai tu.
 

helisananca

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

:gandit: cam seamana.nu stiam de el pana acum sincer,insa presupun ca se creste in aceeasi maniera ....e bine atunci insa sper sa mai infloreasca si de paste :rofl:
 

helisananca

Member
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

Cactusul de Paste – Rhipsalidopsis gaertneri asa se numeste si din ce am aflat este chiar diferit fata de cel de craciun
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Re: Schlumbergera, Zygocactus, cactusi epifiti

helisananca a spus:
Am o curiozitate legata de noutatea mea....azi si.a deschis bobocii prima oara( o sa revin cu poza) insa doar pe timpul zilei,cum vine asta? acum in momentul asta adica noaptea sunt inchisi,cum asa? e normal?
Multumesc
Da, comportamentul acesta e normal. Asa se intampla cu florile de rhipsalidopsis. Ziua se deschid si seara se inchid. Tin mai multe zile. E tot un cactus epifit ca schlumbergera. Are cerinte similare.

Recent mi-am marit colectia cu unul roz-cyclam. A fost inflorit exact de Paste. Cal putin acesta si-a respectat reputatia.





Chiar de a trecut Pastele astept ca si ceilalti sa isi faca datoria curand.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Au inceput sa se deschida, cam timid, si rozetele de la Rhipsalidopsisul meu. E incarcat de boboci asa ca o sa fie un spectacol prelungit. Partea proasta este ca fiind cu spatiul restrans nu pot sa fac fotografii ca lumea, nu am pozitii potrivite si vad ca si aparatul scoate pozele cu nuante de albastru. :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Super, incepe spectacolul! Deci nu e neaparat al meu intarziat! Oricum am observat ca spre deosebire de anul trecut cand toate trei culorile din ghiveci mi-au inflorit cam simultan, anul acesta sunt decalate. Asa ca am decis sa suspend ghiveciul si sa il rotesc periodic sa aiba mai usor acces la lumina.

Vad ca si al tau e suspendat. (E prima oara cand l-am asezat si eu asa, deoarece plantele au crescut si atarna destul de mult lastarii.) La inceput n-am vazut gaurile de drenare a apei, apoi mi-am dat seama ca e atasata farfuria. Cum procedezi la udare, Carmen, sa ii permiti sa dreneze surplusul? Ori dramuiesti bine apa? Eu l-am pus fara farfurie, iar surplusul il primeste o planta mai iubitoare de apa. ;-)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Este suspendat aproape de colt, nu-l mai rotesc ca are lumina si din stanga si apoi din fata. Cu udatul e usor in sensul ca dramuiesc destul de bine apa si chiar daca se scurge jos sunt alte suculente si nu-i bai. Azi ma uitam la el si am vazut ca este usor deshidratat, dar acum nu pot sa-l iau sa-i fac o baie buna. Eu asa le hidratez, le fac un dus serios si ele se revigoreaza bine de tot. Inca o luna ii dau cu portia apa, apoi il dusez si-l mut in alta parte a balconului. Spatiul e dramuit la maxim pe timpul verii intr-un fel si iarna alt fel. :x
 
Sus