Ranunculus

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am plantat 100. :rofl: Ca nebuna. Au iesit multi, poate nu chiar toti. Insa unii par ca stagneaza. :gandit:
 

andrada2003

Member
Bine ca ati pus poze, ca habar n-aveam ce am avut in gradina!!!!
Am primit de 8 martie doua ghivece cu Ranunculus, dar vanzatoarea mi-a zis ca-s bujori pitici! I-am plantat in gradina, au facut o gramada de flori pana acum 2 saptamani, apoi s-au uscat si gata. Asa m-am suparat...am zis ca eu sunt de vina, ca am gresit cu udatul sau i-am plantat prea la soare (desi erau in zona in care soarele bate doar de la 9 la 12). Acu' inteleg ca era normal sa se usuce, ca asta-i ciclul lor de viata. O sa fac un experiment: unul il scot din pamant si tin bulbul pentru plantare ulterioara, altul il las unde e. Desi la noi iarna sunt cel putin -15 grade...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu chiar nu mai stiu cati am plantat, cert e ca i-am impartit in gradina si in jardiniera. Cei din gradina au inflorit:

in schimb cei din jardiniera sunt pe jumatate dezvoltati fata de cai plantati in gradina asa ca vor fi transaplantati in gradina in week-end. Oricum, ma declar indragostita de floarea asta care e tare delicata :D
 

ACHIMENES

Member
Doamne ce plantuta deosebita este acest Ranunculus, eu chiar nu am mai cumparat anul asta, am avut anul trecut 10 bucati dar nici macar frunze de la ei nu am avut....ce sa mai zic de flori :cry: :cry:
La anu' sigur o sa am si eu, asa frumuseti nu trebuiesc ratate :oops: :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Ultimi pe anul asta ,cred :?
Frunzele au inceput sa se ingalbeneasca si boboci nu mai sunt .

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu mai am vreo doua -trei flori intarziate, restul s-au trecut.

Cornelia, tu i-ai plantat in ghiveci sau in gradina de la birou? Pt ca si eu am cativa in jardiniera si au tot asa, vreo 10 cm si nici urma de tija florala asa pe cand cei din gradina aproape s-au trecut...si i-am plantat in acelasi timp. Eu deduc de-aici ca e clar floare de gradina.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi, Ghia, bravo!
In primavara viitoare mai bag vreo 50 de buc ca-mi plac la nebunie :)
 

thea

Member
Ma primiti si pe mine in clubul celor care s-au indragostit de Ranunculus, :D ?
Citind postarile voastre mi-am vazut propriile mele aventuri.
Acum sunt in faza aceasta:
-din 10 grife plantate prin martie,6 nu au iesit neam pt. ca nu au fost "ingrasati" inainte de plantare,iar din 4 care au fost pulverizati a rasarit numai 1 care a stat cu frunze un timp dupa care s-a vestejit.
-din alte 25 de grife plantate pe la sfarsitul lui aprilie,stropite intr-o cutie cu capac inainte de plantare,au rasarit cam 20(restul au fost distruse de labradorul meu care a facut o pasiune ciudata pt. jardiniera cu ranunculus,necaz mare pt. ca am citit ca este toxic,dar banditul nu are nimic);au rasarit dar nu dau niciun semn ca ar dori sa infloreasca.

Eu am ajuns la urmatoarele concluzii:
-este o floare care merita sa o ai in gradina;
-trebuie sa fie plantata cat mai devreme (februarie?,martie?)si numai dupa ce au fost umezite grifele;
-nu-i merge bine in ghiveci sau jardiniera;acum imi dau seama ca atunci cand am umezit grifele au facut niste prelungiri luuungi.
 

mirela06

Active Member
Fetelooor sunt mi nu na te!!!Si eu am cumparat unul dar a avut sineva griza sa-l faca sa dispara. Acum vi-i admir pe ai vostrii. Au o eleganta si ofrumusete aparte :visator:
 

mirela06

Active Member
Thea, pai cum sa nu fii bine-venita, mai ales ca ai asa frumuseti. Poti sa te bucuri de asa flori, iar cind se vor intrema sa le faci poze si sa nile arati. Oricum eu am sa tinjesc , dar asta este :rofl:
 
Sus