Ranunculus

A mai incercat cineva cu ranunculus ,anul acesta?Din5 grife puse la sfirsitul lui martie,mi-au rasarit 3 .Imi spune-ti si mie daca trebuie sa-i pun ingrasamint ca si la celelalte flori?
Este primul an in care cultiv aceasta planta desi mi-o doresc de multi ani
 

calin123

Member
ranunculus am pus citiva bulbi in gradina dar nu mai stiu unde si nu am vazut sa fi inflorit , dar am cumparat in martie 2 plante gata inflorite pe care le-am pus in gradina si care au inflorit in continuare pina pe la inceputul lui iunie dupa care s-au " topit " .
 

adrianam

Well-Known Member
Da, se pare ca nu le place in ghiveci!
Si eu am pus si nu am vazut vre-o floare de la ele!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:x Si eu am pus in jardiniera acum vreo trei saptamini.................Sa-i transfer in gradina?Dupa cum spuneti voi se pare ca acolo le merge cel mai bine.Si la ce adincime?Stie cineva?
Am avut si anul trecut dar nu au facut nimic nici macar frunze,probabil ca s-au topit si la mine! :(
Floarea e foarte frumoasa sau cel putin mie imi place :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Revin asupra acestei plante.Jardiniera in care am plantat bulbisorii a stat si sta inca in casa intr-un hol complet neincalzit.Au rasarit in proportie de 70% din bulbi insa in timp frunzele s-au pleostit.Oare :? daca ii transplantez in gradina (cind va fi mai cald evident) va mai inflori???
Sau o trec la capitolul pierderi??? :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Si eu incerc anul acesta cu ranunculus, i-am cumparat, dar inca nu i-am plantat. Voi face operatiunea saptamina asta.
 

ghia_don

Active Member
Am googalit putin dupa modul de plantare si iata ce am gasit
Pentru ca bulbii sint foarte uscati,se recomanda un pre- tratament pentru a evita craparea lor cauzata de o absorbtie prea brusca a apei. Puneti bulbii intr-un recipient inchis ermetic si ii pulverizati din cind in cind cu apa pina cind incoltesc.
Sau infasurati bulbii in servetele de bucatarie umezite, apoi intr-o punga de plastic si-i punem in cutia de la frigider :!: :?: citeva zile pina incoltesc.

Off-topic, traduceti-mi : vermiculite :?:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina am citit ce ai scris despre pre-plantare.Acum ce sa zic???Eu am comis deja ......ce sa fac cu ei?
 

ghia_don

Active Member
Si eu i-am pus in pamint inainte sa gasesc informatia...sa ma fi vazut dupa aceea scormonind urgent dupa ei :rofl: ...acuma ce sa zic , eu abia ii pusesem ,nici nu-i udasem inca. Am pus un servetel umed intr-o cutie , am pus cormii, am mai pus un servetel deasupra, am pulverizat si am pus capacul. Am mai pulverizat odata dupa doua zile si azi i-am scos si i-am plantat. Sa fi vazut ce umflati erau acum , si-au dublat volumul.
Inteleg ca tu i-ai plantat deja de ceva vreme si au si frunze, nu cred ca mai poti umbla la ei acum.
 

Leanna

Member
Am cumparat si eu radacini de ranunculus..sau sa le zic bulbi... :? dar nu prea seamana.Pareau asa uscati si am hotarit sa-i pun in intr-un vas cu putina apa...asa cum faceam si cu anemonele(citisem despre anemone in cartea Elenei Selaru"Flori cultivate in gradina"). Acum nu stiu ce sa fac,sa-i plantezi deja in gradina sau sa astept. La noi sunt 16 grade,poate chiar si mai mult. Mi-e frica sa nu dea ingheturile...In general ranunculusu e o planta rezistenta la inghet? Voi ce ziceti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai mei..gata!Le-am cintat prohodul :( .Insa voi mai cumpara si acum fiindca stiu cum trebuie sa-i pun ............. :) sa vedeti ce flori o sa faca :rofl:.Darasta de abia la toamna. :oops:
 

ghia_don

Active Member
Ai mei, toti cinci sint mindri si voinici, sper sa n-am surprize neplacute cu ei...astept sa se mai incalzeasca sa-i transplantez in gradina :D .
 
Sus