Ranunculus

Dea

Active Member
minunati eli! :D
deci, plantarea in ghiveci si transplantarea in gradina, a fost cu succes!
Sa te bucure cu si mai multe flori!
 

elipopa

Active Member
Dea a spus:
minunati eli! :D
deci, plantarea in ghiveci si transplantarea in gradina, a fost cu succes!
Sa te bucure cu si mai multe flori!
multumesc! acum nu stiu cum sa procedez cu ei la toamna! cred ca o sa-i las in gradina si o sa-i acopar cu paie si pe ei si pe anemone! fie ce o fi!!
 

cistele1

Member
Un subiect uitat cu totul.... anul asta nimeni nu i-a bagat in seama cu adevarat...

Sa inteleg ca lumea inca analizeaza sau este total dezamagita de rezultat?

Deci care este concluzia finala: fara jardiniere, indicat ca rizomii (cormii) sa se planteze primavara, iar apoi scosi in fiecare an?
 

lelia

Well-Known Member
Sunt plante care mie imi plac foarte mult .Acum vreo patru ani ,am luat prima punga cu ,,gherute ",am plantat primavara si au inflorit prin iunie ,cred ,nu am scos cormii si in toamna au rasarit toti ,primavara urmatoare au inflorit prin aprilie .In vara aceea i-am scos ,uscat si plantat in primavara urmatoare ,au inflorit greoi iar din cauza secetei si a nebuniei din gradina ,au diparut .
In primavara am pus din nou ,unii au inflorit ,altii s-au topit ,cum pamantul a fost uscat ,iar la mine in gradina e mereu aglomeratie ,nu am reusit sa scot cormii,de cateva zile in locul cu pricina au rasarit manunchiuri de frunze .In primavara vin cu vesti .

 

cistele1

Member
Merci de raspuns si astept vesti.
Mai ales ca si eu sunt dispusa sa reincerc la primavara.
Eu am mai pus si anul asta, in jardiniere (impreuna cu cateva anemone), dar am crezut ca au disparut deoarece am gresit eu ceva...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint curios daca a reusit cineva sa ii face sa se descurce bine in gradina.... la mine au rezistat vre-o 3 ani si dupa aceea au disparut.... inca nu am gasit cam care sint factorii care i-au facut sa dispara...
 

deutzia

Member
am pus si eu raunculus anul acesta. si pentru ca citisem pe aici ca sunt mai fitzosi am pus 5 gherutze in ghivece, in casa si 10 in gradina (prima transa). in casa au iesit 3 din 5 (mutate apoi in gradina) si gradina 10 din 10 (pusi f devreme). am mai cumparat apoi doua pungute si au iesit si ei. sunt plante f sanatoase si f frumoase acum. astept sa infloreasca. si sa stiti ca nu au fost deloc gherutze de firma sau ceva...luat din brico cu 2.95 ron :)
 

deutzia

Member
ranunculusii meu au bobooooci. sunt topita. momentan doar primii 10 pusi direct in gradina (pungutza de gerutze luata cu 2,95 ron).
dece trebuiesc replantati la cativa ani?
 

deutzia

Member
am cautat si pe site-uri de afara. se para ca doar in zonele 8-10 sunt pereni (-12 grade miiinim). daca i-as scoate si sa ii depozitez peste iarna o fi bine?
 

lelia

Well-Known Member
E foarte bine ,daca ai timp si daca nu uiti de ei ,plus ca sunt usor de pastrat ,dupa ce ii scoti ,ii usuci si ii pui alaturi de pungutele cu plante pentru ceai ,adica loc uscat si umbros .Poti sa lasi o parte din ei in gradina ,daca iarna e mai blanda ,zona unde stai e usor protejata si apa nu balteste peste ei vor rezista cu siguranta cativa ani ,te vor bucura cu frunze si flori mult mai devreme decat cei plantati in primavara .
 

deutzia

Member
multumesc. m-am speriat dupa ce i-am cumparat tot citind despre cat de fitosi sunt...pretratament la plantare etc.
i-am plantat direct in gradina...asa usacti cum erau in punga, i-am udat normal si au iesit toti toti!! cei pusi in casa nu au iesit toti.:p
sunt in locuri diferite si arata f bine, au bobocei. daca trec si iarna (o sa scot jumate) ii declar flo0rile anului:p
 
Sus