Ranunculus

Bridget

Member
am luat si eu asa ceva de la o sera din apropiere de tulcea, si nici nu stiam cum se numeste :) sunt foarte frumosi, si sper sa-i tina infloriti cat mai mult timp. din cate-am inteles de la voi, nu prea am sanse sa ii pastrez si pentru la anul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai ciudat mi se pare faptul ca plante perene la noi pana mai anul trecut acum le gasim in primavara degerate. E normal?
 

karmenutza

Member
Teoretic, clima s-a incalzit. Iernile nu au fost nici asa geroase nici zapezi mari nu prea au fost (in Bucurest in special).
Atunci sunt doua variante: ori bulbii nu au fost suficient de adanc ingropati, ori nu au fost de foarte buna calitate, au fost sensibili.
 

ghia_don

Active Member
In toamna i-am scos din gradina si i-am trecut la ghivece, pe care le-am tinut in pivnita pina in martie. Cind am scos ghivecele si am cautat rizomii, i-am gasit pe toti putreziti :cry: ...
Acum mi-am cumparat altii, i-am plantat in ghiveci, au rasarit, acusi ii mut in gradina...numai ca la toamna nu-i mai scot, ii las acolo sa vad cum se comporta iarna urmatoare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In cit timp rasar gherutele astea?
Le-am plantat de ceva timp dar nici o miscare.Am cautat in jardiniere,sunt ok dar nici un semn :cry:
Ma chiar inervozeaza dinsii :evil:
 

fixpix

Active Member
io sigur nu mai imi iau. dintr-un set... (de gheare) mi-au iesit 3-4, una a facut o floare anemica la care abia i-am deslusit culoarea, parca nici nu s-a deschis. ceilalti pe rand au dat ortu'.
pe cat sunt de frumoase la vanzatorii din piatza, pe atat de nasol s-au comportat ai mei... sau nu am stiut eu ce si cum.
dar nah... sunt atatea plante care nu necesita atata bibilit, scos toamna, gasit loc pentru ei... eu zau nu am vreme de asa ceva :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Crez eu asa ....dupa mintea mea :rofl: ca nici chef nu prea ai mataluta :wink: dar te inteleeeeeeeeeeegg...mmamma -mmammaaaaaaaaaaaaa.Insa tare imi place floarea lor.Pina la urma o iau tot ca o experienta.
Si cind ma gindesc cu cite si de cind tot experimentez ma ia cu dureri de hipotalamus :evil:
 

albela

Active Member
Eu cu ranunculus sunt hotarata. Nici intr-un caz nu iau gherute... imi ajung ale mele :rofl: . Doar plante pentru ca, cu alea sigur am succes :oops: .
 

numauita

Member
E posibil sa il fi bagat prea in pamant, eu am pus un singul bulb in ghiveci si putin dezvelit de pamant, l-am tinut intr-o camera luminoasa si incalzita, si imediat a rasarit,acum are vreo 5 cm. Ceilalti i-am pus mai adanciti in pamant, in ghivece si in curte si nu vad nici un semn . parca in februarie i-am pus.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Ai dreptate.Sunt cam la fundul jardinierei.......... :( .Acum......sa ii scot oare?Pai pot sa fac si asta.Voi ce ziceti? :? Un sfaaaaaaaaaaaaaaatttttttt :rugaciune:
 

moni_cli

New Member
si ai mei stau pe loc, dar eu i-am pus doar de o saptamana. sper sa rasara si sa faca flori frumoase.
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, poti sa incerci sa mai scoti din pamintul de deasupra lor, daca spui ca i-ai plantat cam adinc. Dar cu grija sa nu rupi cumva mugurii daca au dat deja.
Daca inca nu au muguri, poti sa-i scoti fara probleme si sa-i plantezi mai la suprafata.
 

iraira

Member
Ai mei au frunze...dar stagneaza...La gradina nu am dos deloc...ii bate soarele si vantul toata ziua..cred ca sufera un pic.
Ce plante as putea pune cu crestere cat de cat rapida si care sa tina un pic dos?
 

lelia

Well-Known Member
Au inceput sa rasara ,am vazut vre-o 5 bucati ,dupa o luna si 4 zile de la plantare ,erau prea mici pt sedinta foto ,dar dupa Paste ,vin cu dovezi .Pana atunci sper ca veniti si voi cu vesti bune si anul asta, sa inlaturam suspiciunile :)
 

mirela06

Active Member
Nu stiu , dar al meu a disparut topindu-se incet, incet. Nu am stiut cum sa-l ingrijesc si asa ca nu-l mai am. Regret si niciodata nu voi mai cumpare pt. ca nu sunt in stare de ei :cry:
 
Sus