probleme cu violetele

Nicolle

Member
Din ce stiu eu cand ai probleme cu fainarea(praful alb de pe frunze)inseamna ca locul nu a fost aerisit.Tulpina arata foarte rau.Ai apucat sa pui frunze deoparte?Stiu pe cineva care rade tulpina ca pe morcov si o pune in pamant cu cateva frunze.Daca nu e uscata in intregime poti incerca si tu metoda asta ca nu ai ce pierde.
 

ena

Member
Anca, uita-te bine sa nu fie paduchi lanosi in puful acela. Eu zic sa iti iei frunze pe care sa le speli bine sa le usuci si sa le pui la prins, iar restul sa arunci, sau cel putin sa le izolezi.
 

doina

Member
Arata foarte rau violetele tale , celei de-a doua nu-i prea dau nicio sansa dar poti sa o tratezi , sa o speli bine si sa o usuci, sa ii cureti ca pe morcov tulpina si sa o pui la inradacinat folosind metoda cu care te descurci cel mai bine ( in apa sau direct in substrat nou ) daca o pui in substrat sa o pui in microsera .
 

anca_brasov

Member
multumesc frumos pt sfaturi
am sa incerc asa cu razuitul tulpinii sa vad ce sanse am!
doar cu astea doua am avut asa probleme, nu stiu din ce cauza:(
o sa incerc si va spun ce se mai intampla :?
 

popicu

Member
Nu stiu daca se mai posteaza sau nu in topicul acesta, dar altul n-am gasit. Iata ce am patit cu vreo 60% din violetele mele: :(





Sa fie tripsi? Am luat Mospilan, dar parca m-as sfatui si cu voi inainte.. Nu vad nici un crocobaur pe dosul frunzelor. Imi pare asa de rau, vreo 2 sunt de colectie.. :(

http://popicu.sunphoto.ro/violete_cu_probleme
 

IoanaTweety

Active Member
Popicu, sunt acarieni. Stropeste cu 3 acaricide diferite, la interval de 7-10 zile: Talstar, Fastac, Vertimex. Astea mi-au venit in minte acum. Sa stropesti nu doar plantele afectate, ci TOT, inclusiv pe dosul frunzelor.
O sa scape fii fara grija. Bafta! :D
 

popicu

Member
IoanaTweety a spus:
Popicu, sunt acarieni. Stropeste cu 3 acaricide diferite, la interval de 7-10 zile: Talstar, Fastac, Vertimex. Astea mi-au venit in minte acum. Sa stropesti nu doar plantele afectate, ci TOT, inclusiv pe dosul frunzelor.
O sa scape fii fara grija. Bafta! :D
Multumesc, Ioana daraga. Deci Mospilanuol nu este bun, imi trebuie acaricid.. Si ce fac cu frunzele afectate? Le rup? Sunt chiar in mijlocul rozetei...
 

popicu

Member
IoanaTweety a spus:
Nu, nu le rupi, stropesti bine.
Si zici sa stropesc toate celelalte plante. Asa o sa fac. Trag o fuga azi la Leroy-Merlin, sa vad ce acaricide gasesc, ca alta idee nu am unde sa caut...

Multumesc, Ioana. Tu ai avut vreodata? Ai scapat de ei?
 

doina

Member
Sunt acarieni , fa cum a spus Ioana si scapi de ei .
Este un magazin foarte bine aprovizionat in piata Rosetti .
 

IoanaTweety

Active Member
Am avut, popicu, cum sa nu, cum crezi ca stiu asa exact? :rofl: De asta te sfatuiesc sa stropesti bine si mai ales peste tot, sa nu mai ramana firimitura de lighioana.
 

Krisss1987

New Member
Servus, fetelor!

Si eu am probleme cu violetele. De vreo luna incoace nu mai infloresc, abia le-au dat cateva frunzulite de 2 saptamani, una s-a pleostit cu totul, sa fie din cauza frigului? Sper sa nu le pierd ca sunt ale mamei mele si eu le ingrijesc pana se face ea bine.

Multumesc!
 

ena

Member
La cate grade le tii? La cea care s-a pleostit cu totul te sfatuiesc sa ii verifici radacinile urgent.
 

Krisss1987

New Member
Nu stiu cate grade sunt, dar e destul de rece, e o sala mare in care e cald numai vreo 6 ore pe seara. Sa fie din cauza asta? Sa incerc sa le mut in casa la caldura?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Le-ai si udat mai multisor in ultima perioada? Combinatia de frig si umezeala e posibil sa le omoare rapid :(
Cred ca le e mai bine la caldura...nu pui si niste poze?
 

doina

Member
Violetele pot rezista si la temperaturi mai mici de 18 grade dar sa fie tinute mai 'pe uscat' si nu le plac variatiile de temperatura.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am violete pe care le-am tinut si la 12 grade. Intra intr-un soi de semirepaus. Nu sufera din cauza temperaturii.
 

doina

Member
Am avut si eu anul trecut 2 violete la serviciu care au stat pana in decembrie la temperaturi sub 10 grade. Intr-o incapere unde se monitorizeaza temperatura, cea mai scazuta a fost 3 grade. Poate in biroul in care au fost cele 2 violete nu a scazut chiar atat de mult.
Au iesit din iarna foarte ciufulite dar au rezistat si una a fost plina de flori pana saptamana trecuta .
 
Sus