probleme cu violetele

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Va cer si eu un sfat - anul asta am cam neglijat spre rusinea mea violetele si am pierdut foarte multi pui.
Nu stiu daca sa fie probleme de udare...dar se inmoaie brusc si se maronesc frunzele, incepand dinspre centru. Ce sa le fac? Se intampla foarte des la violete proaspat transplantate desi folosesc mult perlit in substrat...
Si mai am una care are frunzele curbate in interior, rulate foarte tare si nu-mi explic de ce. Poate reusesc sa fac si poze in speranta ca va e de ajutor sa identificati ce au
 

doina

Member
Problema cu putrezirea din centru poate fi din cauza curentilor de aer sau la transplantarea puilor apesi prea tare substratul pe langa ele si le rupi radacinile sau ai nimerit un sac de pamant mai prost :?
Violeta cu frunzele foarte curbate pe ghiveci poate sa arate asa din cauza caldurilor din vara ( am si eu una care abia acum incepe sa arate cat de cat a violeta ) , poate nu-i place substratul...
 

diana999

Active Member
gradinar1 a spus:
Va cer si eu un sfat - anul asta am cam neglijat spre rusinea mea violetele si am pierdut foarte multi pui.
Nu stiu daca sa fie probleme de udare...dar se inmoaie brusc si se maronesc frunzele, incepand dinspre centru. Ce sa le fac? Se intampla foarte des la violete proaspat transplantate desi folosesc mult perlit in substrat...
Si mai am una care are frunzele curbate in interior, rulate foarte tare si nu-mi explic de ce. Poate reusesc sa fac si poze in speranta ca va e de ajutor sa identificati ce au
Exact asa am patit si eu anul trecut cu puii. Au putrezit multi. De atunci m-am lecuit. Ii ud cu zgarcenie la distanta de 4 zile arox. In balcon unde-i tin nu prea au caldura decat ziua.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor! Sunt sigura ca e o problema de udare in exces, posibil corelata si cu neconcordanta in dimensiune a ghivecelor (prea mari fata de plante). Toate problemele au aparut dupa schimbarea ghiveciului
 

miki70

Active Member
Am 4 violete bolnave, pe unele le-am stropit cu Topsin acum cateva saptamani si unele din ele par ca si-au revenit foarte putin dar cred ca trebuie o alta substanta .
Am in casa Mospilan, Nissorun, Sumilex si Topsin

Kings Ransom
A fost stropita cu Topsin, nu prea vrea sa-si revina.
Frunza uscata pe dos nu a fost tratata, azi o depistai. Le-am aruncat si am lasat doar mijlocul plantei.


Ek Sadi Samiramidi
Asa a avut frunzele de cand am achizitionat-o, nu mi-a inflorit niciodata. A fost stropita cu topsin, nu vrea sa-si revina.


Ness Orange Pekoe
Nu a fost stropita cu topsin, acum depistai problema.


Iceberg
A fost stropita, pare sa-si revina.


Pe perioada caniculei au suferit, posibil ca cea cu frunza uscata pe dos sa fie de atunci bolnava.

Multumesc anticipat pentru sfaturi :rose:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mospilan este insecticid.
Nissorun este acaricid.
Topsin este fungicid.
Sumilex nu stiu ce este.

E posibil sa fi fost chinuite de tripsi la un moment dat si poate de caldura.
N-are rost sa dai cu Topsin pentru ca nu au boli fungice.
 

miki70

Active Member
Cornelia stiu ce sunt substantele, vreau sa stiu cu ce trebuie sa le tratez. Daca trebuie tratate toate, inclusiv cele care nu se vad bolnave.
 

miki70

Active Member
cornelia a spus:
Eu le-as da doar cu insecticid si as avea grija sa nu le pun apa multa in perioada asta.
Adica mospilan . Am deja preparat nissorun pentru ca am tratat cativa pui de leandru acum 2 zile, l-am facut mai concentrat crezi ca e ok? Sau il arunc si prepar mospilanul?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De ce sa-l arunci? :) Lasa-l, poate ai nevoie de el la altceva. Eventual muta-l din pulverizator intr-o sticla.
 

miki70

Active Member
cornelia a spus:
De ce sa-l arunci? :) Lasa-l, poate ai nevoie de el la altceva. Eventual muta-l din pulverizator intr-o sticla.
OK, merci pt raspuns, deci trebuie musai MOSPILAN :)

Inca o intrebare :oops: , trebuie sa rup ce e bolnav , sa las cat mai putine frunze bolnave pe planta, da ? Pe EK Sadi Samiramidi o voi cheli drastic pentru ca are multe frunze urate, nu cred ca isi vor mai reveni .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inteleg dorinta ta de a le vedea mari si impecabile dar nu cred ca trebuie sa rupi acum frunzele afectate in vreun fel. Plantele sunt micute si e posibil ca inca o rana (obtinuta la ruperea frunzelor) sa le dea gata. Lasa-le sa se faca mai mari si le coafezi in primavara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
De ce sa-l arunci? :) Lasa-l, poate ai nevoie de el la altceva. Eventual muta-l din pulverizator intr-o sticla.
Eu stiu ca substantele astea, odata diluate in apa, pot fi folosite cam 24 de ore, dupa care isi pierd eficienta :? Deci nu pot fi tinute pentru o utilizare ulterioara
 

miki70

Active Member
cornelia a spus:
Inteleg dorinta ta de a le vedea mari si impecabile dar nu cred ca trebuie sa rupi acum frunzele afectate in vreun fel. Plantele sunt micute si e posibil ca inca o rana (obtinuta la ruperea frunzelor) sa le dea gata. Lasa-le sa se faca mai mari si le coafezi in primavara.
OK, multumesc pentru raspuns. :rose: :rose: :rose:
 

miki70

Active Member
Cornelia te mai deranjez cu o intrebare, cat de concentrata trebuie sa fac solutia cu mospilan? 1 plic la 10 l sau o fac mai concentrata?
Uff , tare greu e sa imparti un plic de praf in 10 parti. :)

Claudia unele substante nu expira, de ex nissorun am auzit ca l-a folosit cineva dupa alte 3 si 6 zile dar a tinut sticla inchisa bine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ultima oara cand am cumparat concentratia recomandata a fost de 1 plic la 5 sau 8 L de apa. Madam de la fitosanitare mi-a spus ca insectele au inceput sa dezvolte rezistenta la substanta si ca e bine sa o facem un pic mai concentrata.
 

miki70

Active Member
cornelia a spus:
Ultima oara cand am cumparat concentratia recomandata a fost de 1 plic la 5 sau 8 L de apa. Madam de la fitosanitare mi-a spus ca insectele au inceput sa dezvolte rezistenta la substanta si ca e bine sa o facem un pic mai concentrata.
Pe plicul meu scrie 1.5gr pt 10l solutie. Impartii foarte greu alea 1.5gr, deci sigur nu va iesi corecta concentratia de 1 gramajoara la 1 l si o voi face mai concentrata.
Multumesc inca odata pentru ajutor :rose:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Repeti numai daca e necesar. Dar pentru asta trebuie sa le lasi timp sa raspunda la prima stropire. Dat fiind ritmul destul de lent de vegetatie la momentul asta nu e cazul sa te grabesti cu repetatul. Orice stropire chimica reprezinta un factor de stres.
 
Sus