probleme cu violetele

miki70

Active Member
cornelia a spus:
Repeti numai daca e necesar. Dar pentru asta trebuie sa le lasi timp sa raspunda la prima stropire. Dat fiind ritmul destul de lent de vegetatie la momentul asta nu e cazul sa te grabesti cu repetatul. Orice stropire chimica reprezinta un factor de stres.
OK, multumesc!! :rose: :rose: :rose: :rose: :rose:
 

diana999

Active Member
Miki70, violeta care nu vrea sa infloreasca, n-are ghiveciul prea mare? Eu am observat ca infloresc mai greu daca le pun in pahare mari.
 

miki70

Active Member
Nu are ghiveci mare, nu mi-a inflorit pentru ca am luat-o pui apoi a venit canicula , acum e bolnava... Va inflori ea dupa ce se va face bine. :wink:
 

doina

Member
EK Sadi Semiramidi are aproape sigur acarieni deci mai bine amesteci mospilanul cu un acaricid, Nissorun , dupa cum te-a sfatuit Ena.
 

miki70

Active Member
Multumesc pentru sfaturi, azi le-am stropit cu Nissorun si Mospilan. Pe Ek Sadi Samiramide cred ca o pierd :( Le-am stropit pe toate, pe dosul frunzelor, deasupra, in mijloc si pamantul, sper sa nu fi scapat vreunul viu. Sa repet stropirea peste 7 zile? Stiu ca asa se aplica Nissorun la alte plante dar la violete nu stiu.
 

IoanaTweety

Active Member
Pai mai sunt Talstar (daca mai gasesti, eu n-am mai gasit in ultima vreme), Fastac, Omite, Calypso 480. Vezi ce gasesti magazinul specializat. Ideal ar fi sa dai 3 ori cu 3 produse diferite la interval de 10 zile. Stiu de acuma pe de rost si eu am avut probleme. :rofl: Multa bafta!
 

miki70

Active Member
IoanaTweety a spus:
Pai mai sunt Talstar (daca mai gasesti, eu n-am mai gasit in ultima vreme), Fastac, Omite, Calypso 480. Vezi ce gasesti magazinul specializat. Ideal ar fi sa dai 3 ori cu 3 produse diferite la interval de 10 zile. Stiu de acuma pe de rost si eu am avut probleme. :rofl: Multa bafta!
Multumesc :rose:
Chestia asta e valabila si la leandri??
 

ena

Member
Fastac si Calypso nu sunt acaricide. Vertimec-ul este si insecticid si acaricid si nici nu pateaza frunzele. Insecticid/acaricid este si Talstarul. Le-am folosit pe amandoua si sunt bune. Am folosit si Omite, dar pateaza frunzele violetelor. Am mai auzit si despre Envidor, dar nu l-am incercat.
 

doina

Member
miki70 a spus:
Pe Ek Sadi Samiramide cred ca o pierd :(
Ia o frunza si pune-o la inradacinat.
Si eu m-a inteles bine cu vertimecul.
Mai e un insecticid/acaricid mai putin toxic decat verimecul, Milbeknock, care are substanta activa extrasa de la nu stiu ce bacterie.
 

ramona

Member
buna fetelor! dupa ce am fost nevoita sa renunt la majoritatea plantelor, tin tare mult la cele pe care le-am pastrat pana imi voi reface colectia. problema e ca am pierdut deja 3 violete. pe frunze apar pete maro destul de mari care apoi se extind pana ce moare oata planta. ce sa fac cu ele?
 

miki70

Active Member
Si mie mi-au murit multe , tot pete maron. Le-am avut pe ata iar apa se incalzea prea mult de la caloriferul de sub pervaz. Le-am mutat si par sa-si revina .
 

doina

Member
Miki70 , si eu am tinut violete deasupra caloriferului , pe ata dar am pus sub ele o bucata de polistiren de 3 cm putin mai lata decat pervazul si n-am avut probleme cu ele.
Acum nu mai tin violete deasupra caloriferului pentru ca rabatez geamul ca sa aerisesc si sigur le-as pierde.
Fetelor poate violetele voastre sufera din cauza uscaciunii aerului :?
 
Sus