Pomi fructiferi - discutii generale

mirela06

Active Member
Anul acesta , cum se spune in termeni horticoli, mi-a avortat visinul . De la visinul vecinilor, nu stiu cum a facut, ca pe sub gard , si-a intins radacina si mi-a rasarit, de acum 2 ani, unul si la mine in gradina. A facut niste visine f. mari si deloc acre. Anul acesta daca a rezistat dupa o bruma rece citeva flori care au aparut mai tirziu. Rezultatul - mi-a sarit rindul :cry: Tot anul trecut am plantat si un alun si ca un facut eu am noroc numai din aceia cu fructe f. mari si tot de la vecina este. Alt rezultat, sau concluzie, sunt invadata sau primesc. Precis le plac ochii mei :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Plantutele iti inteleg dorintele si se teleporteaza iute la tine,astept sa posteze si vecinul operata inversa :rofl:
 

daanuta

New Member
Buna la toata lumea.
Am si eu o intrebare si poate reusiti sa ma ajutati.
Mama mea are o gradina destul de frumoasa..dar nu stiu ce a apucat-o sa stropeasca pomii (nu singura..ci cu alt "destept"..o ruda..) ..culmea e ca i-a stropit asa de bine..incat acum cad si fructele si frunzele.
Credeti ca se mai poate face ceva acum?

ps: am uitat sa zic ca a stropit cu piatra vanata ..solutie mult prea concentrata (cred)
 

daanuta

New Member
piatra vanata dizolvata in apa.. dar am inteles ca a pus ceva mai mult decat trebuia ...


cred ca a mancat-o undeva :D
 

mirela06

Active Member
:rofl: Nu cred ca trebuia sa se intimple asa. Piatra vinata cu varul ,amestecate, dadeau si ai mei pe prunii din livada de la Bozovici si chiar pe toate plantele daca era necesar, doar ca nu stiu cantitatea exacta. Oricum , daca a dat numai cu piatra vinata si aceea in concentratie mare, ete posibil sa se fi intimplat si drama asta. Sfatul meu este sa iei , totusi o frunza si sa mergi cu ea la fitosanitar sa spui acolo ce si cum. Poate-si revin dupa o ploaie buna .
 

mirela06

Active Member
Daanuta, te mai intreb daca a facut amestecul, stii in ce vas.? Si iata un secret. Niciodata in vase de metal.Produce reactii ciudate, iar pt concentratie se foloseste hirtie de turnesol. Daca iese rosie se mai pune lapte de var.
 

iogamac

Member
ieri am stropit si eu trandafirii si ciresul cu o solutie cu care incepe cu A :rofl: :rofl: sunt sclerozata si mi-e lene sa ma duc in magazie sa vad cum se cheama. sper ca la anul viitor ciresul sa-mi faca si cirese...este al 2lea an cand este sterp!
 

mirela06

Active Member
Ai fost atenta cum a fost timpul?Daca a facut flori simtind timp cald si apoi a dat bruma peste ele, sigur au avortat, dar daca nu a rodit niciodata, atunci se vor lua alte masuri. Adica si un altoi bun.
 

ACHIMENES

Member
"Sterp" cum ii zici tu ar fi din mai multe motive: factorii de mediu din primavara respectiva ( ploi, vant, temperaturi scazute, temperaturi prea ridicate etc) toate duc la un polen care nu mai are capacitate de germinare; polenizatorii- lipsa lor si alti factori :)
 

iogamac

Member
anul trecut a avut 2 flori care au cazut, anul acesta a avut 6 flori, 4 au cazut si 2 nu, dar fructele s-au uscat in faza incipienta.
 

iogamac

Member
constantin.c a spus:
ma gandeam la locu' de provenienta
poate au ceva probleme cu aclimatizrea , solu', orientarea fata de soare
e cate ori au fost probleme cu pomii fructiferi din cauza vremii, la mine in curte nu au suferit si au avut rod bun (pomii care i-am avut cand era casa veche). acum ciresul a avut si ceva daunatori negri si mici si rai
 

iogamac

Member
constantin.c a spus:
cauta un cires in zona !!!!
la asta m-am gandit si eu...o sa ma duc la Valul Traian, la statiunea experimentala, cu toate ca acolo au acum tot felul de hibrizi care nu rezista mai mult de 5-6 ani.
 
Sus