Pomi fructiferi - discutii generale

mirela06

Active Member
Este seva. Ceva nu este in regula. Cum Dumnezeu a reusit performanta asta :? Sunt cleiuri speciale sau eu stiu ce preparate, tot la fito si spus acolo sa-ti dea ceva. Sa contina si tratament plus sa fie un aderant perfect sa nu mai intre aer, sau mai stiu eu ce :)
 

iogamac

Member
mninaaaaaaaaaaaaa...imi vine sa plang ca nu am cirese nici anul asta...l-am stropit, cred ca mai trebuie sa-l stropesc o data ca frunzele din varf sunt tot lipicioase si a avut purici negri...si anul trecut la fel. face flori si pierde tot. anul asta a ramas cu 2 fructe seci :cry: :cry:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Fa-ti un drum la Bucuresti si o escala la Manasia,te asteapta pt ca am si de iunie si din cel negru.Se pregatesc si visinele.Drum sa-ti faci :D
 

iogamac

Member
Mnina a spus:
Fa-ti un drum la Bucuresti si o escala la Manasia,te asteapta pt ca am si de iunie si din cel negru.Se pregatesc si visinele.Drum sa-ti faci :D
mercic...ce este manasia? :rofl: sunt cam ignoranta :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
E aproape,un canal si o manastire,o mare padure de salcami la Dridu,la 15km de aici.
 

iogamac

Member
Mnina a spus:
E aproape,un canal si o manastire,o mare padure de salcami la Dridu,la 15km de aici.
drumul din soseaua nationala pana la dridu este superb...un tunel de verdeata...si apoi vara-mea are casa pe malul lacului de acumulare...din curte, tusti in lac! :D
 

mirela06

Active Member
Alaltaieri am trecut pe la visinul care a venit de la vecin, pe sub gard, in gradina mea :rofl: . Mi-a facut o surpriza. Am visineeeee :dans: Nu asa de multe, dar oricum mai multe ca anul trecut cind era doar un puit. Doamne ce il iubesc. Am vorbit cu el si l-am felicitat. Sotul ma-a vazut si mi-a spus rizind.: -Acuma stiu de ce toate plantele se prind la tine si se omoara sa faca flori si fructe. Pai tu vorbesti ca la un om, iar eu care credeam ca vorbesti cu vecina :rofl: Oare am ajuns rau :? :rofl:
 

iogamac

Member
mirela06 a spus:
Alaltaieri am trecut pe la visinul care a venit de la vecin, pe sub gard, in gradina mea :rofl: . Mi-a facut o surpriza. Am visineeeee :dans: Nu asa de multe, dar oricum mai multe ca anul trecut cind era doar un puit. Doamne ce il iubesc. Am vorbit cu el si l-am felicitat. Sotul ma-a vazut si mi-a spus rizind.: -Acuma stiu de ce toate plantele se prind la tine si se omoara sa faca flori si fructe. Pai tu vorbesti ca la un om, iar eu care credeam ca vorbesti cu vecina :rofl: Oare am ajuns rau :? :rofl:
nu-ti face probleme...si eu vorbesc cu florile, cei de acasa sunt obisnuiti, dar vecinii...nu prea :rofl:
 

mirela06

Active Member
Pai sa ma creada ca daca suntem 2 in curte, si de multe ori mai fac plimbari si singura....ramine parerea lor :rofl: :rofl: :rofl:
 

pupu

Member
cum ati trecut de furtuna de aseara ? la vecinul meu din dreapta i-a rupt un prun de vreo 15 cm in diametru (tulpina), iar la cel din stanga i-a scos cu tot cu radacini un zarzar. la mine din fericire n-au fost "morti" doar usor raniti.

si apropo de aracii cu care sprijiniti pomii, spuneti-mi si mie ce metode aveti? pari de lemn/metalici si mai ales cum si cu ce ii legati, eu pana acum foloseam folie cu bule si legam cu sarma de cupru, dar am observat ca folia aceea tine umezeala si uneori apar umflaturi/mucegaiuri/rani pe scoarta, dar daca nu pun folie intra sarma in trunchi si sugruma pomul...... deci voi cum procedati?
 

mirela06

Active Member
La tara, la Bozovici, tatu ai lega de niste pari sanatosi cu sirma invelita in bucati de cirpa rupte fisii lungi si infasurata pe ea. Punea f. multa, dar eram si multi si aveam si rabdare. Cine stie ce o mai fi aparut acum, sau aplica metode batrinesti , asa cum am povestit, sau ideei noi :)
 

maggy

New Member
Ce se intampla acum cu copacii mei? Un sfat va rog frumos

Buna ziua,

Am plantat acum 3 saptamini un prun, varsta 2 ani, si l-am udat de 2-3 ori pe zi, iar cand nu-l udam ploua. Caci asa m-am mai informat eu, sa nu-l lasi sa sufere de uscaciune. Dar in loc sa-i mearga bine, cum as fi vrut, si cum ma asteptam, frunzulitele pe care le avea s-au uscat, nu toate, dar cam 2 treimi din ele, si acum mi-e cam teama de ce i-am facut. L-am inecat cumva....exista vreo sansa minima, minima, ca sa nu-l fi inecat si sa-si revina? Care sunt parerile voastre ? Si nici nu i-a mai dat nici o alta frunzulita noua...Ce i-am facut oare...caci imi pare asa de rau de el...Si acelasi lucru l-am facut si cu un artar, pe care l-am plantat acum acum 1 luna si 3 saptamini. Copacii amindoi sunt verzi in interiorul ramurelelor dar cum am mai spus nu le merge prea bine, au marea majoritate a frunzelor uscate, amindoi, dar totusi nu toate frunzele s-au uscat, dar nici frunzulite noi nu le-au dat la nici unul din ei.
Astept va rog mult de tot opiniile voastre.

Multumesc.
 

Leanna

Member
Maggy, eu stiam ca copacii se sadesc mai devreme...acum nu e perioada cea mai favorabila pentru plantat copaci. Poate n-ar trebui sa-i uzi atit de des..? Mai ales ca incepe perioada caniculara..si risti sa-i "coci" (depinde cum e vremea la voi) Parintii mei au plantat puieti de nuci acum 3 ani, insa cam prin aprilie. O parte din ei n-au rezistat, neavind cine-i uda pe deal. Altii insa au inmugurit in primavara urmatoare, cu toate ca nu aveau frunze verzi. Iar daca spui ca lemnul e verde, e semn bun deocamdata.Mult succes!!! :D
 
Sus