Pomi fructiferi - discutii generale

nucul, langa gard, creaza probleme cu vecini ,fiind in timp, un pom f. inalt si cu o coroana f. mare ,ii acoperi si o parte din gradina lui, iar o parte din recolta cade si la el , mai bine intreaba-ti vecini!!!
 

ACHIMENES

Member
Sa speram ca nu are vecini afurisiti sau mai bine sa nu aiba deloc :) , vezi eu nu m-am gandit la aspectul asta, eu am pus un mar langa gardul lui fratemeu, acum cand marul a crescut si face niste mere super, tot timpul imi cere sa tai crengile care trec la el :cry: adica vreo juma' de pom :evil: :evil: frati=vecini=beep beep :bolnav:
 

isabella

Active Member
Sunt minim 3 metri pana la gardul vecinului ( un vecin ce nu doresc nimanui ) asa ca sa ma scuteasca :)
 

albela

Active Member
Pentru un nuc tot e prea putin. Vecinul meu are un nuc tot cam asa la vreo 2-3 metri de gardul meu. E imens, imi umbreste jumate de gradina :( .
 

andrateodora

New Member
Executa cit mai repede mutarea ,deoarece nucul este in repaus vegetativ.
Acum este momentul.
Cere aprobarea verbala a vecinului si a sotiei,poate si el sa se bucure de umbra copacului si de fructele sale.
 

isabella

Active Member
Multumesc andrada, ma duc saptamana asta sa cumpar unu pentru ca cel pe care vroiam sa il plantez era de fapt soc...
 

andrateodora

New Member
Yurta are nuci in portofoliu dar nu sint decit cu rol decorativ,nucile sint comestibile dar mici-mici.
Eu am cumparat un nuc de calitate(fructe mari cu coaja subtire,livrat in container,lungime peste 1m) din Satul-Mare.
Mi-l-au trimis gratuit.
 

isabella

Active Member
Am deja doi nuci, unul cu fructe imense si unul normal insa nu m-am gandit ca voi avea nevoie de inca unul , nu trebuia sa inlatur anul trecut puii acestora :(
 

isabella

Active Member
Nu mananc castane , eventual sa ma joc cu ele, cand le vad pe jos imi vine involuntar sa le adun, ''sechele'' din comunism :rofl: Nu am nimic cu bietul copac insa il prefer pe strada, e si imens :D
 

isabella

Active Member
Astazi am fost la piata si mi-am ales 5 pomisori, cadou de 8 Martie :D Mi-am luat nuc, renglod, prun, mar si par . Deja sunt plantati in gradina , sper sa se prinda :D
 

ACHIMENES

Member
isabella a spus:
Astazi am fost la piata si mi-am ales 5 pomisori, cadou de 8 Martie :D Mi-am luat nuc, renglod, prun, mar si par . Deja sunt plantati in gradina , sper sa se prinda :D
Ce este reglod, nu cumva este un soi de prun , in literatura de specialitate se numeste Reine Claude ( regina Claude ), niste prune superbune :oops:
 

isabella

Active Member
ACHIMENES a spus:
isabella a spus:
Astazi am fost la piata si mi-am ales 5 pomisori, cadou de 8 Martie :D Mi-am luat nuc, renglod, prun, mar si par . Deja sunt plantati in gradina , sper sa se prinda :D
Ce este reglod, nu cumva este un soi de prun , in literatura de specialitate se numeste Reine Claude ( regina Claude ), niste prune superbune :oops:
Ba da , asa este ,sunt foarte bune, mancam cand eram mica :D

constantin, s-a inteles foarte bine ce ai spus tu, mie nu imi plac castanele la gust, eu sunt hiba :)
 

lili

Member
ACHIMENES a spus:
isabella a spus:
Astazi am fost la piata si mi-am ales 5 pomisori, cadou de 8 Martie :D Mi-am luat nuc, renglod, prun, mar si par . Deja sunt plantati in gradina , sper sa se prinda :D
Ce este reglod, nu cumva este un soi de prun , in literatura de specialitate se numeste Reine Claude ( regina Claude ), niste prune superbune :oops:
Renglod este prunul cu prune uriase si foarte delicioase
ringlótă (ringlóte), s.f. – Varietate de prune. – Var. renglotă. Fr. reine-Claude.
 
InTREBARE: ce ciresi sunt autofertili? Daca ma iau dupa net cica STELLA, daca citesc statiuneabaneasa.ro ... nu spune ca ar fi....imi recomanda soiuri de incrucisare....

Accept orice idee...

Tkx

ULTERIOR: Ba scrie la "statiuneabaneasa.ro ", da-s eu chior...
 

osa

Member
In cele din urma am reusit sa plantez primii pomi la mine in gradina.
Nu ma pricep la pomi, dar vreau sa invat sa ii ingrijesc, fiindca imi plac foarte mult. Am pus 2 pruni (nu mai stiu ce soi), 2 visini(cigany meggy - pe ungureste), 2 peri(confference) un mar (delicios) si un cires.
Le-am cupamparat de la lugoj, in ideea in care cei de acolo trebuia sa aibe soiuri autohtone, deci aclimatizate. Din pacate, visinii si perii sunt din ungaria. Pentru astia, am anumite dubii in privinta prinderii lor.
Daca toate decurg bine, la toamna mai vreau sa pun inca un cires, cativa nectarini si una doua smochine.
Referitor la nectarine, credeti ca in TM le vor merge bine?

Cam ata pentru inceput, in continuare voi "monitoriza" topicul pentru a invata cat mai multe lucruri despre pomi si sper, ca in viitorul mediu-apropiat, sa imi prezint si eu mini-livada, ca fiind sanatoasa, frumoasa si roditoare.
 

Ruxandra1

Member
Este cineva din zona Pucioasa printre noi?
Ma interesa sa aflu daca rodesc si alti pomi in afara de meri, pruni si peri in aceasta zona.
 
Sus