Pomi fructiferi - discutii generale

aura62

Member
Smochinul l-am avut in curte in Craiova de peste 15 ani si, in primul an, l-am protejat cu coceni de porumb si folie, dar primavara era mucegait de credeam ca a murit. De atunci, punem doar mai mult frunzis la radacini si atat.
 

anasstasia

Active Member
Si eu tot afara stiu. Eu stiu insa teoretic, ca atunci cind am plantat trandafirii (ca pomi inca nu am plantat), ma tot uitam si nu mi-am dat seama care este punctul de altoire. Am banuit ca este partea mai butucanoasa.
 

pupu

Member
madairina a spus:
Am o nelamurire. La plantare punctul de altoire trebuie sa fie in pamant sau afara?
eu stiu asa: la plantare punctul de altoire ramane afara, dar acum vine iarna si pomii/trandafirii trebuiesc musuroiti, asta inseamna ca acopar cu pamant (pana la primavara) si punctul de altoire, iar la primavara am grija sa ramana afara si sa nu dea lastari lacomi de sub punctul de altoire, mie mi se intampla mai des la trandafiri si la caisi, dar ii tai cum apar.

in primavara incerc (nu-mi iese bine, dar incerc) ca in jurul pomilor fructiferi sa trag pamantul de langa tulpina pana seamana cu o "strachina" astfel incat sa adune si sa tina apa in jurul tulpinii.
 

pupu

Member
in toamna asta ati fertilizat pomii fructiferi si daca da cu ce, cu gunoi de grajd (cine are?) sau cu ferilizanti chimici?

eu inca n-am pus nimic, gunoi de grajd, inca il mai astept si daca vine oricum nu pot sa-l folosesc acum, ceva gainat am pus dar e foarte putin (la 3 gaini ale mele ce sa aduni), dar parca as pune niste ingrasamant chimic, sincer am in posesie (cred ca sta in magazie de 1 an) un pachet de plantleaf de la http://www.eurodripromania.ro/produse.php?id=7&sid=4 nu l-am folosit niciodata pana acum e nedesfacut, nu l-am cumparat direct eu, a fost un "schimb avantajos" cu un vecin care il avea de la feciorul lui. pe site zice ca se aplica si foliar (acum cred ca nu e cazul ) dar si diluat in apa la radacina.

pt ca nu cred ca anul acesta mai vad gunoi de grajd sa vina la mine in gradina (chiar, vacile nu mai fac c*ca, sau taranii nu mai vor sa-l vanda si la altii) va intrab sa-l folosec acum pe asta chimic sau sa astept pana la primavara/vara si sa-l folosesc foliar, cand incep stropirile cu insecticide in primavara??
 

Cosstel

Member
Eu am folosit gunoi de grajd, gunoi de care vroiam sa scap fiindca il am de 4 ani. Oricum mi-a mai ramas si pentru anul viitor :)
Legat de ingrasamintele chimice am fost sfatuit ca atunci cind zapada este de peste 50 cm grosime sa se imprastie in jurul pomului pe perimetrul unui cerc cu raza de 50 cm. Prin topirea zapezi are loc dizolvarea ingrasamintului si acesta patrunde la mare adincime. Cantitatea per pom nu trebuie sa fie mare dar cit nu stiu
Am folosit procedeul acum doi ani, iar ingrasamint, un ameste complex de NKP
Deci mai asteapta cind vei avea suficienta zapada ;-)
 

mymo

Active Member
Ieri,am reusit si noi sa cumparam si sa plantam pomisorii.Am luat:un cires,un visin,3 caisi,un nectarin,un piersic,un gutui,un prun,doi meri,doi peri.
Am luat si 4 fire de vita de vie,doua albe si doua negre.
Astept primavara! :D
 

ACHIMENES

Member
Nu stiu daca vom mai vedea zapada de 50 cm in zona Bucurestiului, poate doar in troiene ( daca va ninge ) :? :? :eek: :eek: :)
 

Cosstel

Member
Esti rea :( e ca si cum mi-ai spune ca Mos Craciun nu exista :cry:
Bun ! mai las de la mine din zapada, 25 cm, ca sa poata totusi mosul sa vina :wink:
Asa e mai bine :?:
 

elmo

Member
mosul vine in fiecare zi, daca vrem noi. Indiferent ca e zapada sau nu :D
De noi depinde, ca el saracu'.......vine
 

ACHIMENES

Member
Of, of, of binenteles ca mosul o sa vina, dar oare ne va aduce si zapada mult ( sau nu prea mult visata, numai un pic de zapada si se duce naiba circulatia in oras ).
Temperaturile scazute sunt benefice pentru pomi, care trebuie pe perioada iernii sa-si faca un nr de ore cu temperaturi sub -15 grade, de asta depinde recolta anului urmator. :)
 

pupu

Member
Cosstel multumesc frumos pt sfaturi, am sa astept sa ninga, daca accuweather.com nu ne minte prea mult nu mai am de asteptat.

iti urez sa nu te ocoleasca Mosul niciodata!!
 
Sus