Pomi fructiferi - discutii generale

paul.mihai

New Member
am plantat anul trecut vreo 15 peri si nici unul nu a inghetat, fara sa ii protejez. Ce-i drept nici nu au fost niste temperaturi salbatic de scazute, sub -15 nu cred ca au fost. Ce a inghetat au fost doar cativa muguri de vie care e putin mai sensibila.
Din experienta proprie pomii e bine sa fie pusi primavara (desi eu perii respectivi i-am pus in toamna pentru ca atunci am facut rost de ei) asta pentru ca iarna e trecuta peste ei cand ii cumperi din magazin si au timp pentru inca un an sa se mai dezvolte. Ideea e sa ii plantezi in asa fel incat sa nu le fie puscat mugurele, adica sa nu isi inceapa vegetatia, asa nu risti nimic. Odata cu plantarea le poti face si un tratament preventiv de Oleocarbetox. Asta e posibil sa se mai fi scris, intrucat nu am citit toate postarile din acest subiect
Mult succes!
 

riana

Active Member
scuze ca te contrazic dar eu stiu ca pomii e bine sa-i pui toamna pt ca primavara poate sa vina mai repede caldura si risti sa nu se prinda
 

anasstasia

Active Member
Si eu stiu din carti de specialitate ca pomii fructiferi indiferent de soi, este indicat sa-i plantezi toamna, pentru a se acomoda si cu solul, pentru a forma radacini noi si pentru a fi mai vigurosi.
Ai noroc pina la urma daca nu au suferit din cauza inghetului. Insa pina la urma este important sa incercam sa-i protejam, pentru ca poate altcineva nu va avea acest noroc.
 

paul.mihai

New Member
Nu va pot contrazice, posibil atunci sa fi avut un timp prielic in anii trecuti si acesta sa fie motivul pentru care nu am pierdut nici un pom. Plantarile le faceam in fiecare an cam prin 20 februarie tin minte a atunci imi iau primul concediu, pentru ca tot atunci fac si solarul. Cum anul asta vroaiam sa iau mai multi pomi o sa incerc sa ii plantez cat ma curand. Vroiam sa va intreb daca e vreunul dintre membrii forumului care a incercat sa creasca aluni. Ma gandeam sa aduc unul din padure si sa-l atoiesc dupa an, am o cunostinta care are un alun altoi, insa nu ii merge prea bine pentru ca si solul in care il creste este foarte nisipos si slab in ceea ce priveste nutrienti si pe langa asta, copacelul e tinut in spatele casei, in umbra. Sau poate stiti de unde pot comanda unul sau doi aluni, de ce nu.
 

riana

Active Member
eu am alun insa are numai un metru. il am din alunul lui meli. ea are un alun care face alune foarte mari, si sa stii ca nu e chiar in plin soare insa are pamant gras
 

mirela06

Active Member
Si eu am , tot de la vecina, alun. S-a prins si a crescut destul de marisor. Are aproape 2 m.
Nu m-am putut abtine sa nu am asa ceva , dupa ce am vazut cit este de productiv.
Mihaita, dragule, daca esti in zona si ai de unde lua, atunci incearca. Ca orice planta cauta sa-si sustina viata, doar sa-i dai pamint mai gras, o udare corespunzatoare si, sigur va merge treaba.
Sa ne spui ce rezolvi si sa ai noroc sa se prinda toti si toate plantutele care le pui :)
 

paul.mihai

New Member
Tin minte ca toamna trecuta cand am plantat perii era undeva prin octombrie, oare acum ar fi prea tarziu daca m-as apuca de plantat macar ceva meri si caisi.. si nici nu ar fi acum ar fi cam saptamana viitoare pe luni, scap o zi de la munca si parca as mai face ceva prin gradina :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pt bucuresteni -
-am aflat ca joi sau vineri aduc fructiferi la Hornbach Berceni 15 ron/buc.
 

Cosstel

Member
Mnina a spus:
am aflat ca joi sau vineri aduc fructiferi la Hornbach Berceni 15 ron/buc.
Am fost astazi in jur de ora 11:30 si atunci ii aduceau.
Pomii aratau foarte bine, am luat 3 peri (Wiliams rosu) si un visin (Favorit)
Foarte dezvoltati erau ciresii (Germsdorf si Katalin) si caisii.
Pepiniera, undeva de prin Alba

Multumesc pentru informatie :D
 

paul.mihai

New Member
Am luat niste meri Auriu de Bistrita, mi s-au recomadat ca fiind foarte rezistenti si productivi, insa doar cand am ajuns acasa am vazut ca sunt pe portaltoi M26 care din ce am citit, nu si testat, sunt destul de slabi si din punct de vedere al necesitatii de apa(are nevoie de multa apa) si in ceea ce priveste adancimea la care patrund radacinile in pamat si vigoarea cu care se dezvolta altoiul pe acest portaltoi.
Sunt dintre voi care au in gradina acest tip de portaltoi, eventual au experienta cu ei, pentru ca as renunta la ei de la bun inceput si m-as orienta spre altceva, adica nu as investi efort in ei cativa ani dupa care sa cedeze - zona in care ii voi planta nu e foarte bogata in precipitatii. Sau..as putea sa incerc oare de la bun inceput sa fac groapa in care ii voi planta cu 20-30 mai mult decat in mod normal fara sa se sufoce?
Multumesc!
 

isabella

Active Member
Eu astazi am mutat dintr-o parte a gradinii in alta un nuc, un visin si un prun , sper sa reziste si sa se prinda :D
 

isabella

Active Member
Eu doar am asistat la plantare :oops: , nu ma tine spatele sa pot face mai mult dar e bine si asa , important e sa-i vad prinsi :D I-a si musuroit :D
 

aura62

Member
Am plantat astazi doi ciresi si trei smochini. De fapt, smochinii au fost toti trei in aceeasi tufa dar, daca tot i-am mutat, i-am plantat separat. Sper sa le mearga bine pentru ca i-am pus in pamant mai bun si aer mai curat ( i-am dus la tara :) ) iar vremea calda este de partea noastra!
 
Sus