Pomi fructiferi - discutii generale

isabella

Active Member
iris , am trei nuci foarte frumosi de vanzare insa nu stiu sigur daca sunt din acelasi soi pentru ca cei doi nuci ai mei se afla unul langa altul , deci sansele sunt 50% . Nucii de vanzare au in jur de 3 m :D
Sa imi trimiti datele tale pe mp pana mai am nuci , toata familia si prietenii s-au abonat la ele asa ca grabeste-te :rofl: , sunt foarte bune , daca mananci doua nu-ti mai trebuie mancare :wink:
 

pupu

Member
mymo a spus:
Multumesc frumos! la mine zic vecii ca ar merge bine caisul :dans:
eu am fost foarte multumit de caisul sulmona, bine sunt inca pui si anul acesta a fost primul rod, dar fructele mi s-au parut aromate si dulci.

ce n-am stiut eu, iar daca deja stii sa nu te superi pe mine daca iti mai spun si eu e ca la infiintarea livezii, printre altele dupa ce iti plantezi pomisorii, in primavara trebuiesc scurtati drastic, pe mine la inceput nu ma lasa inima sa-i tai prea mult si nici nu intelegeam de ce trebuiesc taiati, acum am prins mai mult curaj si am si inteles si "de ce?": sunt 2 motive... unul pt formarea radacinilor inaintea ramurilor si 2 cu cat va fi mai scurta tulpina cu atat vei avea acces mai usor la viitoarea coroana; adica n-o sa te sui pe scara ca sa-i tunzi, stropesti, culegi. ai grija mai ales la ciresi si pruni, acestia la mine au tendinte mari de crestere in inaltime.
 

anasstasia

Active Member
Si eu m-am gindit la o livada si am tot cautat pentru ca stiu ca nu pot cumpara (intotdeauna) 2 soiuri la fel pt ca eu nevoie de polenizatori diferiti.
Eu m-am gind sa cumpar urmatoarele:

Cires:
Van - autofertil
Boambe de Cotnari polenizator Van
Hudson polenizator Van
Stella polenizator Van
Lapin -autoferil

PAR
Daciana polenizator cu Argensis (si invers)
Republica polenizator cu Untoasa de Gioagiu (si invers)

MAR
Golden delicios polenizator cu Jhonatan (si invers)

CAIS
Dacia - autofertil
Ilinca polenizator Dacia
Radu (85.8.88 BIII) polenizator Dacia

PIERSICI
Amalia - autofertil?
Superba de toamnă - autofertil

MUR
Silvan
Thorn Free

ZMEUR
Latham G

CAPSUN
Redgauntlet
Pandora

Am nevoie de ajutorul vostru. Credti ca e in regula cum m-am gindit? Adica sint intradevar polenizatorii corecti? Am stat mult si am citit si sper ca am inteles corect.
Abeti idee daca soirile la cere eu m-am gindit sint mai sensibile, exista posibilitatea sa nu se prinda in zona Teleorman?
Multumesc :rose:
 

mirela06

Active Member
Toate se prind, daca sunt si intretinuti. Firma de la care ai cumperi, ar trebui, daca intrebi sa-ti dea raspuns corect.Stiu pe cineva care are livada, numai de soiuri deosebite. Vinde fructe, din primavara, pina toamna. Se descurca minunat, dar face si investitii, ca atare. Satisfactia, enorma.
 

mymo

Active Member
Chiar maine vrem sa mergem la o ferma pomicola,(particulara ca acum nu mai sunt de stat) aproape de noi,la Orastie.
Va spun maine ce si cum :D
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Stiiu. Am si eu din asta, iar cei care vin la noi, au, un paharut pt. degustare. Atit, nu mai mult, ca face rau :rofl:
 

mirela06

Active Member
Mymo, am uitat sa-ti spun ca de fiecare data ma uimesti cu avatarele tale. Asta, de exemplu, este totaaal. Totdeauna ma astept sa arati si altceva, nu numai lilieci :tavalit:
 

mymo

Active Member
:rofl: :rofl:
Am fost la ferma si domnul de acol mi-a dat denumirile tuturor pomilor pe care-i are.Acum mai ramane sa-i caut pe toti pe net si sa-l sun sa-i spun de care sa-mi pregateasca.Va tin la curent :)
 

mirela06

Active Member
Felicitari pt. initiativa si hotarire. Acum sa dea Dumnezeu sa gasesti tot ce ai nevioe si...La ataaaac. :x :rofl:
Sa ne tii la curent :)
 

elmo

Member
imi dai si mie adresa si numele domnului cu livada?
ca vreau sa-i fac si eu o vizita. Multumesc
 
Sus