Plumeria (Frangipani)

sicamin

Member
Surya ,prin ce locuri frumoase ai umblat! Sint foarte fumoase plumeriile inflorite,iar eu abia astept sa-mi infloreasca ale mele,care au un an abia. :eek:
Am incercat si eu si am pus seminte in mai multe etape ,dar cred ca nu conteaza asta,daca le oferi lumina si caldura suficienta.
Fiind plante mici,de un an si cateva luni ,am vrut sa le tin in vegetatie dar cred ca ele vor neaparat sa "doarma",ca au inceput sa le cam cada frunzele.
Eu le tin la temp. de 15-18 grade momentan,la un loc am si adenium,tot de aceiasi varsta.
 

ionascus

Active Member
Ok

Una dintre tulpinile de plumeria,ramase fara frunze,si uscata... dupa tratamentul contra paianjenilor rosii...astazi m-a bucurat cu un mugure verde...Yupiii... :dans: ii fac zilele viitoare poze...
 

sicamin

Member
Si ale mele au avut paianjeni ,ca le-am tinut pe balconul deschis,mai mult afara,dar le-am tratat si eu cand le-am bagat inauntru.

Gabiuta,am stat rau cu timpul ,si am mai avut si unele probleme, de aceia nu am prea scris ,dar de citit v-am tot citit mesajele. :wink:
 

Bayu surya

Member
Multumesc, ma bucur ca va plac pozele... mai am foarte multe (si de acum 2 ani)... dar dureaza foarte mult sa le postez...
 

sarselia

Active Member
Moderator
sunt minunate si oricum putini sunt oamenii de pe aici care au ocazia sa vada asa ceva cu ochii lor.

:visator:
 

irinabv

Active Member
Moderator
BayuSurya, de o ora ma uit la pozele tale, ca merge greu net-ul, dar nu mi-am pierdut rabdarea :D Pozele sunt de vis, ma fac sa visez cu ochii deschisi. Pe cand povestiri?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Crec ca numai o sapt. daca stai acolo poti sa umpli pagini. La topicul de calatorii poti sa ne spui cateva impresii. Sunt convinsa ca multi te vor citi cu placere. Macar prin vorbele voastre sa putem calatori si noi in astfel de locuri :visator:
 

magda

Active Member
Moderator
Nu reprezinta o problema un mesaj doua acolo, dar cand se aduna trebuie mutate si noul topic o sa arate urat cu citate si scade numarul de mesaje al celor ce posteaza.
 

Bayu surya

Member
cory_helen: daca doresti seminte te rog scrie-mi pe privat!

pentru cei care vor sa ma intrebe despre Bali am scris pe Calatorii asa ca ma puteti intreba acolo :D
 

ionascus

Active Member
Ok

Plumeriilor mele l-au aparut pete maro pe frunze...paianjeni nu au,le stropesc in fiecare zi cu apa,temp in camera 18-20 grade,au neon deasupra 6-10 ore pe zi,dar pamantul este aproape uscat,il ud cu picatura...sa fie din cauza asta?
 
Sus