Plumeria (Frangipani)

y0lka

Member
hmm, acum am dat din nou click pe link si merge... se poate sa nu ai instalat ceva programel cu care sa citeasca browserul.
 

sicamin

Member
Au inceput si plumeriile mele (obtinute din seminte),sa dea frunzulite noi ,ca tare golase erau. Decamdata arata ca niste betigase cu mugurei. Cred ca trebuie sa le schimb pamantul si sa le despart ,ca le am si cate 3 in ghivecel,sa cum am pus semintele. Anul trecut am schimbat cateva in ghivece separate si le-au mers mai bine la plantute.. Voi pune poze dupa ce le schimb pamantul.
 

y0lka

Member
multumesc :oops:
i-mi fac insa griji pt camasuta, e destul de solida ... nu stiu dupa cat timp ar trebui sa cada jos? cand e cazul sa intervin?
 

magda

Active Member
Moderator
Nu trebuie sa intervii.O sa cada singura.Eventual pulverizeaza din cand in cand semintele. Asa o sa scape mai usor de camasuta.
 

y0lka

Member
Problem solved! Am gasit solutia perfecta! :evil:
Dimineata asta am udat bine bine camasuta si am pus plantuta la geam, la soare.. peste nici 10-15 minute si-a dat-o jos... ce nu fac plumeriile pentru putin soare? :rofl:
 

diana999

Active Member
care este cea mai buna metoda pentru germinare? metoda servetzelului,sau direct in sol ? mie in sol mi-au putrezit....dar vreau sa mai incerc.
 

enya

Member
cred ca cea mai simpla si mai buna metoda este pe sol...in ghiveci cu pamint umed,acoperit cu o folie de nylon(o punga)...pt a mentzine umiditatea de care au nevoie semintzele pt a germina...am incercat si eu cu servetzel dar s-a tot uscat si eu am uitat mereu sa-l umezesc...asa ca pt mine ramine valabila metoda cu pamintul...
 

diana999

Active Member
eu le-am pus intr-o caserola....sper sa nu uit sa ud servetzelul pt ca-mi doresc foarte mult sa germineze.o sa mai incerc si cealalta varianta dar cred c-o sa pun mult perlit.
 

y0lka

Member
Eu personal prima data le-am pus invelite in vata umezita 8-12 ore apoi le-am pus in pamant de cactus amestecat in perlit... nu le-am acoperit cu nimic, insa le-am udat putin mai des cu sprituitorul... mi-au iesit 5 din 7. Mai jos am un link cu blogul meu unde am relatat pas cu pas ce am facut, in mare, poze incluse.. poate te ajuta..
Nu e recomandat sa lasi sa se uste, dar nici nu e capatul lumii... am patit-o si eu, si tot am avut rezultate bune :wink:
 

enya

Member
ATENTZIE! semintzele nu trebuiesc infipte adinc in pamint...trebuie doar usor presate pe pamint!
 

diana999

Active Member
din 3 semintze,una la care i-am dat cele mai mici sanse a incoltzit. :) ma bucur f mult.le-am tzinut la doar 25 de grade,pe un raft.acum nu stiu daca trebuie sa pun samantza germinata in pamant sau pe pamant.va rog,sa-mi datzi un sfat! Va multzumesc!!! :rose: :rose: :rose:
 
Sus