Plumeria (Frangipani)

mymo

Active Member
Multumesc frumos,oricum trebuie sa pun neoane pentru violete asa ca le gasesc si lor un locusor printre.
 

Dea

Active Member
si uite asa au hotarat 'copilasii' sa se lase de frunzulite si sa-si tina doar una in varf , o fi la moda :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Am primit in dar ,de la Ani careia ii multumesc din suflet ,o frumoasa plantuta de plumeria .Se pare ca ma place ,n-a pierdut nici o frunza si creste vazand cu ochii .Am nevoie de un sfat ,as dori sa se ramifice ,pot sa-i ciupesc varful ?
E foarte frumusica si mi-e draga .

 

cory_helen

Active Member
sa-ti traiasca, draga lelia... am si eu una dar e mai mica ca a ta...

eu ti-as sugera sa o ciupesti la primavara... dupa iesirea din repaos... sa nu o pierzi cumva... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Trebuie ciupite in primavara Plumeriile?
Si eu am vreo 3 pitici din aceasta vara --din seminte--- si acum stau in geam si ma gandeam ca nu am citit ca trebuie tunsi in primavara.
sau...?nu am fost eu atenta?

uuu ca abia astept sa le vad mari si sa infloreasca...
dar mai am de asteptat..
:(
 

marean

Active Member
Din ce am citit eu se procedeaza asa : planta se ingrasa si se planteaza treptat in ghivece din ce in ce mai mari,netaindu-se deloc.Astfel,tulpina se ingroasa mult si,dupa ce are grosimea dorita,se taie varful (care se poate inradacina separat) si atunci va putea sa lastareasca abundent si sanatos 'ciotul' ramas in ghiveci . Cel putin asa spun americanii :wink: .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaaa am inteles!
Deci asta se intampla la plantele mari.
ale mele sunt pitice inca si deci nici vorba de tulpina ingrosata.

mersi de sfaturi!
 

Dea

Active Member
mie una imi plac pumeriile si asa cum sunt acum, fara ramificatii ( care oricum, presupun ca apar in timp...adica ceva ani, odata cu cresterea si dezvoltarea plantei).
Nu mai zic, ca mie imi e mila sa rup si o frunza, dar sa mai si ciupesc planta sau sa tai varfuri :|
 

ionascus

Active Member
Ok

Intrebare pentru cei care au cultivat "lastari"-cuttings de plumerie cumparati de pe net,sau taiati din plantele mature proprii...
Cum se cultiva?
Ce am inteles eu din site-urile date de voi in diferite limbi straine...ca:
-se cultiva in ameste de pamant ,nisip si perlit,in pahar transparent,pentru a urmari evolutia radacinilor
-nu se uda pana dau radacinile?...dar macar se pufaie pe tulpina?Se lasa in aer sau sub pet? :?
-butasul/lastarul care se inradacineaza se tine cateva minute in stimulator de inradacinare....inafara de Cropmax nu am altceva...as cumpara...gel care stimuleaza inradacinarea..de unde...are cineva de dat?
-am pus un butas in pamantul-amestec...,....fara a-l fi tinut in Cropmax....dupa ce l-am tinut in prealabil 3 saptamani sa se ususce bine partea taiata...
-am inteles ca butasul-3 cm din el se poate pune in ziare umede la inradacinat?
A incercat cineva asa ceva?
-observ ca s-a cam stafidit portiunea de la contact cu solul...este normal?varful este verde
-batul ramas in pamant cu radacini-este uscat...are sanse sa dea frunze in primavara?
Au fost multe intrebari...dar as avea nevoie de explicatii de la cunoscatori..stiu ca sunt printre voi...
Sunt ft bine venite...
Am citit site-urile date de voi...dar experienta voastra mi-ar prinde bine
 

gomez99

Well-Known Member
eu am facut asa:
am avut butasi care au calatorit prin lume cam 6 saptamini. cicatrizati bine la taietura si usor cutati - numa cit niste riduri.
butasul se zice ca trebuie sa fie musai minim 15 cm, pentru ca altfel nu are resurse. ai mei au fost intre 15 si 30 cm.
am pus butasii cu si fara radistim (hormon de inradacinare) il gasesti la fitosanitare e de doua feluri: pentru butasi verzi si pentru butasi lemnificati. eu am pus pentru verzi ca asta aveam in casa.
am inmuiat butasul in apa si l-am putrat pe marginea taieturii. butasul face radacini numai din muchie, nu din corpul butasului.
l-am infipt intr-un amestec obisnuit de pamint de cactusi, fara perlit si alte alea, cam 5 cm si i-am pus un tutore si l-am udat bine. am folosit un ghiveci foarte perforat ca sa nu pastreze umezeala,
i-am pus un pet in crestet si dupa cam o saptamina i-am scos dopul pentru ca transpira abundent si mi-a fost frica sa nu putrezeasca. l-am udat saptaminal cite putin, cit sa tin pamintul vag umed.
l-am plasat pe balcon, sub umbrar. l-am tinut cu petul cam 2 luni, cind au inceput sa ii dea mugurii in virf.
din 6 s-au prins 5
din cauza de proasta manipulare le-au cam sarit markerii asa ca nu as putea sa iti spun daca ala de nu s-a prins a fost cu sau fara radistim.
acu un guru cu care am corespondat eu zice ca poti face recipiente de inradacinare din peturi de 1 l, carora le tai fundul si le intoci gu gura in jos - evident fara dop.

chestia cu ziarele nu am auzit-o.
batul are sanse sa dea lastari.
 

Bayu surya

Member
Buna ziua tuturor! Dupa o absenta indelungata pe forum (timp in care am urmarit mesajele voastre dar nu am avut nimic de zis) ma intorc cu noutati. Am fost in Bali unde am cules personal seminte de Adenium si Plumeria. Am foarte multe (in special Adenium) asa ca voi fi nevoit sa dau o mare parte din ele pentru ca nu le pot pune la incoltit/planta pe toate. Nu stiu cum se numesc diferitele varietati, dar am notat culorile pe care le au florile din fiecare copac din care am luat diversele seminte. Asa ca daca e cineva interesat va astept sa ma contactati pe privat.

Ieri dimineata am pus 10 seminte de Plumeria la germinat (intre servetele umede, pe calorifer). Acum astept... ca sa le pot planta :) Poate nu e cea mai buna perioada de plantat acum, dar nu prea am rabdare... asa ca vreau sa incerc totusi, sa vad daca merge.
 

Bayu surya

Member
Am si poze. O sa pun in curand. Sper sa am timp maine. In plus, daca va intereseaza am si poze de la Gradina Botanica din Bogor (langa Jakarta, in insula Java). Gradina asta botanica e faimoasa pe-acolo... Deci as vrea sa pun si poze de-acolo. Totul e sa-mi fac timp pentru asta.

Btw: Ieri au incoltit 2 din cele 10 seminte puse acum 3 zile intre servetele umede. Asa ca ieri seara le-am pus separat in pamant in pahare de plastic. Sper sa creasca repede si frumoase :D
 

cory_helen

Active Member
as vrea si eu seminte de plumeria... daca mai ai... am pus si eu la germinat si acum plantuta - unica - e pe duca...

si de adenium as vrea... o sa urmaresc si topicul de oferte... :D
 
Sus