Plumeria (Frangipani)

albela

Active Member
Sincer habar nu am. Sa infloreasca ele oricum si am sa fiu tare fericita :D . Apropo cam la cati ani infloresc plumeriile?
 

ionascus

Active Member
Hehe...fortate iarna,cu lumina alba in cap,si temperatura moderata....cine stie...ma zbat sa fac rost de niste ingrasamant de Plumerii,ca sa nu creasca ca habadele.... :eek:
Am ingrasamant eco pe baza de alge cu fosfor 20 % dar se pare ca le trebe mai mult....are cineva?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasati florile sa isi faca treaba singure.Nu le mai fortati cu nimic :x .Nu inteleg de ce trebuie musai sa va grabiti,zau asa.....Nu mi-o luati in nume de rau :oops: zic numai :)
 

albela

Active Member
Eu nu le-am fortat cu nimic. Nici macar ingrasamant nu le-am pus :oops: . Doar apa si soare. Dar tot sunt nerabdatoare sa le vad inflorite.
 

oana_oana

Member
Eu mi-am luat gandul de la folricele anul asta. Vad ca s-a stricat vremea si ele au nevoie de soare...dar la anu' nu le mai iert eu asa usor. :evil: :twisted:
 

enya

Member
am primit o plumeria frumoasa de la ani si ii multzumesc inca o data...cind am primit-o avea vreo cinci frunze mari si frumoase care rind pe rind au cazut...mai intai doua iar dupa ce am transplantat-o au cazut si restul...dar chestia buna e ca a si dat altele din virf...sa fie oare perioada de acomodare?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Absolut.Nu te speria este o planta tihnita si fara fitze in creierul ei frangipan :)
 

enya

Member
gabiuta tu sti ce frumoasa era ca tu mi-ai adus-o...sper sa nu se intimple la fel si cu cea de la gomez...cred ca cele doua plumerii ale mele sint cam de aceeasi virsta...plumeriile fac un singur fel de flori?sau e ca la adenium cu flori de diferite culori?
 

daisy111

Active Member
Difera culorile florilor la fel ca si la adenium.Gasimen undeva un link cu ff multe varietati,dar nu mai dau deloc de el si nici nu imi aduc aminte unde l-am vazut. :( :x
 

Dea

Active Member
am ceva frunze galbene pe plantutele mai mici de plumeria, au mai facut asa de-a lungul verii, nimic alarmant, cadea una, dade in varf alta mica
ce ma ingrijoreaza este, insa, ca la una din plantute, am observat pe cateva dintre frunze, niste puncte maronii, chiar mici excrescente , nu se vede f bine, dar mai bine de atat nu a vrut aparatul :x
o fi oare o problema? sau e ceva ce poate fi trecut cu vederea? voi ce parere aveti?

si, cel mai curios aspect, desi logic pana la urma, este faptul ca toate plantutele au germinat din semintele puse in acelasi timp si doar una dintre ele este mult mai mare, comparativ cu celelalte, dar tot ea a avut si seminta cea mai mare, dintre toate
 

Dea

Active Member
alblela sa speram ca vor binevoi si celelalte :D
oricum e o minunatie de plantuta! sa se faca mare, mare! :D
 

Dea

Active Member
nu albela, din pacate nu stiu nici eu ce poate fi :(
poate e ceva firesc sau ceva se se mai intampla la unele dintre exemplare ...
in rest, in afara multitudinii de musculite negre ( mie tot nu imi plac, chiar daca se zice ca nu ar fi daunatoare ), vad ca dau cate o frunzulita noua din timp in timp, in continuare.
 
Sus