Plante aromatice si condimente in gradina .

Hikari

New Member
Si eu am plantat niste seminte de busuioc saptamina trecuta. Astept cu nerabdare sa iasa!
Vreau sa mai incerc cu cimbru!
 
A

Anonymous

Guest
Ma bucur mult sa constat forumisti indragostiti de aromatele mediteraneene.
Din ce stiu eu, de prin traditiile populare ,busuiocul se insamanteaza de Sfantul Gheorghe,patronul ogorului.Fetele isi umpleau gura cu seminte de busuioc si il scuipau pe tarla,era un omagiu sacral.
 

ani

Member
Eu pun in fiecare primava in ghivece busuioc, cimbru, rozmarin. Le tine sotul meu la fereste la birou pentru ca alunga mustele si tantarii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Busuioc rosu,salvie,oregano,rozmarin,cimbrisor ...sunt plante care ramin peste iarna in gradina.Desi nu folosesc foarte mult :oops: ma bucur ca le am prospete atunci cind chiar vreau.
Singurul care nu mi-a rezistat a fost coriandrul.Dar din citeva seminte se face o padure :mrgreen:
Succes incepatorilor :!:
 

nutilepadat

Active Member
Si eu pun in fiecare an busuioc ,dar numai de Sf .Gheorghe asa stiu de la bunica mea.Se pare ca salvia trebuie sa o pun din nou pentru ca s-a uscat in ghiveci aceasta iarna :( .Imi plac la nebunie aromele mediteraneene
 

mihai63

Member
oncilica,experimentul tau merita toata consideratia.....bine pus in scena (ca sa zic asa).Ne tii la curant cu evolutia lui,da?
 

oncilica

Member
A castigat BUSUIOCUL!

dar nici Coriandrul nu se lasa mai prejos.. a scos si el sfios capul.. la 2 zile dupa. O sa postez si poze imediat cum le descarc!

ma intreb cine o sa fie codasul...salvia sau rozmarinul?
 

oncilica

Member
Am auzit eu un zvon cum ca e lenes rau si isi tine capul la cutie! probabil ii e frica sa nu il mananc!
Dar o sa-i spun ca vine Gabiuta cu motoru.. poate asa se sperie si iese si el la lumina!

Oricum busuiocul (manca-l-ar mama pe el de frumusel) a fost tare harnicutz! A rasarit mult mult mult! Stiu eu ca poate si mai mult! Abia astept sa imi infig foarfeca in el :twisted: sa vezi ce supica buna de rosii o sa iasa.. si pe paine cu afumatura tare gustos mai e... mmmmm :salivat:

Oricum, s-a notat la carnetel : busuiocul rasare in circa o saptamana, coriandrul cam la o saptamana jumate ( probabil 2, am doar un fir rasarit). Acum dau fuga sa ascut creionul ca mai am notite de luat!
 
A

Anonymous

Guest
Adaug si maghiranul, cel cu foaie verde.....

Feniculul nu stiu cand se seamana,la noi in traditii n-am gasit nimic,mai caut pe la florentini,dar chiar esti interesat?

Oregano este nelipsit din farfuriile mediteraneene.

Daca va e util pot sa mai adaug cateva arome.

Despre salvie romanii spuneau ca e pacat sa fim bolnavi atata timp cat exista ea,insasi etimologia ei e salvatoare.
Atat salvia din poienile de munte cat si cea de campie este medicinala cu flori mai intense la culoare si mai amaruie la gust,se recolteazza in luna iunie.
Cea aromatica este mai deschisa la culoare,eu am si varietatea ei alba,sunt suficiente 2-3 frunze pt a aromatiza un vailing de salata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce arome mai sunt? :D Sariti cu ele in farfurii ca e ora prinzului si cine stie?poate le si imbucam :rofl:
 

mymo

Active Member
Zilele trecute am auzit si eu de RUCOLA,luata din bucataria italiana.E buna in curele de slabire,detoxifiere,regleaza colesterolul,previne si combate accidentele vasculare,arteroscleroza si ischemia cardiaca.Bogata in fier,previne infectiile renale si intestinale.
Se foloseste in salate si ca ingredient special pentru pizza,doar ca din cate am citi are gust amar :(
Asa arata:
http://www.epochtimes.de/pics/2008/03/1 ... _Kopie.jpg
 

daisy111

Active Member
Intradevar,rucola are un gust amar dar este foarte bun :salivat: Am mancat in Italia preparat in doua moduri si tare mult mi-e dor sa mai mananc,cred ca am sa pun si eu la tara.
 
Sus