Plante aromatice si condimente in gradina .

oncilica

Member
Avea atat de multa apa...la baza frunzelor, in special la baza tijei florale era un mic lac! am scos-o cu servetele, mi-a fost teama sa nu putrezeasca.
 

oncilica

Member
v.cristina a spus:
minununata prezentarea..mi-au placut tare mult steguletele ...felicitari!
am pus stegulete ca sa stiu ce rasare :)
sunt facute din scobitori si mini etichete ( din cele folosite pentru preturi la magazin, am o rola pe care am cumparat-o sa etichetez borcanele de dulceata/muraturi)
 

adana

Member
oncilica dar dafinul de cand il ai,ca e marisor.imi doresc si eu ,dar nu stiu cum se inmulteste.ca sa stiu unde sa caut :D
 

oncilica

Member
L-am cumparat acum 2 ani din Herastrau, de la expozitia de flori. am dat 1 leu pe el, era putin mai scund decat e acum. Dar anul trecut s-a imbolnavit rau de tot, avea un fel de gandacei care se lipeau ca nistre ventuze de planta si de frunze, abia am reusit sa il salvez. Anul acesta m-a bucurat cu frunze MUUUULTE noi :)

Referitor la experimentul meu :
1. Coriandrul desi rasarit pe locul 2, are circa 7 cm inaltime, deja ii da al doilea rand de frunze. Planta e cam fragila totusi
2. busuiocul s-a rotunjit si se pregateste si el de frunze noi
3. salvia s-a inaltat si ea circa 4 cm
4. praslea este inca singurel pe "plantatie", creste catinel, sa nu il ameteasca viteza / inaltimea :rofl:

promit poze :)
 

oncilica

Member


au crescut si mai mari !
Deoarece mi se par cam "anemice" in casa m-am hotarat sa le schimb aerul.. acum stau in balcon. Sper sa nu le fac coliva in curand :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Da,am luat rasadul la inceputul lui april,si l-am pus in jardiniera,sa am si la bloc.Aici gasim si la piata si in micile florarii din unele statii ITB,daca mai vad te anunt.
 

mirela06

Active Member
Am primit un ghiveci cu planta frumos mirositoare. Nu a stiut sa-mi spuna ce ar fi, doar ca ea crede ca maghiran .Am aflat , defapt, ca este oregano si tare sunt bucuroasa ca am asemenea planta. Este si condiment si medicament. La topicul PRECIZARE se poate spune mai multe despre aceasta planta - tratamente naturiste, retete si preparate. Este minunat , daca stiti, sa faceti un dar noua celorlalti si sa ne impartasiti asa ceva :)
 

adana

Member
ia spune oncilica,s-au acomodat pe balcon?mai tarziu fac si eu poze cu busuiocul meu.e pus in primavara,a iesit o gramada,si l-am tot rarit.acum am mai lasat cam 15-20 de fire,sunt mari si frumoase.abia astept sa-i vad copacei.si miroaseee,cand il mangai se ridica un miros minunat.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sigur ca poti planta,pentru buna paza seamana doar 1/2 din plic si mai pastrezi si pt primavara viitoare.
 

ACHIMENES

Member
Observ ca va plac mult plantele aromatice, la anul, pe cei din Bucuresti ,ii invit la magazin sa cumpere de la mine :oops:..... promit ca forumistii vor avea un pret special :) :) :)
 
Sus