Plante aromatice si condimente in gradina .

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
ACHIMENES a spus:
Observ ca va plac mult plantele aromatice, la anul, pe cei din Bucuresti ,ii invit la magazin sa cumpere de la mine :oops:..... promit ca forumistii vor avea un pret special :) :) :)
gata?Esti pe felie? :) Uraaaaaaaaa!!!!!!!!Bravoooooooooo :clap: Trebuie sa spargi o sampanie sa inunzi magazinul sa ne balacim in spuma,etc,etc............ :rofl:
 

alfa

Active Member
La noi la munte in fata portii e plin cu cimbrisor. Si mai incolo pe pasune la fel. Cand am timp ma duc sa culeg, ca imi place la nebunie ceaiul :salivat: si ca si condiment la friptura de vita si la sosul bolognese :salivat:.
 

alfa

Active Member
Oregano culegeau ai mei pe langa Sovata. Creste pe pasuni. Asa ca..... cine isi face concediul de acolo.... :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Achimenes felicitari pentru start!
Promit ca voi fi o clientela fidela,insa de acum te rog mult sa nu uiti de tarhon,maghiran,rozmarin,neaparat schinduf,menta,oregano,cimbru si cimbrisor,leustean,busuioc in toate varietatile,ruta,rocola si ma mai gandesc eu
Salvie seminte iti pot da eu.
Succes si inceput cu dreptul!
 

alfa

Active Member
Mnina : ce e schinduful.... :?

Achimenes : si lamaita.... si menta de asemenea in mai multe varietati. Nevoie de vreun voluntar in weekenduri? :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Achi,emes,Am uitat sa amintesc de fenicul,tijele ,dar si frunzulitele asemanatoare mararului sunt mult apreciate.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sunt lacoma si recunosc.Ma opresc ca as mai avea cateva in cap.Reventul ce mai mi-ar placea, :oops:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mi-a inflorit si mie menta rosie,zisa si ornamentala,DAR,nu e rosie deloc si un soi de roz,frunzele au un parfum ce aduce a menta,insa nu e,inca nu am gustat-o .Am doar trei fire,primite pe post de rasad de la vecinii agonomi.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Nu mai stiu varianta oficiala ce era scrisa pe plic,insa e asemanatoare cu z.about.com/d/gardening/1/0/G/Q/F_Monarda_Bergamo.jpg,insa mai deschisa un pic la culoare,are un parfum aparte,tot spre menta aduce,dar mai altfel.gardening.about.com/.../Monarda--Bergamo--.htm
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
In dimineata asta am vazut ca menta asa zisa rosie are ,in varf,dupa flori alte cateva frunze,am pozat=o si urmeaza sa o atasez.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am gasit absolut intamplator un fir sanatos si stufos de busuioc grecesc.Aveti?
Mi-a zis Achi ca daca-l tund la breton il trec iarna,ma bucur,dar parca as lua si din seminte.
 
Sus