Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Multumesc fetelor !

Mada ,cred si sper ca e o mini ,cel putin asa arata ,imi plac foarte mult miniphalele ,ar fi culmea sa creasca ,mai am una cu flori de aceeasi culoare, dar e XXL...
 

lelia

Well-Known Member
Roxana ,miniphalele au frunze ,tije ,flori mici ,chiar si ghiveci mic ,in comparatie cu celelalte phale .
 

Roxana

Active Member
inseamna ca si eu tot mini Phale am pentru ca este identica cu a ta....doar culoarea florilor difera. :) (si eu care am transplantat-o intr-un ghiveci mai mare pentru ca ii iesisera radacinile prin gaurile de pe fundul ghiveciului.....)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca mini inseamna ca au chiar un ghiveci minuscul - nu stiu daca diametrul acestuia e mai mare de 5-7 cm
 

sarselia

Active Member
Moderator
lelia a spus:
O piticanie ,de vreo luna printre plantele mele ....
O ador ! n-a pierdut nici o floricica ,are o frunzulita si o radacina nou ,noute ...

Sa iti traiasca bijuteria!
E tare ,tare frumoasa!
 

adite

Active Member
Este simpatica pitica! :D Daca n-ai fi spus ca este mini, nu mi-as fi dat seama din poza.
 

camic

Member
camic a spus:
camic a spus:
Am "confiscat" si eu o phale de la servici. O primise sefa mea acum vreo 2 ani de ziua ei, anul trecut am mutat-o in biroul meu si am ingrijit-o putin....a dat vreo 2 frunze dar era prea amarata. De 3 saptamani am luat-o acasa, am scos-o din ghiveci, avea atat de multe radacini afectate, dupa taierea lor cred ca a mai ramas cu vreo 3 bune ... cum alta tura de substrat nu am avut am pus-o tot in cel dinainte. Acum are 1 frunza noua si 4 radacinute aeriene...una din ele o suspectez a fi tija florala. Azi i-am luat fertilizator bio....de pulverizat pe frunze, sunt foarte curioasa cum va evolua, mi-e si frica sa o ating prea mult.

Vroiam sa ma laud si eu cu recuperata, i-am schimbat substratul si am tuns mult din radacini ca aratau rau tare. Acum are multe radacinute noi siiiiiii .... am tulpinita florala:

 

Camik

Active Member
Una din phalele mele a facut recent o tija cu 5flori .Florile sunt la mica distanta una de alta iar varful este un pic ciudat.Sa fie keiki?
La baza, chiar langa tija asta deja are o alta aparuta.
 

puffy80

Member
Buna
Am o mini phale care a crescut foarte frumos in vara asta: a facut vro 3-4 frunze si radacinile au crescut fff mult. In plus cred ca ii da o tija sau un puiut ( nu pot sa imi dau seama prea bine). Poze puteti vedea aici:

http://puffy80.sunphoto.ro/orhidee/81721756
http://puffy80.sunphoto.ro/orhidee/81721786

Credeti ca ar trebui sa o mut intr-un ghiveci mai mare. Si in ce substrat? Acum este in sfagnum si din cate am mai citit nu s-ar acomoda la trecerea la alt substrat :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce draguta e pitica!
Eu am incercat sa trec o mini ca a ta in scoarta si din pacate nu i-a placut deloc.Eu zic sa o mai lasi asa ca nu pare sa nu ii mearga bine.
 

lelia

Well-Known Member
Daca tot le-am facut dus ,am zis ca ar merge si o sedinta foto :rofl:
V-am stresat cu banalele mele orhidee ,dar nu-mi vine sa cred cat au crescut ,ce voi face cu ele ....

nr 1:

fata - spate- floare-
nr 2:
profil- floare-
nr. 3:
fata- profil- spate- floare-pui-
 

Pau Pau

Member
OMG!!!! Dar ce le dai sa manance? :eek:
Sunt SUPERBE SUPERBE!!! Cum de nu s-au uscat frunzele de la baza si s-a inaltat planta atata!
Ai niste orhidee superbe, felicirari!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus